Bonanza East of aEurope – Dušan Konček

Tak a je to znova tu. Američania sa v druhom volebnom období prezidenta Obamu vracajú do Európy, potom čo v prvom období Obamu z Európy vycúvali a ich prioritou boli záujmy v Ázii, kde musia čeliť vplyvu Číny. To samozrejme znamená, že takáto zmena kurzu je podporená aj finančnými čiastkami, lebo však peniaze rozhodujú dnes o všetkom. Treba si v tomto smere všimnúť situáciu v Českej republike. Krátko pred svojim pádom dnes už expremiér Nečas navštívil Ruskú federáciu aj s českými podnikateľmi, lepila sa mu síce smola na päty, rozbité sklo na lietadle, havária kolóny/, ale Rusku predložila veľmi výhodnú ponuku na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín a s tým aj splatenie dlhu bývalého ZSSR. O výstavbu Temelína sa snažia aj Američania a na skutočne vysokej úrovni už v Česku za svoju ponuku lobovali. Ruská ponuka ich však prebrala z letargie.

A tak sa rozhýbali škatule. Z úniku informácií Národného bezpečnostného úradu,ktoré vyniesol mladík Snowden vieme, že sme všetci odpočúvaní a vlastne sledovaní, nehovoriac už o britských odpočúvaniach. Nevieme to teraz, lebo mladík Snowden nič nového nevyniesol, teda nie je to žiadna novosť. Novosť by to bola vtedy, keby niekto zistil, že sa to nerobí. Systém amerických tajných služieb a všetkých v podobných agentúr je nastavený tak, že všetko vedia a na všetko sú pripravení, majú alternatívy. Keď nevyšla obludná kampaň v Česku na zvolenie spiaceho kniežaťa za prezidenta, bolo treba použiť iné alternatívy na získanie vplyvu. Ak by totiž Američania získali Temelín, postavili by tam samozrejme aj svoje rakety na jeho bezpečnosť. Takže ide vlastne o viac než si môžeme domyslieť.

Alternatíva na spôsob Bonanzy sa v Čechách rozbehla a začala ako román Rosamundy Pilcherovej o mileneckom vzťahu istej Jany Nagyovej a premiéra Nečasa. Do toho sa samozrejme namočila Vojenská rozviedka a údajní kmotrovia a či „trafikanti“ z radov bývalých poslancov Parlamentnej snemovne. To nič, že Jana Nagyová nemá právomoc úkolovať Vojenskú rozviedku a tak ani nemôže byť za niečo také ani trestne stíhaná. Bývalí poslanci, ktorí sa vzdali poslaneckých funkcií, lebo chceli hlasovať podľa svojho svedomia, zo snemovne odišli a potom dostali akože trafiky, teda zamestnali sa. Neuveriteľné, za to, že ste dostali prácu, spáchali ste trestný čin. Našli sa aj milióny, aj tehličky zlata a bohvie čo ešte. A za všetkým je Olomouc a tamojšie štátne zastupiteľstvo, všetko ľudia, ktorí boli na stáži v USA, či je to už akýsi Ištván, Šlachta a jemu podobní. Žeby maďarská pomsta za Trianon? Českí policajti pobehujú po Prahe a idú do bytu Jany Nagyove. Slovenskí policajti svojho času vytiahli na Mečiara so semtexom, na jeho Nagyovú si netrúfli.

Bonanza East of Europe pokračuje a o všetkom musí ergo môže rozhodnúť nový český prezident Miloš Zeman. Tento pán Chytrák je naozaj bystrý, ale veľmi sa v tejto Bonanze neangažoval, je príliš zložitá. A tak si povolal do Lán cez víkend všetky strany zastúpené v Parlamentnej snemovni a až tak sa rozhodne. ODS navrhla za premiérku pani Nemcovú, čo je v tomto prípade rovnako tragický scenár ako keď SDKÚ prišla s Radičovou. Na tom nič nemení ani fakt, že je rovnako z Vysočiny, ako český prezident, ktorý špekuluje aj o úradníckej vláde, kým opozícia chce predčasné voľby už v októbri.

To čo sa odohralo a odohráva teda Bonanza East Europe je postavené na vode, ale to nič, účel bol splnený. Teraz cena Temelínu prudko porastie, úradnícka vláda by asi o výstavbe Temelínu nerozhodla, s tým kalkuluje prezident. V boji o prezidenta mal Miloš Zeman aj heslo, aby Nečasova vláda ďalej nevládla, to sa splnilo a tak zrejme nepodporí ďalšiu vládu zloženú z rovnakých politických strán, pričom jednu (Lidem) nikto nevolil. A tak dá prednosť úradníckej vláde, zloženej z odborníkov. A tak by sa čakalo či americká strana prihodí do kšeftu aj niekoľko super stíhačiek. V hre je možno aj to, čo má Veľký Brat s Veľkým Uchom na prezidenta Miloša Zemana. Alebo sa rozbehne ďalšia alternatíva, ktorá je pripravená, aby sa Česká republika stala naozaj banánovou. Ďaleko k tomu už naozaj nemá. A ešte, aby to nebolo jednoduchšie, do hry vstupuje slovenský miliardár žijúci a podnikajúci v Česku, pán Babiš, zatiaľ len potuteľne, cez nastrčené kone. České média, ktoré sú v cudzích rukách, alebo v rukách tamojším miliardárov, topia sa vo vlastne paradajkovej šťave, ktorú si navarili. Ako to už býva,dobehli samých seba. Najskôr v prezidentských voľbách a zopakovali to aj teraz. Končí obdobie pravdoláskárov a Česká republika je postavená pred nemilosrdnú realitu A tak sa budú musieť u susedov rozhodnúť East oder West? Život ala Bonanza, alebo Slovan to znie hrdo...

A aby sme neboli od macochy ani na Slovensku, treba dodať, že v tlači sa objavila krátka správa, že bývalý pracovník /!?/ amerického veľvyslanectva si otvoril v Bratislave hračkársku predajňu. Asi si bude treba všimnúť, kto tu bude chodiť nakupovať hračky...