Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Euroázijci na Dunaji a ich návraty do minulosti – Dušan Konček

Pred pár dňami sa stretla v Moskve maďarská delegácia na čele s Viktorom Orbánom s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a veľmi dobre si porozumeli. Hovorilo sa hlavne o strategickej vzájomnej spolupráci ale ako vyplýva z rokovania obidve krajiny v posledných rokoch zbližujú aj rovnaké názory na globalizáciu a národné hodnoty.

Rusko je pre Maďarsko tretím najvýznamnejším obchodným partnerom a V. Orbán sa v posledných štyroch rokoch pravidelne stretáva s V. Putinom. A na tomto poslednom stretnutí boli na stole naozaj pripravené významné dokumenty: najdôležitejší z nich je kontrakt s Ruskom na výstavbu dvoch nových blokov atómovej elektrárne Pakši, ktorú postavil ešte ZSSR, pričom ide o 10 miliárd eur. Na túto sumu dostane Maďarsko od Ruska úver. A na tomto stretnutí sa dokument podpísal. Pritom Maďari odmietli na dostavbu Arevu SA z Francúzska, Westinghouse Electric Co., z USA, japonský koncern Toshiba, aj juhokórejskú Korea Electric Power Rovnako bol potvrdený aj grafikon výstavby maďarskej účasti „ Južného potoka“, cez ktorý už za tri roky bude plynúť ruský plyn. Hoci Maďarsko už dávno patrí do EÚ a NATO, jeho politika sa jednoznačne odlišuje od vše európskej, a nielen v hospodárskych otázkach. Aj preto je orientácia Maďarska na Východ ešte aj civilizačný výbor/ Jeden bloger to komentoval tak, že tieto dohody a úvery sú vlastne úplatkom za to, že pred tisíc rokmi odišli z Baškírie na Dunaj/. Úlohu Orbána je v tomto smere zložité zveličovať, jeho osude sa prejavuje celá dvojtvárnosť vzťahov Maďarov k Rusku.

Treba pripomenúť, že V. Orbán sa stal známy v Maďarsku po roku 1989, keď ako mladý sociológ vystúpil s plamenným prejavom , kde znova pochovávali Imre Nagy, bývalého maďarského ministerského predsedu, ktorého uväznili po maďarskej „ kontrarevolúcii“ v roku 1956. Vtedy Orbán vyzval aby ZSSR odišlo z Maďarska. Koncom deväťdesiatych rokov sa stal premiérom, ale po štyroch rokoch voľby prehral a vrátil sa až v roku 2010. Keď sa prvý raz dostal k moci nazýval dialóg s Ruskom „ prežitkom minulosti“ a kritizoval Rusko za útlak ugro-finskych národov/ Pravlasť Maďarov je údajne v oblasti Chanty Mantijska, kde Maďarská akadémia vied už celé desaťročia robí výskum/. Keď bol v opozícii vystupoval proti „ Južnému potoku“ a tvrdil, že Maďarsko sa nikdy nemôže stáť „ samou šťastnou väznicou Gazpromu“ Ale keď bolo pred štyrmi rokmi jasné, že jeho FIDESZ má šancu vyhrať voľby prišiel na zjazd Putinovej strany Jednotné Rusko kde sa stretol aj s V. Putinom

Keď sa stal premiérom povedal :
„Európe je potrebné Rusko. Skôr alebo neskôr, ale radšej skôr budeme potrebovať strategickú úniu s Moskvou“ A vtedy začal Maďarsku revolúciu, nenásilnú a zhora a nezískal málo. Uderil hlavne na administratívny aparát krajiny, zaviedol dane na bankové operácie, začal búšiť do nadnárodného kapitálu. Odmietol recepty MMF a Maďarsko, ktoré malo pomerne veľký zahraničný dlh, dokázalo stabilizovať ekonomiku a financie a dokázalo dosiahnuť aj mierny rast a to všetko cez štátnu reguláciu. Po prijatí dodatkov k Ústave Maďarska dala Európska únia Maďarom ultimátum v dodatkoch ktoré sa týkali súdneho systému. Orbán ich musel trošku zmeniť ale v nastúpenom kurze pokračoval ďalej. Nazvali ho diktátorom, fašistom, prirovnali k Horthymu. Maďarský premiér na kritiku odpovedá, že predtým ho porovnávali s Hitlerom a Mussolinim a teraz zasa s Putinom a Lukašenkom: „Nechávam na vás,či to možno porovnať s progresom - povedal V. Orbán" Orbána, ktorého predtým tlač zbožňovala, aj slovenská, kde na neho spievali ódy, dnes je nemilosti tlače, liberálov a socialistov doma a pre globalistov a európskych úradníkov už len fakt jeho existencie je pre nich výzvou. „ Prečo nás Európska únia pokladá za bielu vranu" – spytoval sa sám seba Orbán a aj si odpovedal: Preto, lebo mi nerozmýšľame a nerobíme tak, ako bruselskí byrokrati a veľké západné spoločnosti. Orbán kritizuje liberálne strany Európy, ktoré sa snažia potierať všeľudské a nemeniteľné hodnoty. „To je cesta nikam .Život musí byť založený na viere v Boha, národa a rodiny“. Všetky tieto hodnoty sú zapísané v maďarskej Ústave, čo dráždi do nepríčetnosti európskych liberálov.

Na tohtoročných voľbách má jeho strana znova získať víťazstvo, spolu s Jobbikom a podľa všetkého budú mať väčšinu aj v parlamente. Jobbik, ktorý v minulých voľbách získal 17 percent, nazývajú aj fašistami, hoci je to krajne pravá strana, využívajúca symboliku Horthyho, ale takto ich nazývajú len ultrapravičiari Európy, ktorí demónizujú akýkoľvek nacionalizmus, ktorí však už dávno stratili nielen národnú ale aj európsku identitu. Líder Jobbiku Gabor Vona pri návšteve Ruska v minulom roku takto charakterizoval situáciu v Európe.“ Možno si mnohí myslia, že Európa je spojencom USA. V skutočnosti je Európa len sluhom, ktorý plní príkazy pána teda USA. Nie náhodou sa stále častejšie skloňuje otázka Vyhlásenia o slobodnom trhu. Musíte byť slepým, aby ste nevideli, že všetky ekonomické problémy Európy ekonomického charakteru, ktoré sa dnes objavujú pramenia z amerických krokov. Nie je v záujmy USA, aby Európa bola silným celkom a euro silnou valutou“

Podľa Vonu, nech to znie akokoľvek čudne, Európsku úniu nemožno nazvať európskou. „Oveľa väčší a významnejší európsky zmysel sa chráni a je chránený v Rusku a vďaka Rusku. Žiaľ, amerikanizmus sa rozsieva po celom svete. Možno povedať, že je to cárstvo kvantity namiesto cárstva kvality a vláda peňazí nad všetkým. Ak niekedy v minulosti , aj v stredoveku mala Európa nejaké hodnoty, teraz sa všetko točí okolo peňazí. Staré európske korene, ako rímske právo , kresťanské hodnoty, grécka filozofia, sú preč vrátane národnému charakteru. Ten, kto chce stavať novú Európu, musí ju stavať na týchto základoch. A súčasne s tým treba ochrániť národný charakter“

Rusko je podľa názoru Vonu poslednou šancou Európy. „Je nevyhnutne, aby Rusko vo svojich tradičných hodnotách bolo protipólom amerikanizácie Európy. Aby som zvýšil váš pocit zodpovednosti – vy musíte zachrániť Európu. Máte na to, tak z pohľadu duchovných a kultúrnych hodnôt, rovnako na politickej a ekonomickej úrovni. A aby Rusko nepostupovalo s Európou tak, ako postupujú USA, to znamená kolonizovať Európu a nájsť v nej partnerov, ktorí sú proti globálnemu vládnutiu USA. S týmito všetkými partnermi, spojencami, môže Rusko vybudovať novú Európu, do ktorej bude aj sama patriť.“
Namiesto atlantizmu si musí Maďarsko, podľa názoru G. Vonu, euroázijskú spoluprácu, do ktorého podľa jeho názoru vchodia Rusko, Nemecko, Turecko a Maďarsko. Nie je to náhoda, ale v poslednom čase sa v Maďarsku hovorí o tureckej verzii maďarských koreňov, hovorí sa, že nepochádzajú z ugro-fínskej proveniencie, ale tureckej a prišli z Iránu. Nehovoriac o historickí spornej verzii týchto názorov, je odrazom antiatlantického trendu maďarskej spoločnosti. Maďari boli Európe vždy jedináčikami, ktorí sa tu ukázali najneskoršie zo všetkých na samom konci 9. storočia a etnicky nepatria ani k západoeurópskym a ani k východoeurópskym národom.

Maďar ako to vyplýva z ich pohľadu, boli histórii niekoľkokrát oklamaní. Po prvej setovej vojne sa mnoho Maďarov ocitlo za hranicami. „To čo vytvorili naši prapradedovia, zobrala I. svetová vojna a svet, ktorý po nej nasledoval. Vytvorené našimi pradedami zobrala 2. Svetová vojna a svet ktorý po nej nasledoval. A to, čo vytvorili naši dedovia a otcovia zobral komunizmus!, hovorí Orbán a myslí si, že je to schopný zmeniť. Vstup Maďarska do EÚ sa niesol v znamení nadšenia, asi ako na Slovensku. Ukázalo sa však, že Bruselu nebolo treba maďarskú salámu a ani tokajské vína , ale trh pre svoj tovar. Maďari sa znova cítili oklamaní, A tak sa nemožno čudovať, že k moci sa dostali nacionalisti a zdá sa, že nadlho. Tieto trendy sú aj v ostatných krajinách Európy, sú dôsledkom sklamania z politiky EÚ. Strategické partnerstvo medzi Ruskom a Maďarskom má však aj politické kontúry. Treba počúvať šéfa Jobbiku G. Vonu, ktorý vždy hovorí to, čo sa chystá urobiť Orbán. Podľa G. Vonu je najlepším variantom euro ázijská integrácia pre jeho krajinu. Podľa neho ide o zväzok Ruska, Nemecka a Turecka a v tomto kontexte treba vidieť maďarsko-ruské vzťahy.

Ale Orbán bojuje s EÚ aj na inom poli. Je zrejmé, že po udalostiach na Ukrajine v blízkej budúcnosti hrozí balkanizácia tejto krajiny. Poliaci, Rumuni a Maďari by si radi z Ukrajiny odkrojili svoj diel, ktorý má historické korene, či už ide o Galíciu, Bukovinu, alebo Zakarpatsko. Na Zakarpatsku žije 12 percent maďarského obyvateľstva, predovšetkým v Beregovskom , Užhorodskom a Vinogradovskom rajóne. Maďarsko tam veselo rozdáva maďarské pasy, aj keď sa to prieči ukrajinským zákonom, Kyjev a aj Brusel sú ticho. V jeseni minulého roka sa konala na Zakarpatsku veľké fórum Jobbiku, kde bola do nohy celá táto strana a neraz verejne hovorili o tom, že Zakarpatsko je ich krajinou. V apríli sú v Maďarsku parlamentné voľby, viac ako 6O percent Maďarov strany podporuje strany Fidesz a Jobbik. Výsledok volieb môže otvoriť Pandorinu skrinku, jedináčikovia v Európe sa môžu obrátiť smerom na Východ /teda odkiaľ prišli/, vystúpiť z EÚ a zaradiť sa do euroázijskej únie. Rozpadne sa Vyšehradská štvorka a po nej aj EÚ, ak sa samozrejme nezačne po euro voľbách chovať inak.