Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Danka degradoval minister bez hodnosti – Štefan Nižňanský

 

Zaslúžené povýšenia

V armádnych kruhoch sa vášnivo diskutuje najmä o vyznamenaniach a o povýšeniach. Zrejme najslávnejším snajperom histórie bol Vasili Zajcev, ktorý sa preslávil schopnosťami i talentom v bitke o Stalingrad. Pred prvým maskovaným výstrelom mal hodnosť „staršinu", čo by v našej armáde bol nadrotmajster. Pri obrane mesta zastrelil 225 vojakov, vrátane 11 nepriateľských snajperov. Počas vojny bol zranený a hrozilo, že stratí zrak. Nakoniec sa zotavil a dosiahol hodnosť kapitána. Od bitky pri Stalingrade až do konca vojny tak postúpil vo vojenskej hierarchii až o šesť hodností.  
Rovnaký postup o šesť „frčiek“ zaznamenal vojak fínskej armády Simo Häyhä. Postaršieho záložáka povolali Fíni do uniformy počas „Zimnej vojny“ so Sovietskym zväzom. Ako skúseného poľovníka ho prevelili k ostreľovačom, kde sa zaskvel rekordným počtom zárezov na pažbe. Pri obrane svojej domoviny údajne za tri mesiace zastrelil najmenej 505 sovietskych vojakov. Toto číslo z neho robí (v počte usmrtených nepriateľov) najvýkonnejšieho ostreľovača na svete. Napriek prehratej vojne ho za zásluhy v marci 1940 povýšili z desiatnika na podporučíka. Nikto iný nebol vo fínskej armáde povýšený tak rýchlo.

Tohtoročná koronavírusová epidémia trafila v Európe najmä dvoch kapitánov... Celosvetovú pozornosť si najskôr vyslúžil britský storočný veterán Tom Moore, ktorý sa rozhodol splniť zaujímavú výzvu. Jej cieľom bolo do dňa jeho storočnice prejsť - opierajúc sa o chodidlo - stokrát svoju 25 metrov dlhú záhradu. Podarilo sa mu to 16. apríla. Vďaka originálnej  kampani vyzbieral starček pre štátny zdravotnícky systém NHS viac ako 28 miliónov libier (cca 32 miliónov eur)! Podľa informácií britských médií, oslávencovi blahoželala i kráľovná. Veterána druhej svetovej vojny v hodnosti kapitána pri tejto príležitosti povýšili o dve hodnosti a menovali za čestného plukovníka.

 

Civilista bez vojenčiny

Moja generácia sa v školských laviciach učila o najznámejšom slovenskom kapitánovi, ktorým bol hrdina 2. svetovej vojny, partizánsky veliteľ Ján Nálepka. Hoci padol v bojoch ešte 16. novembra 1943 na Ukrajine, prezident Slovenskej republiky ho 7. mája 2004 vymenoval do hodnosti brigádneho generála in memoriam. Najslávnejším slovenským kapitánom novodobej histórie samostatnej Slovenskej republiky sa ale stal Andrej Danko. Nie pre hrdinstvo. Nemusel byť chrabrý, nemusel vedieť ani presne strieľať, dokonca mu ani nezmerali čas pri behu cez opičiu dráhu... Napriek tomu ho, 20 rokov po absolvovaní základnej vojenskej služby, v septembri 2016 vymenoval minister obrany Peter Gajdoš do hodnosti kapitána v zálohe. Oligarchické médiá sa spolu s opozíciou na tomto protekčnom povýšení - až o osem hodností (z desiatnika) - ukájali celé štyri roky... Posledný februárový deň 2020 prišli voľby a v kresle ministra obrany sa ocitol civilista Jaroslav Naď s hviezdami a pruhmi vytetovanými na tenkej plene pod plešinou. Slovensko bojuje proti epidémii Covid-19, svet čelí obrovskej ekonomickej kríze, Európa umiera zatajovaným vyčíňaním imigrantov v baštách demokracie aj zamlčovanými šachovými ťahmi nepriznaných teroristov z „porazeného“ ISIS a slovenský minister sa venuje potratu! K čomu inému prirovnať akt v stredu, 29. apríla 2020? V priamom prenose podpísal Jaroslav Naď (OĽaNO) rozkaz, ktorým bývalému predsedovi parlamentu a strany SNS zrušil vojenskú hodnosť kapitána. Minister obrany Jaroslav Naď degradoval kapitána Andreja Danka. No rovnako, ako je celá Matovičova vláda postavená na hlavu, ani akt Dankovej degradácie nemá žiadnu oporu v armádnych zvyklostiach alebo v tradíciách. Degradovať vojaka a tobôž dôstojníka môže totiž vždy len vyššia šarža! Pritom „blatfusák“ Naď, visiaci na spodničke americkej veľvyslankyne na vojenčine vôbec nebol a nemá žiadnu vojenskú hodnosť! Sebavedomie a vojenského obchodného ducha mu vliali na štátnej Akadémií ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši až v roku 2018. Nedouk v ministerskom kresle tak robí chyby, lebo aj po právnej stránke môže rozkazy svojich predchodcov o povýšení do vojenských hodností zrušiť len zákonným spôsobom a s patričným zdôvodnením... Som presvedčený, že aktuálneho liberálneho ministra slovenskej obrany inšpiroval americký seriál z doby kórejskej vojny M*A*S*H. Radara O´Reillyho v ňom dočasne a tiež protekčne povýšili na poručíka. Nepáčili sa mu však dôstojnícke povinnosti a radšej sa dal na vlastnú žiadosť degradovať späť na desiatnika.

 

Teátro liberálneho fašizmu

Svet si pripomína 75. výročie konca druhej svetovej vojny. A v hlavnom meste susednej Českej republiky sa rozbehol príbeh najväčšej i najhanebnejšej degradácie.        
Ďalší civilista, starosta mestskej časti  Praha 6 – sa rozhodol k oslavám prispieť svojsky. Tak liberálne fašisticky a teatrálne proamericky... Sochu sovietskeho maršala Ivana Stepanoviča Koneva, ktorého vojská v máji 1945 oslobodili koncentračný tábor Osvienčim, stredné Čechy aj Prahu, dal provokatívne odstrániť a previezť do depozitu súkromnej firmy.


Rímsky filozof, štátnik a dramatik Seneca: „Nevďačný je ten, kto poprie, že mu bolo preukázané dobro, nevďačný je ten, kto ho zatají, nevďačný je ten, kto ho nespláca, ale najnevďačnejší zo všetkých je ten, kto naň zabudne.“