Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ešte raz na tému MLADÁ GARDA – Rudolf Slezák

Ak niekto dočítal môj príspevok, v poslednom čísle Slovenského rozhľadu, o Mladej Garde a trocha pozornejšie sa zamyslel očami súčasníka, nad jej tragickým koncom, možno sa tiež začal pozerať na túto, legendu z druhej svetovej vojny, podľa vlastných predstáv , o ľuďoch a udalostiach z tých čias. Hlavne však preto, že doteraz, o niektorých veciach nevedel a bol odkázaný iba na Alexandra Fadejeva , alebo niektorého z propagandistov, ktorí mali vždy dostatok priestoru, aby mohli šíriť vznešené a vlastenecké myšlienky, o hrdinoch v okupácii. Propaganda, dokázala, aj z obyčajných poľných myší urobiť vlastenky, ktoré vraj prehryzli elektrické drôty v Guderianových tankoch a nemohol ich použiť tam, kde ich nutne potrebovali. Preto ho vraj Hitler odvolal z funkcie. Nech to už bolo ako koľvek, ešte stále sa objavujú nové informácie z Krasnodonu, akou strašnou smrťou zahynulo viac ako 70 mladých ľudí a detí.

V ruskej a ukrajinskej tlači, bolo v poslednej dobe zverejnených niekoľko zaujímavých informácií na túto tému. Bezpečnostná služba Ukrajiny totiž, v uplynulých dňoch, ako sa píše v "Argumentoch i Faktoch", odtajnila spisy, ktoré sa týkajú krasnodonského ilegálneho hnutia a ľudí, ktorí sa zaplietli s okupantským režimom a podieľali sa aj na likvidácii MG. Posledné preverovanie občanov, kolaburujúcich s nacistami, prebehlo v roku 1962 a časť tejto dokumentácie bola utajená. Po 50 rokoch, pri príležitosti 70. výročia založenia Mladej Gardy (29. septembra), boli tieto spisy odtajnené. Na svetlo sa tak dostali všetky dôležité svedecva o sovietských občanoch, ktorí sa počas okupácie, chovali nesovietský. Stoji za povšimnutie predo všetkým to, aké zverstva napáchali práve títo rodáci, na svojich spoluobčanoch. V mnohých prípadoch boli oveľa brutalnejší a horší, ako samotní Nemci. Títo ľudia, ale aj veľká časť obyvateľov Krasnodonu, už vlastne neverili tomu, že ešte sa môže vrátiť do mesta sovietsky režim. Keď každým dňom pozorovali, aké obrovské množstvo vojenskej techniky a vojakov , sa valí do vnútrozemia krajiny, neverili tomu, že by ich nejaká sila, mohla zastaviť. Preto nebola ani núdza o spolupracovníkov "Nových poriadkov". Surovosť a brutalita pri likvidovaní odporcov tohoto "poriadku", nemala hranice. Stačilo iba podozrenie a človeku až husia koža naskakuje, keď sa dozvedá o ich zverstvách páchajúcich na vyšetrovaných osobách. Ľudmila B. mala vtedy 11 rokov a spomína, na svojich trýzniteľov:
- "Mlátili, škrtili a mučili ma každý deň, až do bezvedomia, našinci. Bola totiž sestrou staršej Valérie a tá bola členkou MG. "Až dovtedy, než sa tam ukázali Nemci", uvádza vo svojom svedectve.
- "Čo tu robí to dieťa, spýtali sa vyšetrovateľov, keď ma našli dobitú na cele"
- "Je to sirota a mi sme ju tu iba prichýlili, klamali jej vyšetrovatelia. Poslali ju okamžite domov. Ktovie, ako by to dopadlo, ak by tam Nemci neprišli. Upratovačky si spomenuli, v akom stave boli na celách, umučené deti po výsluchoch. Hrôza. Napokon o tom svedčia aj ich tela, ktoré boli vytiahnuté zo šachty, po príchode ČA.
- Lida Androsová 18 rokov, bez očí,ucha, odrezaná ruka, povraz na krku...
- Šura Bonderová 20 rokov, bez hlavy a pravého prsníka...
- Voloďa Ždanov 17 rokov, vypichnuté oči, odrezané uši...
- Kláva Kovaleva 17 rokov odrezaný pravý prsník, popáleniny na pätách,odrezaný pravý prsník...Viac ako 70 mladogvardejcov, bolo takto umučených a zavraždených. Mučili a vraždili ich nielen Nemci, ale aj ich krajania. V každom prípade pri tom, asistovali.

Všetko toto je svedectvo o vojne, ale aj o tom, koľko surovosti dokáže napáchať človek na človeku aj vtedy, keď majú spoločnú reč. Všetko toto sa udialo na východ od nás, no netvárme sa, že u nás sa nič podobné nedialo, že v našich končinách žili a žijú civilizovanejší ľudia. Len si spomeňme, ako o tomto období písal, náš popredný publicista Alexander Matúška. Ešte aj vtedy, keď Nemci ustupovali z nášho územia, ľudia udávali svojich susedov gestapu. Za to, že pomáhali povstalcom v SNP. Na Národnom súde po vojne, gestapáci o tom vypovedali. "Už nebolo času na vyšetrovanie, no museli sme konať", spovedali sa zo svojich hriechov. Oni si robili svoju prácu, no naší ľudia sa medzi sebou udávali, napriek tomu, že tiež mali spoločnú reč a schádzavali sa pri pive a možno mali aj spoločnú vieru v Boha. Aj ním pomútili hlavy "Nové poriadky", vďaka ktorým bolo možné si vybavovať medzi sebou aj všelijaké účty.