Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ciele vlády v oblasti športu, projekt NFŠ je pred schválením – Robert Fico

Bratislava 13. apríla (TASR) - Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) či podpora organizácie vrcholových podujatí na Slovensku patria medzi hlavné body aktuálneho programového vyhlásenia vlády SR v oblasti športu. V súvislosti s prijatým Zákonom o športe (ZOŠ) predstavil dnes premiér Robert Fico zväzovým zástupcom jeho kompletné znenie.

 

Vládny kabinet sa pri tvorbe vyhlásenia uzniesol na podpore slovenského športu v rôznych oblastiach. S pomocou ZOŠ chce okrem transparentného financovania prepojiť aj pohybové aktivity detí na školách s fungovaním športových klubov či zriadiť Radu SR pre šport, na ktorej čele bude okrem vládneho zástupcu aj významný športovec. Znenie vyhlásenia si na pôde Úradu vlády vypočuli zástupcovia popredných zväzov vrátane aktívnych športovkýň - strelkyne Danky Bartekovej a lyžiarky Petry Vlhovej.

 

"Chcel by som zvýrazniť to, že okrem zdrojov štátneho rozpočtu chceme cez motivačné opatrenia hľadať aj nové zdroje financovania športu, či už pôjde o daňové úľavy pre podnikateľov alebo iné spôsoby. Ďalej sme do vyhlásenia zahrnuli požiadavku, že vytvoríme podmienky na to, aby sme finančné prostriedky z verejných zdrojov na šport poskytli a vykázali cez jeden informačný a finančný uzol," zdôraznil Fico.

 

Osobitnou kapitolou je NFŠ, ktorého výstavba stojí po niekoľkoročných naťahovačkách pred definitívnym schválením. "Sme pred definitívnym podpisom zmlúv na výstavbu Národného futbalového štadióna. Podarilo sa nám oddeliť komerčnú časť od nekomerčnej, zodpovedný minister predloží v najbližších dňoch na rokovaní vlády definitívne právne zmluvy," dodal Fico. Optimistické vyhliadky má aj predseda Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik. Pre TASR uviedol: "Odkedy si pán premiér zobral tento projekt pod seba, som dlhodobo presvedčený o tom, že Národný futbalový štadión v Bratislave s určitosťou bude. Keď všetko dobre pôjde, do konca roka 2017 bude hotový."

 

Fico z ďalších priorít vlády v oblasti športu vyzdvihol najmä oficiálnu podporu kandidatúr na usporiadanie medzinárodných podujatí na Slovensku. Zároveň vyzval zväzových zástupcov, aby oslovili vládu s akoukoľvek možnosťou, ktorá sa im naskytne v súvislosti s pridelením vrcholovej akcie. "Oficiálne podporíme MS 2019 v hokeji, ako aj kandidatúru mesta Košice na usporiadanie európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021."

 

Za športovú obec, ktorá sa podieľala na tvorbe ZOŠ, sa prihovoril Peter Sepeši. "Chcem sa vám poďakovať za to, že šport sa dostáva do verejného povedomia. Snažíme sa naň pozerať ako na životný štýl. Z programového vyhlásenia vlády vyplýva, že šport je obrovský projekt slovenskej spoločnosti. Keď si všetko rozmeníme na drobné, ide o veľký kus práce pre vládu na najbližšie štyri roky. Pre zväzy to bude veľká vzpruha. Chceme ísť cestou odborného a slušného postupu, aby sme udržiavali jednotu celého športového hnutia," uviedol.

 

Z radov aktívnych športovcov sa na tvorbe ZOŠ podieľala aj Danka Barteková. "Štyri roky, na ktoré vláda pripravuje svoje programové vyhlásenie, sú krátkou dobou na radikálne zmeny. Napriek tomu si myslím, že je obšírne a zasahuje do problematických oblastí športových hnutí. Mala som možnosť oboznámiť sa s vyhlásením krátko pred jeho prijatím a som s ním spokojná," ozrejmila. V rámci celého procesu skvalitňovania ju teší najmä vývoj slovenskej športovej diplomacie. "V minulosti sa začala preberať, ale stále máme málo funkcionárov vo vysokých pozíciách. Dnes už dokážeme pritiahnuť na Slovensko viac športových podujatí a to je pre mňa znak toho, že naši funkcionári pracujú dobre."