Bojujeme proti ruskej propagande západnými médiami

Nemecký Der Spiegel: Moskve vznikla „silná ukrajinská vláda“ inak „Výbor na záchranu Ukrajiny“, ktorý vytvoril bývalý ministerský predseda Ukrajiny Nikolaj Azarov a jeho cieľom je vytvoriť protiváhu „proti vláde v Kyjeve“. Ako sa píše Spiegel, súčasná vláda sa podľa slov Azarova dostala k moci pomocou prevratu. „Európa by nemala posielať do Kyjeva už ani cent“, povedal bývalý ukrajinský premiér, „miliardy sa budú využívať len na pokračovanie vojny na východe krajiny a miznúť vo vreckách korumpovaných politikov. Pre Kremeľ je takáto iniciatíva naozaj poruke,“ myslí si Der Spiegel. „Ak mierový proces skrachuje, to Západu pripomenie, že neexistuje iba terajšia kyjevská ale aj ďalšia silná vláda“. Novým kandidátom na prezidenta sa má stáť bývalý národný poslanec Vladimír Olejnik, píše sa v článku, ktorý je autorom „škandálneho zákona“ podľa ktorého mohli zákonodarne orgány použiť strelné zbrane proti demonštrujúcim na Majdane. Der Spiegel uvádza, že popularita Azarova a Olejnika na Ukrajine nie je veľká a okrem toho sa im nepodarilo dať dohromady všetkých priaznivcov Janukovyča, ktorí utiekli z Ukrajiny.

Mnohí Ukrajinci ani dnes nezabudli na predvolebné heslo prezidenta P. Porošenku „Žiť po novom“ keď pred rokom zasadol do prezidentského kresla. Sľuboval, že skončí v krajine s praktikami, keď si bohatí podnikatelia kupovali politický vplyv, aby tak mohli s pomocou vplyvu zarobiť ďalšie veľké peniaze, píše v Der Spiegel komentátor Benjamín Bidler, a dodáva, že táto „deoligarchizácia“ sa mala podľa slov hlavy štátu a oligarchu v jednej osobe mala dotýkať všetkých. Ale nové pravidlá, ako sa ukázala neplatia pre všetkých, sám Porošenko sľúbil, že predá svoje spoločnosti, ale nestalo sa tak, píše autor. Prezident pritom hovorí, že pre zlú ekonomickú situáciu nemôže nájsť kupcov. Jeho čokoládový koncern Roshen mu stále patrí a otvára nové pobočky. Nehľadiac na ekonomickú krízu, aj banka, ktorá mu patrí prosperuje dobre – v roku 2014 jej zisky vzrástli na o 85 percent! Prezident sa nechce vzdať ani televízneho „Piateho kanálu“, ktorý mu patrí, čo mu vyčítajú aj v jeho politickej frakcii. Okrem toho, ako píše autor, podnikateľské záujmy Porošenka sa začínajú rozvíjať aj v energetickom sektore. To jednoducho ukazuje, že boj s korupciou a oligarchiou je len klamný a zavádzajúci, až smiešny.

 

Rakúsky Contra magazin: Po krachu komunizmu sa Západ stretol s paradoxom“ nedostatku nepriateľov“, píše komentátor rakúskeho Contra magazin. Pretože však potreboval stimulovať rozvoj svojej ekonomiky a armády, znovu sa snaží využívať Rusko ako „nepriateľa“, ktorý je hrozbou prekvitania Európy i USA, píše autor Marcel Graznik. Ďalej uvádza, že po skončení studenej vojny sa Západ pokladal za víťaza nad východnými komunistickými vládami a „kúpal sa v lúčoch liberálnej trhovej ekonomiky“. Východný blok zmizol, Kuba bola izoloaná, Čína bola jedinou komunistickou enklávou v Ázii a Severná Kórea sa odsudzovala a odsudzuje. Ani jedna z týchto krajín nepredstavovala hrozbu pre Západ. Ale politika a ekonomika, zdôrazňuje autor, ktoré sú zacielené na expanziu potrebujú obraz nepriateľa. A na túto úlohu sa nehodil nikto iný, ako večne prekliate Rusko- nepremožiteľné Rusko“ obraz nepriateľa, ktorý netreba vymyslieť a ktorý sa zakorenil vďaka starým konfliktom“. Ekonomika Západu potrebuje antagonizmus. Hneď ako zmizne jeden nepriateľ, napríklad bin Ladin, musí sa objaviť nový protivník- nepriateľ. Moc získavajúce Rusko, to je presne to, čo je treba, lebo veď Putin vytvára alternatívny ekonomický zväz BRICS, ktorý môže predstavovať hrozbu pre Západ a jeho blahobyt. Z toho vyplýva, že ľudské myslenie musí byť dvojrozmerné, vždy musia byť dve strany, dobro a zlo, svetlo a tma, komunizmus a kapitalizmus, Východ a Západ. Ľudia cítia potrebu rôznych štruktúr. Bez nich nemožno nikoho z ničoho obviniť, píše autor. Mocní tohto sveta sa nikdy nezrieknu tohto dualizmu, pretože chcú ochrániť svoju moc, to je resumé autora.

 

Pri žrebovaní MS o futbale v Petrohrade poskytol ruský prezident Vladimír Putin rozhovor pre švajčiarske média.

Pán prezident, dobrý večer. Chceme sa vám poďakovať, že ste si našli čas na tento rozhovor.

Putin: Bon soir

 

Nachádzame sa v Petrohrade, kde sa koná žreb MS 2O18 vo futbale, ktorý sa bude konať v Ruskej federácii a pre ktoré vy vynakladáte mnoho energie?

Putin: Áno, to je pravda. A s tým vás aj vítam. Musím čestne a priamo povedať. Nie je to nijaké tajomstvo, my nemáme zvláštne ambície na tomto šampionáte, hoci čakáme od nášho mužstva dobré výsledky. Náš cieľ pri uskutočnení tohto šampionátu bol totožný s cieľmi FIFA- ide o rozšírenie geografie futbalu. Už ani nehovorím o tom, že Rusko je veľká krajina a teritoriálne najväčšia na svete a čo sa týka obyvateľstva jedna z najväčších v Európe. Okrem toho s bývalými republikami Sovietskeho zväzu a dnes nezávislými štátmi, niet takmer so všetkými vízový režim, teda slobodné cestovanie. Samozrejme, že táto udalosť bude vážna nielen pre Rusko, ale aj jeho susedov.

 

Vy ste priateľ pána Blattera, podporovali ste ho?

Putin: Viete, my sme sa prakticky nepoznali, dovtedy ako sa začal proces našej kandidatúry. V čase tejto spoločnej práce sme sa však potom často stretávali, s predstaviteľmi FIFA, komisiami, ktoré k nám prichádzali a samozrejme aj s pánom Blatterom. A tak sa stalo, že sa medzi nami vytvorili dobré pracovné a aj osobné vzťahy

 

Čo sa týka toho súdneho procesu, ktorý prebieha teraz vo Švajčiarsku, myslíte si, že USA sú akýmsi obrazom do toho zapletené?

Putin: Spojené štáty americké, ako viem sa uchádzali o MS o futbale v roku 2022.

 

Myslíte si, že sa chcú pomstiť?

Putin: Ešte som nedokončil vetu... A ich najbližší spojenci sa- Veľká Británia – sa uchádzala o MS vo futbale roku 2018. A to ako vyzerá boj s korupciou, núti ma zamyslieť sa, či to nie je pokračovanie boja za roky 2018 a 2022. Nikto nie je proti boju s korupciou, všetci sme za. A ja si myslím, že treba bojovať ešte tvrdšie. Ale existujú presne stanovené medzinárodné právne normy, ktoré si zakladajú na tom, že ak u niekoho existuje podozrenie z trestného činu, nech je to ktokoľvek, zozbierajú sa dôkazy a odovzdajú sa prokuratúre toho štátu, ktorého je človek spáchajúci trestný čin občanom. Ale to nie je nijako ladiace s tým, že jedna krajina, veľká či malá, chodí po celom svete, všetkých, ktorých chce popadne a posadí do väzenia. Podľa mňa je to neprípustné. Ale to neznamená, opakujem to, že netreba bojovať s korupciou.

 

Pán prezident, veľmi vážna otázka pre vás i pre USA. Tie udalosti, ktoré sa dnes dejú v rámci činnosti FIFA, je to návrat k nejakej imperiálne politike USA, aký je váš názor?

Putin: Aký návrat? Imperiálna politika sa dávno uskutočňuje, to je len zakorenenie tohto stavu. Ja som o tom verejne veľa ráz hovoril, ale nielen ja, ale aj analytici vo vnútri USA hovoria o tom istom a rovnako takými slovami. Oni si myslia, títo americké analytici a špecialisti na vnútornú a zahraničnú politiku, že to je taká imperiálna úchylka, poškodiť Spojené štáty americké. Táto pozícia nie je zviazaná s akýmsi anti amerikanizmom, my si vážime a máme radi USA a tým viac k národu USA. Myslím si však, že také jednostranné postupy a rozšírenie jurisdikcie za svoje hranice, na celý ostatný svet nie je prijateľné a spôsobuje to zhoršenie medzinárodných vzťahov.

 

 Mienka západných krajín sa rozdelila na váš účet. Vy viete, že niektoré krajiny vás obdivujú, iné zatracujú. Keď ste spomenuli jadrový arzenál, mnohí začali hovoriť o hrozbe z tejto strany?

Putin: To robia ľudia, ktorí si neželajú dobro alebo nie sú vôbec vnímaví. Proces eskalácie novej vlny zbrojenia sa začal momente jednostranného odchodu USA z Dohovoru o protiraketovej obrane. Pretože tento dohovor bol základným kameňom všetkých systémov medzinárodnej bezpečnosti. A keď USA odtiaľ odišli a začali vytvárať systémy protiraketovej obrany ako jednu z častí svojho globálno strategického systému strategických zbraní, my sme vtedy povedali : musíme robiť odvetné kroky, aby sme ochránili strategický balans síl. Chcem povedať jednu vážnu vec. My to robíme aj pre seba, aby sme zabezpečili bezpečnosť Ruskej federácie, ale robíme to aj pre ostatný svet, pretože tá strategická stabilita, ona zabezpečuje balans síl.

 

Teraz, dnes, je možná nová vojna v Európe?

Putin: Dúfam, že nie. Ale chcelo by to, aby Európa prejavovala väčšiu nezávislosť a suverenitu a bola by schopná brániť svoje národné záujmy, záujmy svojich národov a svojich krajín. Chcel by som sa vrátiť ešte k predchádzajúcej otázke. Strategický balans, čo zabezpečuje mier na celom svete a doteraz nedovolilo vzniku veľkým vojnám v Európe i na celom svete. A keď USA odchádzali zo spomínaného dohovoru hovorili : my vytvoríme systém protiraketovej obrany nie proti vám a vy chcete vytvárať úderné sily, robte čo chcete, my vychádzame z toho, že to nie je proti nám. A my robíme to, o čom sme dopredu povedali. Globálny systém protiraketovej obrany je veľmi drahá a doteraz nikto nevie, aká efektívna vec. A my rozvíjame úderné systémy, ktoré sú schopné zvládnuť akékoľvek systémy protiraketovej obrany. A to o čom som hovoril celkom nedávno, nachádza sa v našich plánoch niekoľko rokov, na verejnosti sa o tom publikovalo.

 

Povedali ste, že by ste chceli, aby Európa bola viac nezávislou. Napríklad, čo sa týka Francúzska, čo sa týka tých časov, keď bol čas de Gaulla, Mitteranda. Ako sa pozeráte na to, čo sa dnes týka týchto vzťahov?

Putin: Aby som teda zakončil predchádzajúcu otázku. Všetky naše činnosti vo sfére strategickej obrany sú plne zhodné s medzinárodnými dohovormi Ruska, vrátane dohovorom s USA o strategickom ozbrojovaní. Teraz čo sa týka suverenity. Členstvo v akejkoľvek vojensko-politickej organizácii, vojensko-politickom bloku je spojené s dobrovoľným vzdaním sa istej časti suverenity. Myslím si, že v istom čase Francúzsko odišlo z vojenskej organizácie NATO, aby si uchránilo suverenity o väčšej miere, ako je to možné rámci vojenského bloku. Analyzovať zahraničnú politiku európskych strán nie je naša vec. Ale isto budete súhlasiť s tým, že ak máme vnútroeurópske veci s európskymi partnermi riešiť vo Washingtone, to vôbec nie je zaujímavé.

 

Pán prezident, teraz sa deje taký ironický, možno obrat v histórii. Deje sa to, že pravé alebo krajne pravé sily v európskych krajinách vás podporujú viac ako ľavé strany, Marie le Pen o Francúzsku, UDC vo Švajčiarsku, čo si o tom myslíte?

Putin: Ja si myslím, že to nie je podpora mňa, ale skôr spoznávanie národných záujmov, tak ako im politické sily rozumejú. O svete aj v európskych krajinách prebiehajú tektonické zmeny spoločenského poznania, nasmerované na ochranu národných záujmov. Pozrite sa, dnes sa Európa zráža s konkrétnym problémom, prílevom emigrantov. A čože, prijímala Európa také riešenia, ktoré v konečnom výsledku ju priviedli. k tejto situácii? Treba byť otvoreným a čestným, tieto riešenia sa prijímali za oceánom a s problémom sa musí zrážať Európa.

 

Chcete povedať – USA?

Putin: Samozrejme. Je to len jeden príklad, ale takých je mnoho. Ale to neznamená, už som to povedal, že musíme akosi, ja k tomu nie som naklonený, démonizovať politiku USA, robia si svoju politiku, tak ako si myslia, že je to ich záujmoch. Treba sa prepracovať k hľadaniu balansu záujmov, treba oživiť našu prácu, pridať nový impulz práci na úrovni OSN. Bez komentárov sú USA –veľká mocnosť, americký národ vytvoril túto krajinu za niekoľko storočí, je to neskutočný výsledok. Ale to neznamená, že terajšia vláda USA si môže jazdiť po svete a koho chce toho popadne a strčí ho do svojho väzenia, alebo existovať z pozície „ kto nie je s nami, je proti nám“. Treba prejaviť trpezlivosť a pracovať s našimi americkými kolegami a hľadať riešenia tak, ako sa to deje v niektorých našich smerovaniach našej spolupráce, poviem, ako sa to napríklad udialo v riešení iránskeho jadrového problému.

 

Boli ste jedným z prvých, teda v prvých radoch tých ľudí, ktorí sa boria s islamizmom. Myslíte si dnes, že Európania sú s vami v tejto otázke?

Putin: Vy viete, že keď sme sa tým začínali boriť a stretli sme sa s problémami u nás na Kaukaze, s úžasom som pozoroval, že aj pri dôkazoch o tom, že sme sa stretli s teroristickými útokmi, že bojujeme proti Al-Kaide, nás nepodržali. A keď som sa pýtal svojich kolegov, vrátane Európy a hovoril im : Vy naozaj nevidíte, čo sa deje?, hovorili mi : Áno, vidíme, ale pre rôzne okolnosti, vrátane vnútropolitických a medzinárodných, my vás nemôžeme podporiť. Ja som im vtedy povedal : Dobre, nemôžete podporiť, nepotrebujeme to, ale nemiešajte sa aspoň do toho. Teraz vidím, že sa situácia zmenila, skutočne. Európa, USA spoznali reálne nebezpečenstvo krajných prejavov radikalizmu a reálne sa zapojili do tohto boja. U nás sa hovorí : Lepšie neskoro, ako nikdy. My rátame s tým, že my spolu nielen tomto smere, ale aj iných otázkach – aj v regulovaní situácii na Ukrajine, aj v ekonomických otázkach budeme viesť dialóg a nachádzať riešenia, ktoré budú dobré pre všetkých.

Myslím si, že sme teda všetky otázky okolo FIFA vyčerpali.

 

Posledná otázka, pán prezident. V Európe dnes vytvárajú váš portrét, ako akéhosi nového Stalina, existujú ľudia, ktorí vás nazývajú imperialistom. Niektorí vás milujú a vážia si vás. Ale sú aj ľudia, že po tých rokoch, ktoré ste viedli krajinu, ste sa stali pomätencom, šialencom. Čo by ste povedali takým ľudom? 

Putin: Vy si počas nášho rozhovoru myslíte, že som pomätenec?

 

Vy sa usmievate, nehľadiac na všetky tieto predsudky.

Putin: To je časť politického boja, časť môjho života v priebehu veľkého počtu rokov. Snažím sa, aby som ti tieto veci nevšímal. Robím jednoducho to, čo si myslím, že je potrebné v záujme svojej krajiny a svojho národa. V záujme Ruska nie je konfrontácia s inými krajinami, ale sme nútení ochraňovať svoje záujmy a budeme to robiť. No nie cestami konfrontácie hľadať riešenia, vrátane vojenskej konfrontácie, ale cestami hľadania kompromisov a vzájomne výhodných riešení. Chcem sa s vašou pomocou obrátiť na tých, čo ma kritizujú, aj k tým čo ma podporujú. Chcem sa poďakovať za podporu a povedať, že naďalej tak pôjdeme spolu dopredu. A nemám na mysli len tých, čo vytvárajú portréty, ale tých, čo sa so sympatiou stavajú k tomu, čo robíme a vnútorne s tým súhlasí.

Merci beaucoup.