Bratislavský summit – Dušan Konček

Je faktom, že nedávny summit G 20 sa skončil fiaskom politiky nositeľa Nobelovej ceny mieru B. Obamu je svetu jasné. Nespokojná bola s jeho výsledkami aj nemecká kancelárka Merkelová, aj ju ešte čakajú mnohé ďalšie nepríjemnosti. A do toho všetkého prišlo pozvanie od francúzskeho prezidenta pre Putina, aby navštívil Francúzsko. A ak sa doteraz hovorilo „Uvidieť Paríž a zomrieť“, tak tento slogan naberá celkom iný zmysel. Jeden - teda Putin - uvidí Paríž a druhého čaká politická smrť.

 

Kým na summite v Číne si to rozdávali medzi sebou veľkí tohto sveta, na summite v Bratislave, ako sa zdá, či už po stretnutí v Krynici v Poľsku /medzi Orbánom a Kacsynskim/, bude čeliť náporu nemecká kancelárka. Hoci summit v Bratislave sa nazýva neformálnym stretnutím. A prečo neformálnym? Tento termín pochádza z dielne kancelárky a to znamená, že Merkelová chce konsolidovať Európu na spôsob svojich politických téz. Však sa aj sama vyslovila, že toto stretnutie bude príležitosťou k tomu, „aby sme  hovorili, čo je treba urobiť a nie tomu, čo sme už urobili“. Preložené do zrozumiteľnej reči, cieľom summitu je legitimizácia politiky kancelárky Merkelovej a jej chyby by teraz mala riešiť celá Európa. Hlavná intriga teda spočíva v tom, že Nemecko má už plné zuby emigrantov a ostatné krajiny Európy by sa mali na prijímaní emigrantov podieľať vo väčšej miere.

 

Tento horúci zemiak je naozaj veľmi horúci, lebo na summite v Číne Donald Tusk vystúpil a žiadal, čuduj sa svete, aby sa na prijímaní emigrantov podieľali aj USA, Rusko a Čína. To znamená len jedno, EÚ naozaj tečie do topánok, keď D. Tusk musí prezentovať takého bludy a predstavitelia týchto krajín pri jeho výzve len gúľali neveriacky očami. D. Tusk sa mal radšej obrátiť na USA, aby nezabíjali ľudí po svete a potom by prestala aj emigrácia.

 

Summit v Bratislave bude teda bitkou, alebo len formálnosťou? Do toho však v pondelok z rokovania eurovýboru zaznel dosť silný hlas R. Fica, ktorý povedal, že „sankcie proti Rusku považuje za nezmyselné“, kriticky sa vyjadril k pokrytectvu niektorých veľmoci a odmietol kolenačkovú politiku voči EÚ. Povedal, že zo vzájomnej ekonomickej vojny EÚ a Ruska profitujú USA, čo je z ohľadu slovenských záujmov absurdné. No a tieto postoje chce R. Fico prezentovať na summite. Dobre sa takýto postoj počúva, ale už máme skúsenosti a podobné postoje znejú často, či už aj od Orbána, alebo poľských predstaviteľov. Nakoniec na summite môžu zaznieť ešte ostrejšie vyjadrenia, dobre, že sa staroeurópania nepustia do seba s mladoeurópanmi  päsťami, ale nakoniec treba vedieť, že všetci sú pod čižmou európskych byrokratov a tam skončí ich národné uvedomenie. No a nemecká  kancelárka urobí všetko preto, aby z tohto summitu odkráčala  ako víťaz, lebo o dva dni nato sú v Berlíne voľby a po  fiasku v Meklenburgsku si ďalšie nemôže dovoliť. Na summite je však šanca, dať nemeckej kancelárke príučku z ktorej sa nespamätá a voľby v Nemecku na budúci rok prehrá a tak sa EÚ môže dostať z terajšieho európskeho blata. Summit to nedokáže urobiť, ale nemecký národ áno, alebo aj. Ich železný kancelár Bismarck svojho času povedal: S Rusmi možno hrať čestne, alebo vôbec nehrať...