Budú nové pracovné príležitosti – Stanislav Kubánek

Slovo „nezamestnanosť“ patrí v politickom slovníku medzi najfrekventovanejšie. Nečudo, veď v niektorých regiónoch, predovšetkým na východe a juhu republiky je bez práce každý piaty dospelý občan. V každom prípade sa počas vlády strany SMER-SD v rokoch 2012-2016 podarilo  nezamestnanosť znížiť pod 10 percent, čo možno považovať za jeden z najväčších úspechov kabinetu pod vedením R. Fica. Na druhej strane minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sa na vlastné oči dvakrát presvedčil, že nie všetci nezamestnaní, predovšetkým tí dlhodobo, si túžia nájsť zamestnanie. Na dvoch veľtrhoch práce, na ktoré prišli firmy s pracovnými ponukami, si ich časť návštevníkov vôbec nevšímala, doslova ich ignorovala. Chceli iba jedno: pečiatku na potvrdenie, že tam boli a hľadali si prácu... Podľa premiéra R. Fica je takýchto ľudí u nás 7-8 percent z celkového počtu nezamestnaných.

 

Áno, mnohí museli hľadať uplatnenie v cudzine a je ich na naše pomery veľmi veľa. Na druhej strane u nás chýba až 100 000 /!/ ľudí, na ktorých práca doslova čaká. Pritom nejde o podradné uplatnenie, ale predovšetkým o uznávané remeselnícke profesie. Stačí si každý deň vziať do rúk niektorý z našich denníkov a čitateľ sa z neho dozvie, ako sú hľadaní murári, tesári, vodoinštalatéri, kuchári, zámočníci, zvárači, atď., atď. V našich uhoľných baniach na strednom Slovensku  pracuje veľa Rumunov... Mnohí zamestnávatelia sa doslova tešia na Ukrajincov, ktorí prídu pracovať na tie kvalifikované posty, na ktorých našinci chýbajú. Takže, hotový galimatiáš.

 

Nie, vôbec nezľahčujem situáciu. Ťažko si hľadajú prácu ľudia nad 45 rokov a starší. Na druhej strane koľko veľa dôchodcov ešte stále pracuje, pričom na naše pomery majú celkom slušné penzie. Teda by nemuseli, ale počas aktívneho veku si zvykli na vysoký štandard, teraz chcú finančne pomáhať rodinám svojich detí, vnúčatám.

 

Tých ťažkostí, ktoré spôsobujú zložité problémy na trhu práce je však stále dosť. Nedávno som si pozrel tabuľky s minimálnou mzdou v Európe a zistil som , že naša je vyššia než v Česku, Maďarsku, Lotyšsku a i v ďalších krajinách. Znamená to, že zo 405 eurami dostatočne motivujeme nezamestnaných, aby si hľadali stále pracovné miesta. Pre niektorých je však aj tak výhodnejšie brať podporu v nezamestnanosti a sporadicky pracovať, teda ako sa hovorí, na čierno, neplatiť pritom dane z príjmu...  Druhým problémom je naše školstvo. Mladú generáciu učíme, že vyučiť sa, napríklad, za vodoinštalatéra je niečo podradné a tak nečudo, že mladí chcú byť zásadne obchodní zástupcovia, hudobníci, profesionálni športovci, herci, speváci, manažéri, chcú pracovať v médiách, vlastniť zmenárne, autoškoly – i keď k tomuto všetkému nemajú žiadne predpoklady. Niekedy sa železničiarske profesie dedili, dnes je akútny nedostatok rušňovodičov, strojníkov, posunovačov... Volkswagen je v súčasnosti naša najstaršia automobilka a v najbližších rokoch potrebuje vyše 2000 nových vysokokvalifikovaných pracovníkov. Preto sa rozhodol otvoriť vlastnú strednú školu, ktorá mu bude vychovávať odborníkov. Už v najbližšom školskom roku, teda od jesene. Absolventi základných škôl sa tu budú môcť stať odborníkmi v profesiách elektrotechnik pre automatizačnú techniku, nástrojár, mechatronik, priemyselný mechanik. Samozrejme, po získaní odbornosti určite nepôjdu na úrady práce, ale čaká ich hneď perspektívne zamestnanie s nadpriemernými platmi. Svoju vlastnú strednú školu už dlhší čas majú Železiarne Podbrezová a naplno ju rozbiehajú ďalšie dve automobilky.

 

Podľa najdôkladnejších prognóz naša ekonomika porastie v tomto roku o 3,3%, podľa niektorých odhadov ešte o viac. Do dvoch rokov si nájde prácu vraj až 70 000 ľudí. Ďalšie prognózy hovoria, že Slovensko vymiera a tak tých ľudí v aktívnom pracovnom veku bude stále menej a menej a pracovných miest zrejme stále viac a viac. Veľa bude závisieť aj od toho, či sa z početnej skupiny rómskych spoluobčanov podarí vychovať ľudí s primeraným vzdelaním a tým zároveň ľudí s možnosťou získať kvalifikovanú pracovnú odbornosť. Koľko miliónov eur získali rôzne občianske združenia na vzdelávanie Rómov, ale výsledky sú veľmi nepatrné. Sem – tam sa títo rôzni aktivisti zviditeľnili akýmisi kurzami na pečenie zákuskov v rómskych osadách – a to bolo všetko.

 

Nová vláda si vo svojom programovom vyhlásení stanovila za štyri roky vytvoriť 100 tisíc nových pracovných miest a nezamestnanosť dostať pod 10%. A i keď od prijatia tohto dokumentu prešlo ešte veľmi málo času, všetko nasvedčuje tomu, že sa jej to podarí. Veď nezamestnanosť v súčasnosti sa nachádza už na úrovni 9,6 percenta...

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR /SMER-SD/