Bol najlepší až do príchodu legendárneho Zátopka – Vladimír Mezencev

NAMIESTO DIAMANTOV ZBIERAL VAVRÍNY PRE NAJRÝCHLEJŠIEHO

 Ľudová múdrosť, či skôr životom overená skúsenosť, že doma nie je nikto Prorokom, je typická aj v jeho prípade. Dnes tých Košičanov, ktorým niečo hovorí meno ich rodáka Jozefa Koščáka, možno zrátať na prstoch oboch rúk. Nepoznajú ho ani mnohí ktorí o sebe nekriticky tvrdia, že košický šport a jeho dejiny ovládajú od A do Zet. Keď im však položíte otázku kto bol najúspešnejší  československý bežec na 5 a 10 kilometrov pred érou Emila Zátopka, tak iba zahanbene sklopia oči...

 

Atletika, i keď mala prívlastok kráľovná športu, nepatrila medzi tie odvetia, z ktorých sa dalo vyžiť. Darmo, patrila medzi rýdze amatérske športy a chlapec, ktorý mal ďalších jedenásť súrodencov a otca chudobného čižmára, nemohol ani snívať o zápoleniach na slávnych bežeckých dráhach. Pokiaľ sa chcel držať tradícii, tak ako mäsiarsky učeň mal perspektívu stať sa zápasníkom. Okrem toho si predsa len vysníval svoju budúcnosť – mal s priateľmi  odplávať veľkou námornou loďou do Južnej Ameriky a tam hľadať diamanty.

Z cesty na diamantové polia však, v tomto prípade našťastie, nebolo nič. I keď viac ho lákali futbal a cyklistika, predsa sa pred 95 rokmi zúčastnil na bežeckých pretekoch v Prešove, na ktorých zdolal všetkých vtedy najlepších bežcov z východného Slovenska i Podkarpatskej Rusi, ba dokonca i niekoľkých známych českých vytrvalcov. O jeho osude tak bolo rozhodnuté. Pražskí atletickí funkcionári z AC Praha mu sľúbili trvalé zamestnanie so slovami, že „v Prahe síce nie sú polia, plné drahokamov, ale aj pri Vltave sa dá slušne vyžiť a pritom nemusí šetriť peniaze na drahú cestu do ďalekej Argentíny“. Vtedy mal 20 rokov a pravidelnému behu v KAC Košice sa prakticky venoval iba jednu sezónu!  Jozef Koščák aj po rokoch pripomínal ,že do Prahy a neskôr do Brna odišiel z rodných Košíc nie kvôli perspektívnej bežeckej kariére, ale predovšetkým preto, lebo mu sľúbili stále zamestnanie. Samozrejme, vtedy však ani on netušil, že sa stane najlepším československým bežcom- vytrvalcom. Kuriózne je, že niektoré zdroje ho uvádzajú ako najúspešnejšieho vytrvalca v celom Československu od roku 1918, i keď vtedy mal ešte iba 15 rokov a atletike sa ešte vôbec nevenoval! Jedno však je isté: až v druhej polovici 40-tych rokov minulého storočia sa medzi Čiernou nad Tisou a západočeským Ašom  objavil ešte rýchlejší a kvalitnejší bežec na disciplínach, dlhších než 5 km – a bol ním legendárny Emil Zátopek.

 

 

ZBERATEĽ TITULOV, PREKONÁVATEĽ REKORDOV

V roku 1993 pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Koščáka jeden zo slovenských denníkov o ňom priniesol článok pod titulkom Rekordy prekonával ako na bežiacom páse. Naozaj, bola to pravda. V rokoch 1924-1931 si vybehal 23 titulov majstra Československa a vytvoril 30 nových československých rekordov! Nielen na 5 a 10 km na dráhach, ale i na cestách a i lesoch. O jeho obrovskom talente svedčí aj to, že v roku 1922, teda v prvom roku svojej aktívnej bežeckej činnosti sa v drese KAC Košice stal majstrom Slovenska v behu na 3000 m, v nasledujúcu sezónu už na majstrovstvách Československa v behoch na 5 a 10 km skončil druhý. Potom už nasledovali ešte úspešnejšie roky. V júni 1932 ako prvý vytrvalec v Československu zabehol 10 km pod 33 minút /32:31,3/ jeho rekord na 5 km časom 15:14,8 min. z augusta 1929 vydržal až 17 rokov a zlepšil ho práve neskorší olympijský víťaz v tejto disciplíne z roku 1952  v Helsinkách a strieborný /1948 Londýn/ Emil Zátopek. Doma  vyhral všetko, čo sa len dalo. Napríklad najstaršie bežecké preteky na území republiky Praha-Běhovice, zároveň najstaršie na Slovensku Devín- Bratislava, pričom jeho najlepší čas z roku 1931 /33:14,2 min./ sa podarilo prekonať až v roku 1976! Darilo sa mu aj v tých časoch veľmi uznávaných medzištátnych atletických zápoleniach. Vo Varšave v stretnutí s Poľskom v roku 1929 v behu na 5 km  zdolal domáceho Pietkewicza, ktorý patril  medzi absolútnu svetovú špičku, pričom vtedajší čs. rekord zlepšil až o celých 10 sekúnd na 15:14,8 min.

Komplexné údaje a štatistiky z atletických dráh z rokov 1918-1938 neexistujú, ale nám sa predsa len podarilo skompletizovať Koščákove výsledky za rok 1929. V priebehu celého roka ani raz nenašiel premožiteľa. Presvedčivo vyhral majstrovstvá republiky na 5000 a na 10 000 m, v cezpoľnom behu na 8,5 km, nový čs. rekord vytvoril časom 12:14,5 min. na  4 000,  vyhral svoje disciplíny v medzištátnych a medzinárodných stretnutiach Rakúsko -Československo vo Viedni, Československo – Južné Nemecko v Prahe, už spomenuté vo Varšave, Brno- Berlín v moravskej metropole, beh Devín- Praha ...  V tomto roku nechával za sebou všetkých najlepších bežcov z Nemecka, Rakúska, Maďarska, Poľska a Juhoslávie.

        Šťastie mu však chýbalo na najvýznamnejších podujatiach. V roku 1928 na olympiáde v Amsterdame zdravotne nebol v poriadku, ale napriek tomu s horúčkou nastúpil na 5000  m. Žiaľ, jeho snaha sa skončila už v rozbehoch. Na európskych šampionátoch v rokoch 1932  a 1934 sa síce prebojoval až do finále, ale k medailám to bolo  predsa len ďaleko. Predsa však, keby sa v jeho bežeckých disciplínach viedla taká štatistika ako v boxe, teda pomer vyhraných stretnutí k prehrám, tak by tá jeho bilancia bola veľmi aktívna.

 

 

DOMA ZABUDNUTÝ?

Zaujímavé je, že Koščák po odchode  do Česka už menil dresy medzi pražskými a brnianskymi klubmi. Sparte, ktorá ho „objavila pre svet“  zostal verný iba štyri roky, potom prestúpil do Moravskej Slavii  Brno /1928-1933/ , na dva roky sa síce vrátil do Prahy, aby sa potom definitívne odsťahoval do Brna, kde s atletikou v roku 1936 aj skončil. Až do svojej smrti /10. januára 1979/ žil už len na Morave a práve aj preto ho Brno považuje za svojho bežca, veď z 23 titulov majstra Československa až 18 vybojoval v drese Moravskej Slavie Brno. Vždy a všade však dával najavo, že sa narodil v Košiciach a je Slovák.

Štafetu najlepšieho košického atléta všetkých čias prevzal od neho Jozef Plachý – tomu patrí dodnes. Práve pred 15 rokmi pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Koščáka sa snažil presvedčiť funkcionárov košickej atletiky aby na počesť tohto jubilea zorganizovali aspoň Koščákov memoriál. Jeho snaha však vyšla naprázdno. Košický šport sa k tomuto slávnemu rodákovi zachoval skutočne macošsky. Ani raz si naňho nespomenul, i keď Jozef Koščák do svojho rodného mesta prichádzal pravidelne, mal tu predsa početné príbuzenstvo i množstvo priateľov. Nuž, keď sa tak nestalo doteraz, určite sa už nestane nikdy. Preto aspoň pripomenieme, že pred 115 rokmi, 8. júla 1903 sa v Košiciach narodil talentovaný a úspešný bežec, ktorého meno s úctou vyslovovali jeho súperi i atletickí odborníci v celej Európe.