Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:
  • Pri vstupe iba strohý oznam
    Pri vstupe iba strohý oznam

Chcú do Európy alebo z Európy?

Nepríjemné správy sa stali skutočnosťou, Generálny konzulát Ukrajinskej republiky v SR so sídlom v Prešove prestal existovať. Pred niekoľkými dňami ho pre verejnosť definitívne zavreli a každý, kto potrebuje konzulárne služby v súvislosti a akýmikoľvek kontaktmi na Ukrajinu, musí cestovať do Bratislavy a využiť služby tamojšej ukrajinskej ambasády. Žiadny pokrok, pretože najviac ukrajinského obyvateľstva a našincov, pestujúcich obchodné, rodinné, spoločenské či priateľské kontakty za šengenskou hranicou žije práve vo východnej polovici nášho štátu. Túto situáciu kopírovalo aj pole pôsobnosti generálneho konzulátu (východné a stredné Slovensko). 

V tejto súvislosti sa už dnes v Prešove spomína na skvelých, vzdelaných a rozhľadených moderných ľudí, ktorí v tomto meste žili a pracovali vo funkcii ukrajinských generálnych konzulov – Inna Ohnivec, Jevhen Perebyinis a Oľga Benč. Ľudia, ktorí dokázali žiť s týmto mestom a jeho občanmi a dokonca aktívne sa podieľať na riešení niektorých jeho problémov, ale aj veľkých, slávnostných dní mesta a blízkych i vzdialených obcí. Pritom, každý, kto potreboval od generálneho konzulátu pomoc,  ju aj dostal.  Čo bolo veľmi cenené najmä po ustanovení šengenskej hranice. Ale už pred rokmi bola integrácia Ukrajiny do Európy jednou zo základných  motivácií pre diplomatické poslanie všetkých troch generálnych konzulov. 

 

Oficiálnym dôvodom pre zrušenie generálneho konzulátu v Prešove je vraj nedostatok financií na ukrajinskej strane. Každý chápe, že oligarchami vykradnutá a bojmi tvrdo skúšaná Ukrajina má dnes finančné problémy, ale zabezpečenie  niektorých funkcií štátu by malo byť prioritné. Tie zahraničné vzťahy v terajšej situácii, keď sa  Ukrajina snaží presvedčiť Európu, že vážne chce začať cestu do rodiny štátov únie, by mali mať prioritu jednu z najväčších a najdôležitejších. Takto to však vyzerá, že naši východní susedia to s úniou nemyslia ani trochu vážne. Alebo nevedia čo činia?         

Dnes už bývalý generálny konzulát

Dnes už bývalý generálny konzulát