Dominantným problémom týchto volieb je nízka účasť voličov – Robert Fico

Fenoménom tohtoročných volieb do vyšších územných celkov (VÚC) nie je Marian Kotleba, ale nízka účasť voličov, z ktorej sa budú musieť vyvodiť určité závery. V politickej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol predseda vlády a strany Smer-SD Robert Fico. "Keby pravica postavila normálneho silného kandidáta, ktorého by ľudia brali, tak sa odsunie pán Kotleba na okraj akéhokoľvek politického záujmu," zdôraznil Fico. Podľa neho je dôležité začať diskutovať o budúcnosti VÚC. "Ľudia vôbec nevedia, o čom župy sú. Dnes sa zdá, že ľudia nie celkom dobre pochopili význam VÚC," doplnil predseda vlády.

Zmeny v usporiadaní VÚC by sa podľa Fica mali prijať na základe širšej politickej dohody. "Napriek tomu, že na zmenu z ôsmich krajov na tri nepotrebujeme ústavný zákon a je dostatočná väčšina v NR SR, aby takúto zásadnú zmenu zrealizovala, do takejto zmeny by sme nemali ísť, pokiaľ nebude existovať širšia politická dohoda. Pretože len vtedy môže takáto zmena vydržať," ozrejmil Fico. Diskutovať o tejto téme by sa mohlo podľa neho aj rok. Zároveň zdôraznil, že strana Smer-SD nikdy nebude súhlasiť s vytvorením viac ako ôsmich VÚC. Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára zmeny v počte VÚC nespôsobia zmenu v účasti voličov. Podľa neho časť zodpovednosti za nevedomosť ľudí nesú aj samotní poslanci VÚC, ktorí spohodlneli. "Druhá chyba je, že ľudia pomaličky ako keby boli zvyknutí na to, že aj tak sa nič nezmení, načo by sme išli voliť, ale toto je chyba celého systému," uviedol Bugár. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa je lepším riešením nie zmena počtu VÚC, ale ich úprava.

Na margo postupu Ľudovej platformy vo voľbách do VÚC Figeľ uviedol, že Ľudová platforma vznikla najmä pre celoštátne záležitosti. "Naša línia KDH bola a zostala, postup spolu všade tam, kde je to možné, ale kde to nebolo možné, alebo o tom inak rozhodli krajské štruktúry, tak ja to rešpektujem. To je demokratický prístup," uviedol Figeľ s tým, že toto bol prípad aj Banskej Bystrice, kde KDH podporilo na post predsedu VÚC kandidáta Smeru Vladimíra Maňku.

Na margo neúspechu kandidáta KDH Jána Hudackého prešovskom kraji Figeľ povedal, že je vždy ťažké súperiť s aktuálnym predsedom VÚC. "Som presvedčený, že Ján Hudacký bol dôstojným súperom. Tí, ktorí sú županmi, majú určitú výhodu. Nepovažujem to za prehru, ktorá by znamenala koniec. Ak by sme neponúkli kandidáta, lebo máme silného súpera, to by bola prehra," povedal. V Nitre KDH bojovalo o posty poslancov v koalícii so Smerom-SD, podporu však nevyslovilo ani jednému z kandidátov na post predsedu kraja. "KDH zatiaľ nepodporilo v Nitre žiadneho kandidáta. Dohodu na posty poslancov sme dodržali," povedal Figeľ. Do druhého kola nitrianskych volieb postúpil Milan Belica (Smer-SD, SNS, ASV) a Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, Nova, SMK, OKS). "Šanca Belicu na zvolenie je veľmi vysoká," odhadol premiér.

Spokojný je aj s kampaňou a vystupovaním Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD), ktorá postúpila do druhého kola v Bratislave. "Sme spokojní s tým, ako naša kandidátka vystupovala, aký ponúkla program. Ale nerád by som riedil úspech Smeru-SD tým, že nám ide kandidátka z druhého miesta," povedal Fico. Bugár reagoval, že kandidát pravice Pavol Frešo dosiahol v Bratislave takmer 50 percent hlasov a v druhom kole je favoritom. "Keby NOVA nekandidovala Krajcera, Frešo v prvom kole vyhrá. Ale aj tak je to úspech," povedal. Premiér prirovnal množstvo pravicových strán k svorke, ktorá vo voľbách útočí na Smer-SD. "Upozorňujem vás, že jeleň, ktorého táto svorka naháňa, je vo veľmi dobrej kondícii," odkázal pravicovým kolegom.
TASR