Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Bez komisie na kontrolu financovania strán zákon nebude – Robert Kaliňák

Volebné zákony bez toho, aby do nich nebola zakotvená nezávislá komisia na kontrolu financovania politických strán, neopustia parlament. V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy (14.9.) to deklaroval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Podľa jeho slov by v takejto komisii mali zastúpenie všetky politické strany po jednom človeku, plus by tam mohol byť aj šéf Najvyššieho kontrolného úradu, generálny prokurátor, šéf Štatistického úradu SR či zástupca mimovládnych organizácií. "Komisia by mala disponovať prísnymi sankciami a byť profesionálne zaplatená. Podstatné je, aby tam boli zastúpení všetci a aby to bol profesionálny rýchlo rozhodujúci orgán. Bez takéhoto orgánu zákon neopustí parlament," uistil minister s tým, že komisia sa má do zákona dostať po dohode politických strán, ktoré budú o volebných kódexoch opäť diskutovať v októbri. Kaliňák zároveň vysvetlil, že Smer-SD nejde do zásadnejších zmien týkajúcich sa volieb, lebo opozícia by tvrdila, že si nastavuje podmienky pre seba. "Pre opozíciu je všetko, čo urobíme, zlé. Ak by sme menili volebný systém, obvinili by nás, že to robíme pre seba, tak ako to tvrdia teraz. Navyše ľubovoľná zmena volebného systému nahráva veľkým stranám," upozornil.

Na margo navrhovaného zákazu robiť kampaň pre iné subjekty, ako sú samotní kandidáti alebo strany, Kaliňák zdôraznil, že je to potrebné z dôvodu zavádzania transparentného účtu a finančného stropu. "Ak bude možnosť kampaňovať aj v prípade tretích subjektov, hrozí zneužitie, že kandidát bude robiť kampaň cez nich. Voľby nemajú rozhodovať peniaze, ale programy. Ide však len o zákaz komerčnej reklamy, verejné vystúpenia sú možné," podotkol. Člen predsedníctva strany Most-Híd Gábor Gál súhlasí, že v súčasnosti chýba jednotný volebný kódex. "Ale zásadné zmeny sa naozaj nedajú urobiť tak, že vládna strana povie, že takto to bude. Potrebuje to širšiu diskusiu. Most-Híd aj SaS preferujú súčasný stav, teda jeden volebný obvod," zopakoval. Na navrhované volebné zákony v súčasnej podobe sa však pozerá kriticky. "Samotný návrh vidíme ako zlý, je urobený v kuchynke ministerstva vnútra. Nikto sa k tomu nemohol vyjadriť, až počas pripomienkovania v čase letných dovoleniek. Teraz je už málo času," myslí si Gál. Právna norma navyše podľa jeho slov poškodí poctivých kandidátov, keďže nepoctivcom hrozia len nízke sankcie. "My navrhujeme prísnejšie sankcie, ako zrušenie politických strán," vyhlásil.

Rovnaký názor má aj v prípade navrhovaného 48-hodinového moratória pred všetkými voľbami. "Zase to potrestá poctivých, ktorí ho budú dodržiavať a tí, ktorí nie, budú mať výhodu, lebo sankcie nie sú prísne," podotkol. Politici sa nevyhli ani aktuálnej kauze SPP, pre ktorú bude premiér Robert Fico (Smer-SD) na budúci týždeň čeliť v parlamente pokusu o odvolanie. "Táto problematika ukazuje rozdiel medzi Smerom-SD a opozíciou. Kým pravica predala SPP ako zlatý poklad Slovenska zahraničným investorom, my sme proti takýmto privatizáciám strategického majetku," vysvetlil Kaliňák. Otázka bola podľa neho postavená tak, že vláda buď bude naďalej chrániť ceny plynu, alebo budú mať ľudia vyššie ceny o 20 či 30 percent. "Ja som na strane ochrany cien plynu, aspoň v tomto treba ľuďom pomôcť," odkázal s dôvetkom, že je to práve pravica, ktorá dala najesť finančným skupinám, aby narástli. Ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD) označil za odborníka z praxe a myslí si, že kauzu ustojí. "Je veľmi platným členom vlády," tvrdí.