Eurovoľby, Francúzsko a USA – Arpád Popély

Je v celku zaujímavé sledovať ako rôzní „ideológovia“, či „géniovia na európsku politiku“ na Slovensku hodnotia výsledky volieb do EP. Napríklad istý autor vo svojom hodnotení výsledkov Frontu National vo Francúzsku v úvode svojho článku vyzdvihuje fakt, že kandidáti Le Penovej strany oslovili takmer štvrtinu francúzskych voličov /ide o historické víťazstvo strany s 24,85 percent hlasov!/. V závere toho istého článku sa čitateľ dočíta, že Front National asi nebude mať vplyv na ďalší politický vývoj na francúzskej politickej scéne a tobôž nie v EP, kde bude mať iba 24 svojich poslancov. Lenže autor asi zabudol na tvoriacu sa politickú frakciu v EP z extrémistických a populistických politických subjektov, ktoré sa dostali do EP. Výnimku bude s istotou tvoriť nemecký AfD /Alternatíva pre Nemecko/, ktorá silno kritizuje bruselskú byrokraciu, ale v žiadnom prípade ju nemožno radiť k Le Penovej strane, či strane Geert Wildersa. Je to strana, ktorá je skôr anti-euro, ako antieurópska.

 

Ale vráťme sa k strane Le Penovej. Očakáva sa, že v perspektíve 2-3 rokov dôjde k „renacionalizácii“ francúzskej vnútornej politiky na „politiku Francúzov pre Francúzov s Francúzmi“. A o to je to nebezpečnejšie a aj naďalej bude – ostatné politické subjekty vo Francúzsku totiž nemajú proti tejto teórii reálne protiargumenty.

K perspektívam vývoja snáď treba dodať, že autor týchto riadkov vidí reálny predpoklad, že postupom času, - vývoj situácie v eurozóne, rozpory pri voľbe predstaviteľov EK a EP a inštitúcií v ňom – prinesie so sebou situáciu, že dnešné odmietavé stanovisko britského UKIP-u spolupracovať s Marine Le Pen sa zmení a vytvorí sa vedúce extrémistické duo v EP – francúzsko-britské.

V skutočnosti však treba konštatovať, že výsledky eurovolieb v Francúzsku a vo Veľ. Británii nie sú a nebudú bez dopadu na vzťahy Európy a USA. Výsledky oslabili Európu ešte viac - /je známy nedávny americký výrok „Fuck Europe“/... A jedným zo skúšok v tejto otázke budú rokovania o voľnom obchode medzi EÚ a USA. Ak Európa nebude hovoriť jedným, spoločným hlasom proti narastajúcej politickej a ekonomickej hegemónii USA, budúcnosť únie, ale aj celej Európy sa môže dostať do veľkých problémov.

 

autor je členom Únie slovenských novinárov