Dlhodobo nezamestnaní – ťažko riešiteľný problém – Stanislav Kubánek

V uplynulých dňoch ma v rôznych médiách zaujali príspevky o zamestnanosti, na druhej strane o nezamestnaných a nakoniec o všetkom čo súvisí s touto témou. Začnem teda tým, že momentálne na Slovensku chýba 39 000 pracovníkov. Pritom väčšina z nás si skôr pamätá to, že súčasná vláda pod vedením R.Fica je hrdá na to, že sa jej podarilo znížiť nezamestnanosť stabilne pod 10 percent. Niektoré strojárenské firmy charakterizuje stagnácia výroby iba preto, lebo majú nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a dokonca sa musia obávať, že budú nútené na určitý čas prerušiť výroby len a len pre nedostatok pracovníkov. Aby to nebolo všetko, tak zároveň musím pripomenúť, že Slovensko je v podiele dlhodobo nezamestnaných na druhom mieste v Európskej únii. Tak si teda, vážený čitateľ vyber.

 

Dnes máme stredné odborné školy, ktoré v podstate každému žiakovi vyplácajú štipendium, odstupňované podľa prospechu. Ide o množstvo profesií a ich počet sa ešte bude zvyšovať. Stačí spomenúť kominárov, elektrotechnikov, keramikárov, elektrikárov, sústružníkov... Niektorí z nás ale nechápu: ako je to možné, keď zo všetkých strán počúvajú, že na Slovensku je priveľa stredných škôl a ich počet by sa mal skôr znižovať. Áno, i na tom je kus pravdy. Máme desiatky a desiatky rôznych škôl umeleckého smeru, ktoré doslova chrlia absolventov a samozrejme podobná situácia je aj na vysokých školách.

 

Ďalší paradox spočíva v tom, že firmy majú záujem vo veľkom zamestnávať cudzincov /tak to, napríklad, robia v susednom Česku/, u nás zatiaľ kompetentní k tomuto kroku nechcú pristúpiť a v tomto sú zajedno aj s odbormi.

 

Vráťme sa ale k azda najväčšiemu problému – k dlhodobo nezamestnaným, teda k ľuďom bez akejkoľvek kvalifikácie, ktorí sú na úradoch práce evidovaní najmenej rok. Ich počet predstavuje takmer polovicu /!/ z celkového počtu uchádzačov o prácu a i keď ich počet sa v uplynulých mesiacoch znížil, Európska komisia nám toto vysoké číslo vytýka, veď v EÚ ich má viac už iba Grécko. Žiaľ veľmi nepomáhajú ani mnohé rekvalifikačné kurzy, podľa Republikovej únie zamestnávateľov sú nefunkčné. Niektorí zamestnávatelia zároveň tvrdia, že doma na Slovensku nevedia nájsť ľudí so štandardnými pracovnými návykmi!

 

Áno, toto je jedno z našich boľavých miest. Darmo, veľa je u nás i takých, ktorí jednoducho pracovať nechcú. Im k šťastiu stačí to, že ráno nemusia vstávať do práce, pravidelne a načas dostávajú dávky v hmotnje núdzi, sem – tam idú niekde na brigádu a tak dostanú do rúk tzv. čisté, nezdaniteľné peniaze. Keď týmto ľuďom ponúkajú prácu, tak im nevyhovuje všeličo. Najčastejšie pásová výroba, potom pracovný čas, či dochádzka do zamestnania. V tejto súvislosti sa nášmu predsedovi a zároveň premiérovi vytýka, že na takýchto ľudí používa výraz „príživníci“. Ihneď sa našli médiá, ktoré pohotovo zareagovali – vraj tak nazýva Rómov! Samozrejme, ide iba o plánovaný útok na R.Fica. On sám dobre vie, že asi 15% Rómov má trvalé zamestnanie a ďalší chcú pracovať, chýba im však vzdelanie a prax. Je však aj veľa takých, ktorí si to vedia dobre zrátať: na svoje početné rodiny dostanú toľko dávok, že sa im teda neoplatí pracovať. Aj preto súčasná vláda si dáva tak záležať na pravidelné zvyšovanie minimálnej mzdy /teraz už predstavuje 435 eur/ a teda o rok možno bude ešte vyššia, i keď mnohým zamestnávateľom sa to nepáči.

 

Darmo, u nás sa v súčasnosti viac hovorí a píše o nedostatku pracovných síl na jednej strane a o dlhodobo nezamestnaných na druhej než o utečeneckej kríze, brexite, predvolebných kampaniach vo Francúzsku a Nemecku. Nečudo, veď sú to naše vlastné problémy, ktoré si musíme riešiť v prvom rade a sami. Akurát aj už myslieť na to, že podľa odborníkov v roku 2035 nám bude chýbať až polmilióna pracovníkov...