Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bojujeme proti ruskej propagande, západnými médiami – Daniel Bachát

Známy americký publicista Paul Craig Roberts /bývalý námestník ministra financií v Reaganovej vláde/ na svojej webovej stránke píše, pred časom Pentagón publikoval „Národnú stratégiu USA na rok 2015“. V tomto dokumente sa okrem iného píše, že predmetom osobitnej pozornosti Washingtonu sú namiesto teroristov, „štátne subjekty“, ktoré „vytvárajú výzvy medzinárodným normám“. Podľa mienky autora, treba vnímať skutočnú hodnotu týchto slov. Krajiny, ktoré akože porušujú medzinárodné práva, jednoducho prijímajú riešenia bez toho, aby brali do úvahy Ameriku. Tieto „revizionistické krajiny“ predstavujú hrozbu pre USA, nie preto, žeby napadli USA, ale preto, že sú – nezávislé. „Inými slovami“, zdôrazňuje P. C. Roberts „za normu sa pokladá závislosť na Washingtone“. Podľa Pentagónu sú hlavnými separatistami Rusko, Čína, Severná Kórea a Irán. Pri tom sa však zásadný dôraz kladie na „ruskú hrozbu“. Washington si myslí, že sa mu podarí zadržať Peking bez ohľadu na „napätie v Ázijskom Tichooceánskom regióne“, ktorý čínske armádne velenie pokladá za svoju zónu vplyvu. Osud Teheránu v novej doktríne tiež nie je celkom jasný. V dokumente Pentagón viní Moskvu, že sa nechová „v súlade s medzinárodnými normami“, to znamená, že nesleduje líniu Washingtonu. Inými slovami, analyzuje svoj výklad publicista “tento lživý dokument“ bol napísaný neo konzervátormi, aby založili vojnu s Ruskom. Fakticky, podčiarkuje P. C. Roberts, doktrína Ministerstva obrany USA zakladá nové konflikty a ovládnutie krajín „v záujme bezpečnosti Američanov“. Vzťah Washingtonu k Rusku pripomína autorovi rímskeho vládcu Catonu staršieho, ktorý na každom zasadnutí parlamentu zakončil svoju reč slovami „Karfagen musí byť zničený“.

„Tento odpočet nám hovorí, že vojna s Ruskom je naša budúcnosť, ak nebude súhlasiť stáť sa vazalom USA, ako všetky krajiny Európy, Kanada, Austrália, Ukrajina i Japonsko. Inak, rozhodli neo konzervátori, pre Američanov bude nevyhnutné žiť s krajinou, ktorá prijíma riešenia nezávislé od Washingtonu. Ak Amerika nemôže byť jedinou veľmocou diktujúcej /svoju vôľu/ svetu, lepšie bude ak všetci umrieme. Ale ešte ukážeme niečo tým ruským... sarkasticky dodáva P. C. Roberts.

 

Šéfka Národného frontu vo Francúzsku Marine Le Pen je presvedčená o jednom: „Nikoho nezaujíma, čo sa deje s Gréckom, reč je len o záchrane eura“ píše taliansky Il Giornale. „Grécko nikoho nezaujíma. Cieľ je jediný – zachrániť euro za každú cenu. A viete prečo? Ak Atény vyjdú z eurozóny, vznikne nebezpečenstvo presvedčenia o tom, že bez spoločnej meny je lepšie. A oni dobre vedia, že sa toto môže stáť veľmi zarážajúcim príkladom,. V Bruseli sú presvedčení, že po Aténach bude nasledovať Rím, hovorí Marine Le Pen. S veľkým rozčarovaním sleduje priebeh rokovaní a je presvedčená, že za všetko zaplatí grécky národ. Tiež prognózuje ako sa skončí grécka kríza: „Európske inštitúcie budú ešte poskytovať kredit krajine, ktorá to nevráti, lebo vrátiť nemôže. Nemohli to vrátiť ani v roku 2011. A nám občanom Európy to vyjde poriadne draho“. Podľa líderky Národného frontu Grécko stoji na križovatke, krutá ekonomika s eurom, alebo návrat k rastu ekonomiky mimo zóny eura. Dlhé roky sa už skrýva ten fakt, že euro a krutá ekonomika sú nerozluční. Marine Le Pen si myslí, že je možné dopustiť odchod Grécka z eurozóny, ale pritom ich nezbaviť členstva v EÚ. To by obnovilo grécku valutu, čo je jediné možné riešenie, aby rástla ekonomika a konkurencie schopnosť. A čo sa týka gréckych dlhov, mohli by sa predĺžiť doby ich splácania alebo moratórium na niekoľko rokov. A čo sa týka nemeckej kancelárky, Marine Le Pen hovorí: Francúzi si myslia to isté, čo aj ja. Nesúhlasia s politikou Merkelovej ale chápu jedno, ona háji záujmy Nemecka, v každom prípade... Grécky premiér robí, čo chce, strany sú suverénne. Ak chce uzatvoriť zmluvu s Putinovým Ruskom, môže to urobiť ak bude s tým grécky národ súhlasiť. Urobili sme veľkú chybu, čo sa týka Ruska, keď vedieme nezmyselnú studenú vojnu s nádejným strategickým partnerom. Pričinili sme sa o to, že je v objatí Číny a BRICS“.

 

Ukrajinské zázraky pokračujú. Ukrajinský prezident P. Porošenko pre taliansky denník Coriere della Sera tvrdil, že Rusko neustále rozširuje svoju vojenskú silu na Donbase. Podľa neho na Donbase operuje 200.000 vojakov Ruskej federácie a že sa tak deje na Putinov rozkaz. O týždeň neskoršie hovorca náčelníka Generálneho štábu ukrajinskej armády V. Selezňov povedal, že na Donbase sa nachádza 9.000 vojakov regulárnej ruskej armády. Za týždeň sa teda z Ukrajiny stiahlo 191.000 vojakov ruskej armády, čo je operácia naozaj unikátna a vojde do histórie vojenských dejín, tak rýchlo sa nedokázali premiestniť ani vojaci Sovietskej armády z Československa a ešte pri tom nepozorovane, lebo ani početná skupina expertov OBSE na Ukrajine nič nevyhlásila a ani nič nespozorovala.