Cena obeda vo Vilniuse – Dušan D. Kerný

Ako vždy sa treba pozerať nielen o čom, ale aj ako debatujú Česi. Minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek a bývalý minister zahraničných vecí a obrany Českej republiky Alexander Vondra sa takmer zhodli v názore, že sa treba vracať k tomu, ako sme – teda Európska únia – zbabrali rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ. Minister /v nedeľu 26.1./  v ČT o. i. povedal, že si to treba pripomínať. Bývalý minister povedal, že nielen treba, ale musíme si to pripomínať! Ide o to,. že Európa nemala plán, nemala premyslené čo všetko sa môže stať, keď sa navrhne asociačná dohoda  a rokovania o nej s takým veľkým a zložitým štátom ako je Ukrajina. Nedomyslelo sa, čo všetko to môže spôsobiť. Bolo jasné, že vtedajší prezident Janukovič požadoval mnoho miliárd /konkrétne 15 miliárd dolárov/.  Európa vedela, že toľko treba, ale nevedela ako zabrániť tomu, aby všetko neskončilo v korupčných rukách.

 

Bývalý minister Vodra povedal, že Európa si zasadla za stôl a objednala obed bez toho, aby vedela kto ho zaplatí. A keď to všetko nevyšlo, tak sa zdvihla a odišla bez zaplatenia. Európa nemala plán. Prirovnanie Sašu Vondru je viac ako primerané, viac ako zrozumiteľné. Jeho tvrdenie, že sa musíme vracať k tomu, ako všetko na Ukrajine vzniklo je takisto dôležité bez toho kto má aké názory alebo či je niekto aktívny politik alebo len volič v štátoch EÚ.

 

Oneskorená ľútosť

Oneskorené krokodílie slzy ľútosti nad zlyhaním vyjednávača Európskej komisie, komisára Štefana Fueleho poldruha roka po stroskotaných rokovaniach nič nenapravia. Ale napriek tomu majú vysokú cenu práve pre tvrdenie Sašu Vondru, že sa k tomu MUSÍME vracať. Veď dnes je tak podľa zistení OSN – iste neúplných- vyše 5000 civilných obetí!!! Rozložený je celý obrovský priestor Ukrajiny a nestabilita sa šíri do susedných štátov – do priestoru kde dovedna žije okolo dvesto miliónov ľudí!

 

Rokovania stroskotali, keď vtedajší prezident Janukovič požadoval od únie podporu vo výške 15 miliárd dolárov. Do toho sa vložil prezident RF Putin a ponúkol, že Rusko dá tých 15 miliárd. Janukovič v novembri 2013 nepodpísal, nastali masové demonštrácie v Kyjeve. V marci 2014 vyústili  de facto do zvrhnutia Janukoviča, ktorý opustil krajinu.

 

Euronews to vedeli

Televízna stanica Euronews mala od prvopočiatku rokovaní  na jeseň 2013 servis v ukrajinčine, nepretržite. Na stroskotaných rokovaniach vo Vilniuse, potom čo vtedajší prezident Janukovič odmietol podpísať asociačnú dohodu s EÚ, ktorá sa pripravovala s vtedajším oficiálnym Kyjevom päť rokov, ukrajinský servis Euronews už na tretí deň ohlásil: teraz už nejde o nijaké demonštrácie za podpísanie dohody, za nijaký nátlak na vládu, aby zmluvu podpísala, teraz už ide priamo o zvrhnutie vlády. Ukrajinský servis Euronews podal mimoriadny výkon. Veľmi dlho bol jedinou dobre informovanou televíziou s ukrajinskou redaktorkou v Kyjeve a jej talianskym kolegom na východe Ukrajiny.

 

Zlyhanie eurokomisára

Keď vtedajší eurokomisár pre rozšírenie Štefal Fuele bol v novembri 2013 na onom povestnom obede vo Vilniuse s vtedajším prezidentom Janukovičom  naproti hotela bola prítomná celá špička protijanukovičovskej opozície Kličkom počnúc Porošenkom končiac. Dnes tvorí oficiálnu vládu naUkrajine a v Kyjeve. Opozícia priamo sledovala rokovania a bola súčasťou ich kuloárov. A sama rokovala čo a ako urobí. Ona mala svoj plán. Pre ňu bolo hlavné zbaviť sa Janukoviča.

Európa, ak použijeme metaforu Sašu Vondru nemala  ten obed čím zaplatiť, nemala plán, ktorým by ona riadila vývoj a bola pánom priebehu udalostí. Výsledok vidíme dnes.  teraz aj nám už ide nielen o to, aby sme zaplatili cenu obeda. Platíme za to, čo nedomyslela predchádzajúce Európska komisia - a máme nabúranú dôveru k tomu, čo robí dnešná komisia.

 

Európa pod tlakom z dvoch strách

Dnes máme rozklad na Blízkom východe a tlak terorizmu a vysťahovalcov na štáty juhu EÚ a na východe máme úplne nestabilnú situáciu. Nič z toho Brusel ani nepredvídal. Pritom sme v nečakanom tlaku z dvoch strán európskeho kontinentu, Európskej únie a európskych členských štátov aliancie NATO. A pokiaľ ide o Ukrajinu nesie svoj diel zodpovednosti práve zbabraný bruselský proces s aociačnou zmluvou. Pravda, ak máme veriť, že Európa išla do všetkého naozaj slepo bez plánu B....