Bude sôboj Bauer - Raši? – Vladimír Mezencev

Z právnej stránky je to poriadne zamotané a konštatovali to aj niektorí novinári – účastníci tlačovej besedy, ktorú zvolal Rudolf Bauer so svojím tímom. Tento muž, ktorý sa uchádza o funkciu primátora druhého najväčšieho mesta republiky síce v Košiciach takmer zjednotil celú pravicu, ale zároveň chce kandidovať ako občiansky, teda nezávislý kandidát!

Oficiálne ho budú podporovať KDH, SDKÚ-DS, Nova, SaS, SMK, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana a Demokratická strana. Začiatkom tohto týždňa Rudolf Bauer spolu s predstaviteľmi týchto strán a hnutí predstavili už dokonca volebný program koalície pre komunálne voľby v Košiciach v jeseni tohto roku. Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný veľmi výstižne konštatoval aká je situácia v slovenskej pravici: „Pravicové strany pribúdajú ako huby po daždi, ale nikto sa nevie s nikým dohodnúť“!

 

Nuž, nahlas povedal len to, čo si už dávno aj vrabce čvirikajú. Takže plusový bod dostal iba za úprimnosť. Zároveň však zdôraznil, že v Košiciach je predsa len iná situácia, tú strany od stredu doprava ťahajú za jeden povraz. Áno, je to tak, ale dokedy. Veď našu politickú scénu od roku 1990 pravica charakterizuje svojimi roztržkami, výstupmi z vládnej koalície, či dokonca jej rozpadom /prípad kedy SaS hlasovala proti našej podpore eurovalu/. Pripusťme, že v Košiciach je to /zatiaľ/ iné... Zdá sa však, že R.Bauerovi nestačí ani osem oficiálnych partnerov. Hľadá cestu aj k novej strane SIEŤ R. Procházku a k Mostu-Híd.

 

Pripusťme, že v jesenných komunálnych voľbách, sa o priazeň voličov bude uchádzať aj terajší primátor Richard Raši. Pred štyrmi rokmi za ním stáli iba SMER-SD a Most-Híd. Možno, že táto zostava zostane nezmenená, ale aj v prípade odchodu Mostu-Híd k R.Bauerovi sa postavenie R. Rašiho veľmi neoslabí. V každom prípade bude ale R.Bauer silný protivník. Potvrdil to aj v minuloročných regionálnych voľbách, v ktorých bol tvrdým súperom Zdenka Trebuľu v boji o stoličku predsedu Košického samosprávneho kraja. Nakoniec si ju Z. Trebuľa obhájil... Bauer v politike nie je nováčik – bol primátorom Košíc, poslancom NR SR, viceprimátorom /vybral si ho R. Schuster v roku 1994 ako svojho zástupcu/, prvým predsedom Košického samosprávneho kraja a teraz pôsobí vo funkcii starostu najväčšej košickej mestskej časti – Košice – ZÁPAD. Uňho je zaujímavé to, že každé voľby v porovnaní so svojími konkurentmi začína s poriadnym predstihom. Ako aj teraz – už dokonca s volebným programom, ale tak potrebné podpisy na podporu svojej kandidatúry ako nezávislý kandidát, sa ešte len pripravuje zbierať. Je to síce naozaj všetko pekné, len či to nakoniec voliči zohľadnia...