Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Dosiahli sme historický úspech – Stanislav Kubánek

Máme za sebou zložité obdobie, predovšetkým posledné týždne a mesiace. Novembrové voľby do vyšších územných celkov boli veľmi náročné a vyčerpávajúce. Dlho a dôkladne sme sa na ne pripravovali, aby sme nepodcenili žiadny - ani najmenší detail. Dnes však môžeme hrdo skonštatovať, že sme úspešne zvládli voľby predsedu a poslancov do Prešovského samosprávneho kraja v ktorom kraji sme bez preháňania dosiahli historický úspech, preto mi dovoľte, aby som bol konkrétnejší a pozrel sa aj do minulosti.

Náš kandidát na predsedu Peter Chudík zvíťazil už po štvrtýkrát a vyšší územný celok vedie od jeho vzniku. Napriek stále ťažšej pozícii bolo jeho víťazstvo nad opozičným kandidátom opäť presvedčivejšie. Kým v prvých voľbách v roku 2001 zvíťazil nad Jurajom Kopčákom o 242 hlasov, v roku 2005 mu víťazstvo nad Dušanom Hruškom prinieslo 4 700 hlasov, v roku 2009 porazil Jána Hudackého o takmer 10 000 hlasov a v 9. novembra to bolo už o 30 000 hlasov a v prvom kole. Toto víťazstvo nám však nepadlo z neba. Pod tieto výsledky sa podpísala intenzívna práca našich členov, našich štruktúr v regiónoch, nasadenie, odvedená práca v mestách i obciach. Skvelý výsledok sa zrodil vďaka všetkým členom, ktorí nepodcenili situáciu a veľmi zodpovedne a starostlivo sa postavili k úlohám, ktoré bolo potrebné zrealizovať. Dosiahnuté výsledky sú dvojnásobne potešujúce, ak sa pozrieme, aké môže byť druhé kolo volieb predsedu VÚC nevyspytateľné a prekvapujúce...

Nemenej nás potešili výsledky volieb poslancov krajského parlamentu. Takmer trojpätinovú väčšinu nemožno nazvať inak ako historickým úspechom. Od 9. decembra budeme mať v 62-člennom krajskom zastupiteľstve 35 poslancov za stranu Smer-SD. K tomuto číslu sme išli postupne pomaly krok za krokom. V roku 2005 mala naša koalícia 9 (!) poslancov a župan musel pracovať s väčšinovým klubom KDH, SDKÚ-DS v počte neuveriteľných 40 poslancov. Tento hrozivý pomer sme však pomaličky obrátili. V roku 2009 sme skóre vylepšili na 26 poslancov Smeru-u oproti 25 poslancom opozície. Dnes, po posledných voľbách máme pohodových 35 poslancov, ktorí budú hájiť naše farby oproti 19. poslanom v opozícii. Za osem rokov sa nám podarilo otočiť garde a ukázať všetkým, ktorí nemali vôľu a ochotu s nami spolupracovať, že sme tu a či sa im to páči alebo nie, musia s nami počítať. Sú to všetko fakty, ktoré nás nesmierne tešia. Sú to fakty, ktoré dokladujú našu silu a údernosť priamo v regiónoch. Naša sila je vo vytvorených štruktúrach, ktoré dokážu ovplyvňovať ľudí v mestách a obciach. Vďaka všetkým, ktorí k tomu prispeli – vďaka každému za jeho drobnú prácu, ktorá pomáha vytvoriť dobre naštartované súkolie.

Dosiahnuté výsledky v Prešovskom samosprávnom kraji v tomto roku sú dobrým základom pre nadchádzajúci rok 2014. Ani ten nebude pre stranu SMER a pre každého z nás jednoduchý. Čaká nás totiž opäť rok volebný. A prídu hneď troje voľby – voľba prezidenta Slovenskej republiky, voľby poslancov do Európskeho parlamentu a jesenné komunálne voľby. Ak znova všetci zopakujeme nasadenie, zodpovedne pristúpime k úlohám a odovzdáme svoj hlas našim kandidátom, verím znova v úspech nás všetkých. Stanovme si ciele, ktoré sú jasné, sú výzvou a sú dosiahnuteľné. Verím, že víťazstvo máme na dosah ruky, len nesmieme poľaviť zo svojho úsilia. SMER – sociálna demokracia je dnes najsilnejšou politickou stranou na Slovensku. Pozícia a postavenie sa nerodilo ľahko. Je to o práci nás všetkých, o ľuďoch, o skutkoch, o tom, čo pre ľudí v Slovenskej republike robíme, o hodnotách, ktoré uznávame. Súper nespí a čaká na chyby. Tých musí byť čo najmenej, lebo ako sa hovorí - kto robí, robí aj chyby. Preto buďme rýchli, pokiaľ ide o priznanie vlastných chýb a pomalí, pokiaľ ide o kritiku druhých. A predovšetkým – buďme konštruktívni. Sústreďme sa na to, čo je dôležité a podstatné.

Dôležité sú výsledky a tie sa dozvieme v podobe vysvedčenia obyvateľov vo voľbách, ktoré nás čakajú. Okrem každodenných pracovných povinnosti, rodinných radostí, priateľov, nás čaká aj trojkolový politický súboj. Nebude jednoduchý, pretože opozícii ide o všetko. Kto nemá čo stratiť, nevyberá spôsoby ani metódy. Bude veľmi náročné zomknúť sa a ukázať silu, ktorú máme. Nesmieme sa nechať ukolísať doterajšími úspechmi. Každé voľby sú nová otvorená kapitola. Verím však v našu zomknutosť, v naše v trojkolové víťazstvo. Verím, že všetci prispejeme svojou troškou k tomu, aby sme o rok mohli opäť hovoriť v pozitívnom duchu. Máme to v našich rukách – len sa toho netreba zľaknúť. Kým nasadneme na tento kolotoč, užime si ešte spoločne pokojné a radostné Vianočné sviatky. Želám Vám predovšetkým zdravie, ktoré je najdôležitejšie, rodinnú pohodu, pracovné úspechy a každodenné dôvody na úsmev, ktoré nás budú motivovať a umožnia nám zdieľať životný optimizmus a krajší pohľad na dnešný svet. Nech je rok 2014 pre nás všetkých rokom víťazným!
krajský predseda SMER-SD