Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Barroso vyzýva k silnejšej Európe – no konečne! – Pavol Paška

Európa potrebuje nové smerovanie. Globalizácia vyžaduje viac európskej jednoty, a teda viac integrácie. V 20. storočí mohol byť štát s desiatimi či pätnástimi miliónmi obyvateľov globálnou mocnosťou, no v 21. storočí aj tie najväčšie európske štáty riskujú, že sa stanú v porovnaní s globálnymi gigantmi ako sú USA či Čína bezvýznamnými hráčmi. Potrebujeme politickú úniu ako horizont. Nemôžeme ďalej riešiť celoeurópske problémy cez úzko národné riešenia. Federácia národných štátov je to, kam nás to musí viesť najbližšie roky. Nejde o superštát. V ére globalizácie zdieľanie suverenity znamená viac národnej suverenity, nie menej.

Už roky obhajujem tú istú víziu
To, čo som napísal v prvom odseku, nie sú moje vlastné slová. Všetky uvedené myšlienky patria predsedovi Európskej komisie José Barrosovi, ktoré predniesol v stredu na pôde Európskeho parlamentu. Jeho kľúčové posolstvá som však nevybral náhodou. Do bodky totiž kopírujú moje vlastné presvedčenie, ako aj myšlienky, ktoré už roky obhajujem na všetkých európskych fórach. A preto hovorím: no konečne! Európska únia sa konečne ide pohnúť vpred. Pamätám si, že už v roku 2007 na Konferencii predsedov parlamentov v Bratislave som obšírne hovoril o tom, ako musíme čeliť výzvam globalizácie, a že len cez silnejšiu Európu budeme mať aj silnejšie národné štáty. Krátky čas na to som vo Fínsku a Portugalsku kritizoval pomalé tempo integrácie a národný utilitarizmus, ktorý EÚ oslabuje v globálnej konkurencii. Hovoril som o tom, že silnejšia Európa posilňuje skutočnú suverenitu, pretože „papierová“ suverenita národných štátov je v ére globalizácie iba romantickým gestom, nie reálnou ochranou štátnych záujmov. Toto všetko som hovoril už dávno a konzistentne to obhajujem, odkedy zastávam post predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. Teší ma, že tieto isté myšlienky konečne zazneli aj na pôde Európskeho parlamentu z úst jedného z kľúčových lídrov Európy.

Od poľského inštalatéra k zdravému rozumu
Európska únia sa po neúspešných referendách o euroústave v roku 2005 dostala do politického kŕču, z ktorého sa dlho nevedela dostať. Kampaň proti poľským inštalatérom, ktorí symbolizovali lacnejšiu pracovnú silu z nových členských štátov EÚ, viedla k tomu, že Francúzi a Holanďania odmietli grandiózny projekt Európy, ktorá mala byť postavená na jednej spoločnej ústave. Trvalo dlho, kým sme sa od „poľského inštalatéra“ pohli konečne k tomu, čo pomenoval v stredu José Barroso – k vízii európskej federácii národných štátov, ktorá je jedinou zárukou prežitia národných štátov v globálnej ekonomike. Európa stratila veľa času prešľapovaním na mieste. Ekonomická kríza však európskych lídrov postupne dotlačila k tomu, čo bolo jasné od začiatku: že bez silnejšej a zomknutejšej Európy si národnú suverenitu neochráni nikto - ani Nemecko, ani Francúzsko, ani Rakúsko, ani Slovensko. Náš boj za silnejšiu Európu je vlasteneckým bojom. Je bojom o skutočnú suverenitu. Slovensko má len jednu možnosť, ako prežiť: byť v elitnom európskom klube. To je jediný spôsob, ako ostať reálne suverénnym štátom. Možno odovzdáme zopár právomocí, možno nie vždy budeme jasať. Ale dávame tým Slovensku budúcnosť. Iná cesta nie je. Vedia to všetci: vie to predseda Európskej komisie, predseda Európskeho parlamentu, nemecká kancelárka, francúzsky prezident, skrátka, každý, kto používa zdravý rozum, či stojí naľavo alebo napravo. Jedno je isté: silná Európa nijako neohrozuje našu národnú identitu. Nech sa deje čokoľvek, vždy bude dosť príležitostí, aby sme si hrdo vypočuli slovenskú hymnu; vždy bude dosť príležitostí vyroniť slzu za úspechy Slovenska. Tie totiž budú pribúdať, ak ostaneme súčasťou veľkého európskeho projektu.