Dosť dôvodov k optimizmu – Stanislav Kubánek

Je toho skutočne veľa čo charakterizuje vládu Roberta Fica. Bez ohľadu na to – ktorú. Jednou z jej špecifík boli a sú výjazdné zasadania. Koľko sa už premiér s ministrami a celým sprievodom nacestovali po Slovensku! Skôr by sa dali vymenovať  okresy ktoré ešte nenavštívili. Čo už, opozícia sa tieto výjazdové rokovania snažila zosmiešňovať. Nemožno sa tomu čudovať. Keby sa na ne mala pozerať objektívnymi očami tak by nakoniec ich musela pochváliť. To sa však žiadnej opozícii nehodí.

 

Áno, pred príchodom vlády sa mestá a mestečká upracú viac než inokedy, niekde i opravia cesty – ale čo je na tom zlé? Veď tieto úpravy budú predsa slúžiť občanom a nie vláde! Rovnako ako u nás by sa v takýchto prípadoch zachovali aj vo Francúzsku, Nemecku či dokonca v USA. Píšem o tom predovšetkým preto, lebo práve upratovanie na miestach, ktoré má vláda navštíviť sa stalo terčom posmeškov a kritiky zo strany mimovládnych strán. Niektoré z médií absolútne nezaujíma to, čo vláda na výjazdových zasadnutiach rieši, ale iba to, akou kyticou privítali predsedu vlády, čím domáci pohostili ministrov a ich sprievod, kde parkovali ich autá, atď. Ani slovo o tom, o čom spolu hovorili R. Fico s miestnym primátorom, resp. starostom, teda akú problémy najviac strpčujú život obyvateľom toho či iného regiónu.

 

Azda v žiadnej inej členskej krajine EÚ premiér neabsolvuje toľko osobných stretnutí s predstaviteľmi miestnych samospráv ako na Slovensku. Ktorý z jeho kolegov v Európe pozná toľko komunálnych politikov, ako on? Žiadny. Pritom tejto prednosti môže R. Fico vďačiť predovšetkým týmto zasadnutiam mimo Úradu vlády SR. Samozrejme, nie vždy sa chce všetkým ministrom opustiť svoje bratislavské sekretariáty a odísť, napríklad do Svidníka, ale nič iné im nezostáva. Nielen vycestovať, ale sa aj na výjazdové zasadnutie vlády dobre pripraviť. To znamená, že okrem spisov, súvisiacich s plánovaným programom zasadnutia sa musia oboznámiť aj s regiónom, do ktorého vycestujú. Čaká ich teda dôkladná príprava! Výsledkom je, že poznajú všetky plusy i mínusy jednotlivých regiónov.

 

Súčasnú vládu čaká ešte veľa práce. Musí rozdeliť približne miliardu eur z rozpočtu na rok 2017 na prioritné výdavky, napr. na zvýšenie platov učiteľov, dôchodkov, výstavbu diaľnice a bratislavského diaľničného obchvatu, na prípravu výstavby Jaguar Land Roveru v Nitre, atď. Máme dnes jeden z najlepších a najúčinnejších daňových systémov v rámci EÚ a teda aj jeden z najnižších daňových únikov. V budúcom roku štát všetkým firmám zníži daň z príjmu z terajších 22 na 21%. Na druhej strane na priority vlády budú musieť viac prispieť banky, mobilný operátori, firmy podnikajúce v energetike, zdravotné poisťovne...

 

Slovensko dnes patrí medzi krajiny EÚ s najvyšším rastom ekonomiky. Predpokladá sa, že v budúcom roku rast HDP bude 3,7%, export vzrastie o 6 percent, investície o štyri, rast miezd sa očakáva na úrovni 4,3 percenta. Sú to skutočne optimistické perspektívy a všetko nasvedčuje, že v našich podmienkach sú zároveň aj veľmi reálne. Tak napríklad v žiadnej inej členskej krajine EÚ minimálna mzda nerastie tak výrazne ako u nás. Z terajších 405 eur sa zvýši až na 435. Samozrejme, z pohľadu niektorých krajín je to stále ešte málo, ale vo Višegrádskej štvorke sme najlepší.

 

Neustále nám klesá nezamestnanosť a to, že je už pod 10% sa stáva samozrejmosťou. S  jej ďalším poklesom sa ráta aj v budúcom roku.

Mal by som skončiť tam, kde som začal. Či sa to niekomu páči, alebo nie, aj výjazdové zasadnutia vlády majú vplyv na celkovú stabilitu ekonomiky štátu a v neposlednom rade na pokles nezamestnanosti. Povedia vám to v Trebišove i Kežmarku. A nielen tam...

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/