Druhé kolo prinieslo zmenu na jednom predsedníckom poste – TASR

Bratislava 24. novembra (TASR) – Hlasovanie v sobotňajšom (23. 11.) druhom kole volieb do vyšších územných celkov (VÚC) potvrdilo na pozíciách doterajších štyroch predsedov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré dnes zverejnila Ústredná volebná komisia (ÚVK). Celková účasť dosiahla 17,29 percenta.

Zmena nastala iba v Banskobystrickom kraji, kde vo vedúcej pozícii vystrieda doterajšieho predsedu Vladimíra Maňku (Smer-SD, KDH, SMK, SMS, ĽS, HZD, Strana zelených), ktorý získal 44,46 percenta hlasov, Marian Kotleba (ĽSNS) s 55,53 percentami. V Bratislavskom kraji bude ďalšie štyri roky pokračovať Pavol Frešo (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS, SMK, OKS, Strana zelených 74,24 %), ktorý zvíťazil nad Monikou Flašíkovou Beňovou (Smer-SD 25,75 %). Priazeň voličov v Trnavskom kraji si naďalej udržal Tibor Mikuš (nezávislý s podporou Smeru-SD, SNS, KSS 60,26 %), ktorý porazil Józsefa Berényiho (SMK, OKS 39,73 %). V Nitrianskom kraji bol úspešnejší súčasný predseda Milan Belica kandidujúci za Smer-SD, SNS a ASV s 55,61 percentami oproti kandidátovi pravicovej koalície (SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, Nova, SMK, OKS) Tomášovi Galbavému (44,38 %). Košickému kraju bude naďalej šéfovať Zdenko Trebuľa (Smer-SD, Most-Híd, SMK 53,07 %), ktorého podporilo v druhom kole viac voličov ako Rudolfa Bauera (KDS 46,92 %).

Po sobote tak Slovensko pozná kompletnú zostavu predsedov vo všetkých ôsmich VÚC. V prvom kole spred dvoch týždňov zvíťazili v Žilinskom samosprávnom kraji Juraj Blanár (Smer-SD, SNS, Strana zelených), v Trenčianskom kraji Jaroslav Baška (Smer-SD) a v Prešovskom kraji Peter Chudík (Smer-SD). Opakované druhé kolo bolo poznačené ešte menším záujmom, ako to bolo 9. novembra, keď účasť dosiahla 22,11 percenta. V zozname bolo zapísaných 2.771.648 oprávnených voličov, z nich 23. 11. k urnám prišlo iba 479.370, čo predstavuje 17,29-percentnú účasť. Informoval o tom predseda ÚVK Štefan Škrabák. Na chvoste skončil Košický kraj s 12,21 percentami, v Bratislavskom a Trnavskom prekročila 17 percent, Nitriansky dosiahol 15,52 percenta. Naopak, najvyššiu zaznamenal Banskobystrický kraj, a to 24,61 percenta. Predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová potvrdila hladké a bezproblémové spracovanie výsledkov. Prvú potvrdenú okrskovú zápisnicu dostal ŠÚ v sobotu o 22.12 h z Galanty, posledná prišla zo Záhorskej Bystrice - 28 minút po polnoci.