Dohady sa stali faktom – Dušan Konček

V minulých dňoch sa na predstavení baletu "Esmeralda" (podľa románu V. Huga Chrám Matky Božej v Paríži) objavil Vladimír Putin so svojou manželkou Ľudmilou. Informáciu o tom priniesli všetky informačné kanály v Rusku a delikátne informovali o prítomnosti manželky prezidenta. Prezidentská informačná služba dokonca dala k dispozícii fotografie. Naposledy sa objavil manželský pár spolu totiž pred viac ako rokom na prezidentskej inaugurácii V. Putina.

Do štvrtkového dňa sa objavovalo prezident na verejnosti so snubným prsteňom na ruku. Snubný prsteň mala na ruke aj vo štvrtok dopoludnia, keď viedol v Kremli stretnutie o vzdelaní. Tento fakt potvrdili aj fotografie zo štvrtka dopoludnia. Po prvej prestávke baletného predstavenia Vladimír a Ľudmila spoločne vyšli zo sály, píše agentúra Interfax. A tu sa stalo známe, že prezidentský pár sa rozviedol. „Bolo to naše spoločné riešenie, naše manželstvo skončilo“, povedal prezident Putin na kamery. Celá moja činnosť, celá robota je zviazaná s publicitou, absolútnou publicitou. Niekomu sa to páči, niekomu nie, ale sú ľudia, ktorí sa s tým nestotožňujú“, povedal prezident Putin a dodal, že, Ľudmila Alexandrovna niesla toto bremeno celých 9 rokov – pripájam sa k slovám Vladimíra Vladimiroviča, bolo to skutočne našim spoločným riešením“, potvrdila Ľudmila Putinová. „Naše deti vyrástli a my sa sotva vidíme“. „Prakticky sa nevidíme. Každý si žije svoj život“, dodal Putin. „Nemám rada publicitu a rôzne prelety sú pre mňa zložité (Ľudmila bola za slobodna letuškou). Som vďačná V. Vladimirovičovi, že ma doteraz vždy podržal. Veľmi sa zaujíma o svoje deti a deti ho rešpektujú“, povedal Ľudmila.

Celá táto novinka bola ako keby nečakanou, lebo predovšetkým išlo o balet „Esmeralda“ a nie o čosi iné, tobôž nie o takú „bomba správu“. Redaktorka sa spýtala prezidentského páru, ako sa im páčil balet a jeho aktéri. Ľudmila odpovedala, že ruský balet dosahuje absolútny vrchol a suverenitu. Až potom sa veľmi obozretne redaktorka spýtala na reči , ktoré sa šíria už dávno, či obidvaja žijú spolu. Putin odpovedal celkom prirodzene na Ľudmile bolo vidieť, že je nervózna. Na konci rozhovoru sa redaktorka ospravedlnila za "rýchlosť“ a dodala, že či skutočne ide o rozvod. Bývalí manželia odpovedali jednoznačne "ide o civilizovaný rozchod“. Ale z ich odpovedí nebolo jasné, kedy sa tak stalo. Na prezidentskej webovej stránke niet o rozvode ani slova, je tam len správa, že Vladimír a Ľudmila sa zúčastnili na baletnom predstavení a sú tam fotografie. Vladimír a Ľudmila Putinovi žili v spoločnom manželstve skoro 30 rokov, manželmi sa stali 28 júla 1983. Ľudmila Putinová, za slobodna Škrebnevová sa narodila 6. januára 1958 v Kaliningrade, kde skončila školu. Pracovala na pošte, učila sa za sústružníčku, bola zdravotnou sestrou a naposledy letuškou. V roku 1986 skončila Leningradskú štátnu univerzitu v odbore filológ-romanista. Hovorí nemecky, francúzsky a španielsky. Dnes už bývalí manželia majú dve dcéry, Máriu a Katarínu.

V poslednom roku sa nielen v ruskej ale i západnej tlači šírili informácie o tom, že manželia nežijú spolu, že Ľudmila odišla do kláštora a podobne. Je známe, že V. Putin sa nikdy nezmieňoval o svojom rodinnom živote. Jeho tlačový tajomník D. Peskov potvrdil, že vôbec nebolo v pláne, aby sa pri návšteve baletu rozhovorili o svojom rozchode, jednoducho sa však stalo, padla otázka a nasledovala aj odpoveď. Západné média samozrejme túto senzačnú správu komentovali a prijali ju dvojako. Na jednej strane sa potvrdilo to, o čom sa hovorilo. Na druhej strane je to otvorené priznanie, ktoré nie je charakteristické pre dnešné Rusko.

Britská BBC pripomenula, že manželov videli spoločne pred rokom na inaugurácii V. Putina za prezidenta. Pripomenula, že zvesti o tom sa šírili už dávno, ale „táto novinka šokovala všetkých obyvateľov Ruska, ktorí nie sú zvyknutí na to, že ich lídri sa rozvádzajú“. The Huffington Post pripomenula, že tieto zvesti sa šírili už v roku 2008, kedy sa hovorilo o tom, že V. Putin má vzťah s krásnou šampiónkou gymnastkou Alinou Kabajevou. The Telegraf na svojej webovej stránke tiež píše o romantickom vzťahu Putina s Alinou Kabajevou, ktorá sa stala poslankyňou parlamentu za stranu V. Putina. The Guardian zasa špekuluje o tom, že v prvom prezidentskom období chodila všade s manželkou, potom už nie a vraj podľa toho sa stretával s mladšími ženami.

Tak či onak, je to zaujímavá novosť, hlavne v Rusku, kde pravoslávna cirkev je zásadne proti rozvodom a Vladimír Putin bol dobrý pravoslávny kresťan, ktorý orodoval za tradičné kresťanské hodnoty. A v Rusku sa vrcholní predstavitelia nezvykli rozvádzať. Ale už je aj dobrý vtip na rozvod, kto sa chce rozviesť, nehovorí o rozvode, ale „ideme na Esmeraldu“.