Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bude šéfom Šefčovič, alebo Kiska v sukni? - Pavol Janík

Prvé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky opäť nevyhral NIKTO, pretože 51,26 percenta oprávnených voličov si nevybralo nikoho z kolekcie kandidátov, za ktorými cítiť rozličnú mieru pokútnej podpory – najmä finančnej a mediálnej. Do druhého kola postúpili dvaja uchádzači – Zuzana Čaputová (40,57 %) a Maroš Šefčovič (18,66 %). Na prvý pohľad sa zdá, že favoritka je už dnes známa, ale v druhom kole budú rozhodovať aj zmobilizovaní občania, ktorí v prvom kole nehlasovali, alebo odovzdali svoj hlas iným kandidátom. To je dosť veľký počet voličov, ktorí môžu výrazne ovplyvniť predpokladaný výsledok.

Na Slovensku sa totiž už tradične nevolí za, ale proti. Niet pochýb, že Zuzanu Čaputovú v prvom kole vyniesli na vrchol všetci dôslední odporcovia súčasnej slovenskej vlády a predovšetkým kľúčovej politickej strany Smer-SD. Lenže rovnako je nesporné, že v druhom kole bude nasledovať odveta všetkých občanov, ktorí principiálne odmietajú doterajšieho prezidenta Andreja Kisku, lebo sa už obaja verejne priznali k vzájomnému súručenstvu, takže voľba Čaputovej predstavuje voľbu Kisku v sukni, teda pokračovanie napätia a disharmónie vo výkonnej moci, ktorej súčasťou je tak vládny kabinet, ako aj hlava štátu. Čiže posledné slovo bude mať buď občianska angažovanosť, alebo ľahostajnosť.

Sotva sa možno nazdávať, že viac ako polovica dospelých občanov Slovenskej republiky sa nezúčastnila ani teraz volieb z nejakej pomyselnej pohodlnosti. Očividne ide o programový prejav ignorovania systému formálnej demokracie, ktorá presadzuje záujmy vplyvných zákulisných skupín, keďže šancu dostať sa k moci majú len ľudia s dostatočne silným ekonomickým a politickým pozadím, ktoré siaha aj ďaleko za hranice nášho štátu. Pripomeňme biblickú myšlienku – kto s čím zachádza, tým i schádza. Zuzana Čaputová sa doteraz prezentovala sloganom POSTAVME SA ZLU (správne po slovensky: postavme sa proti zlu), čím azda nevdojak predznamenala, že v druhom kole podstatná časť voličov môže na rovnakom základe vyhodnotiť ako ZLO práve ju.