Analytika bez lojality Daniela Bacháta

Nič nenasvedčuje tomu, že kríza na Blízkom Východe má skorý koniec. A rovnako aj kríza na Ukrajine, či v Európe. Putinové slová na pôde jubilejného zasadnutia OSN - Dokážete si uvedomiť, čo ste vlastne spôsobili? - neboli rétorickým zvratom, ale realitou, ktorá sa dnes premieta do svetového diania.

 

Tá Putinová otázka znela jasne, len do tejto otázky treba doplniť komu bola adresovaná, republike Burkina-Faso určite nie. Zostrelenie ruského lietadla v Sýrii bola jasná odpoveď na Putinovu otázku, adresát sa ozval, presne v duchu starej politiky lží a klamstiev. Len naivní si môžu myslieť, že Rusko v Sýrii, na oficiálne pozvanie legálnej vlády, bude znamenať koniec celej tej premyslenej stratégie akéhosi Daišu, ktorý ktosi porodil a vychovával z plienok až do dnešnej podoby monstra. Putin a Rusko jednoducho našlo Achillovu pätu politiky, ktorú niekto chcel využívať na spôsobenie chaosu a tak vlastne zachrániť od kolapsu meny zvanej dolár /pre zaujímavosť cena dolára má dnes v reálnej podobe hodnotu 3 centov/. Rusko nielenže ničí Daiš /iný termín na Islamský štát/, ale odhalilo aj toky ropy, ktoré zo sýrskeho územia smerujú kade – tade. Hlavne do Turecka. A odtiaľ potom ďalej. V anglickom parlamente jeden z členov navrhol, aby sa pomenovali krajiny, kam ropa smeruje. Ale nič sa nestalo. Nie náhodou sa na stretnutí G 2O vyjadril Putin, že medzi odberateľmi sú aj niektoré krajiny tohto zoskupenia a nie náhodou sa na konferencii o klíme v Paríži nedostavil na Foto-Family, aby nemusel stáť medzi tými, ktorý „krvavú ropu“ odoberajú, samozrejme nelegálne. Tie dennodenné kolóny kamiónov značky Mercedes sú naozaj ako jedna ropovodná rúra.

 

Objavili sa dôkazy, že určite sa na tankeroch dopravovala z Turecka ropa do ukrajinského prístavu Odessa, kde je ukrajinským protektorom už dnes zbavený gruzínskeho občianstva Sakašvili. Po ruskom odhalení sa nie náhodou spamätali aj USA, Francúzsko, Veľká Británia a Nemecko a chcú alebo už bombardujú Daiš v Sýrii. Kto všetko mal prsty v tomto nezákonnom obchode? A pre koho by bolo nepríjemné, keby sa objavili ďalšie dôkazy, ktoré Rusko určite má? Prečo sa Erdogan správa ako otomanský sultán, vie, že tí „namočení“ mu budú kryť chrbát? A tak prišli s projektom pozemnej operácii v Sýrii, bez ktorej sa vraj Daiš nedá poraziť. Otázka, čo robila akási koalícia pod vedením USA dva roky je namieste. Už sa z médií vytratil aj pojem „umiernená opozícia“ ktorý začal rezonovať po ruskom bombardovaní Daiš. Je samozrejmé, že pozemná operácia si vyžiada aj obete a to pred kresťanskými sviatkami nie je dobrý nápad, voziť domov truhly na Vianoce. A NATO nebojuje z pozemných operáciách. A tak poslali do pozemnej operácie Turkov, ktorí sa zjavili Iraku, pritom iracká vláda proti tomu protestuje, lebo ich do Iraku nepozvala. Ale aj bombardovanie Veľkej Británie v Sýrii je nezákonné, pretože Asad ich tam nepozval. Tak isto pozemná operácia bez súhlasu suverénnej Sýrie by bola nezákonná, bola by to jednoducho agresia. Vyzerá to tak, že USA, Turecko a ďalší sa snažia naďalej chrániť tak Daiš ako hlavne nezákonný vývoz ropy. Ale aj bojovníkov Daišu, ktorý sa liečia zo zranení v Turecku a vyvážajú tam celé svoje rodiny.

 

Ide predovšetkým o to nestratiť vplyv v Sýrii, ktorú zrejme čaká rozdelenie, kde na jednej strane bude Asad s podporou Ruska a na druhej strane možno Kurdi s podporou USA, ale tiež platí, že je rozdiel medzi sýrskymi, irackými a iránskymi Kurdmi. A ešte sú tu záujmy Turecka, ktoré zrejme Západ hodí cez palubu, lebo nejakého nového sultána tam netreba. Inak je zaujímavé, že Erdogan bol najlepším priateľom Asada, priatelili sa manželky, boli ako rodina, podobne to bolo u Erdogana aj s Kaddafim. Tu platí zrejme ono slovenské z časov keď padli Turci na Poniky, kde sa tradovalo, že skôr možno veriť besnému psovi než Turkovi.

 

Európska únia schválila tri miliardy eur na pomoc utečencom v Turecku, na tri roky, aj keď Turecko chcelo tieto peniaze na rok...

Turecko stráca po incidente s ruským lietadlom veľké miliardy, nie je to len obmedzenie prísunu ropy zo Sýrie a jej spracovanie, či predaj, ruské embargo na tovary a turistiku a ostatné veci je ďalšia pohroma pre turecký štát. Syn Erdogana, ktorý bol neoficiálnym ministrom pre energetiku/oficiálnym je Erdoganov švagor/ už z Turecka odišiel, pričom na krku má trestné stíhanie za zabitie a znásilňovanie dvoch žurnalistiek, jednej americkej a jednej britskej, ktoré sa venovali nezákonnému pašovaniu ropy. Európska únia vlastne takto prispela na liečenie bojovníkov Daeš, ktorí sa po vyliečení premiestnia na ďalšie „doliečovanie“ v Európe ako migranti a potom nám je naozaj Amen. Toto je skutočne bazárový obchod medzi EÚ a Tureckom, keď sa Európa za akúkoľvek cenu chcela zachrániť pred vlnou emigrácie. A čo európske hodnoty, ktoré vlastne svojím rozhodnutím zriaďujú v Turecko jedno veľké super-getto. Nezachránila sa a ani sa nezachráni, pretože medzi emigrantmi prebieha verbovanie do armády teroristov, ktorí sa teraz čiastočne premiestňujú do Lýbie, kde už napríklad budúci piloti teroristi usilovne trénujú na moderných trenažéroch, ktoré im určite nedodalo Somálsko, pretože tie sa vyrábajú len na Západe. Takže potom aj odtiaľ hrozí vlna migrantov, ktorá začne na jar budúceho roka. A tie pokusy o tzv. minischengen sú tiež len dôsledkom tejto situácie, ktorá je hrozbou pre celú Európu a žiadny minischengen nepomôže. Tieto snahy však jasne naznačujú, že silné krajiny Európy by chceli tento problém hodiť na hlavu tým z tej druhej kategórie, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Takže na nejakú jednotu v Európe treba zabudnúť, existuje len na papieri.

 

V Rusku od nového roka začnú platiť nové pravidlá čo sa týka emigrácie a vízovej povinnosti, Ukrajina tiež reaguje a chce zaviesť víza o Ruska?

To je ďalší problém, ktorý nás čaká a neminie. Rusko po tom Majdane prijalo 2,5 milióna utečencov a teraz tento tok emigrácie chce dať do nejakého súladu. Ukrajina tvrdí, že tí čo sa budú musieť vrátiť, budú samozrejme ruskí špióni. Z Ukrajiny odišlo na Západ od Majdanu veľa odborníkov a odchádzajú ako sa len dá. Krajine hrozí naozaj ekonomický defolt, už tam vlastne nepracujú stovky tovární, poľnohospodárstvo je devastované, ľudia žijú ako sa dá, bitky o konzumné vajcia sú na dennom poriadku, ukrajinská vláda znova štrngá zbraňami už nielen voči Donbasu ale aj voči Krymu. Prerušenie dodávok elektriny na Krym bol jednoducho teroristický čin, hoci všetci volajú Krym je náš. Nie je to už dlhé mesiace pravda a ani nebude. Minské dohody Ukrajina ignoruje a nie je ochotná ich plniť. O tom, že Európa má vládnutia Porošenka a Jacenjuka plné zuby svedčí aj prijatie Porošenka na konferencii o klíme v Paríži. Na letisku ho čakal jeden policajt a jeden zriadenec letiska, namiesto koberca bola pred schodíkmi z lietadla iba neveľká rohožka. Na Foto-Family účastníkov ho postavili medzi predstaviteľov afrických krajín, na spoločných raňajkám nesedel za stolom, kde bol Obama, Putin a predstavitelia veľkých európskych krajín a Obama si ho počas konferencie ani nevšimol. Francúzi zúrili, keď v prejave porovnal ukrajinský boj s Donbasom s teroristickými útokmi. Tento týždeň prichádza na Ukrajinu Obamov „čistič“ viceprezident Biden a to je aj predzvesť zmien, či čohosi iného. Okrem toho sa už v Európe objavili hlasy na rozdelenie Ukrajiny, v prejave poľského prezidenta zaznelo, aby sa zrušil pakt Molotov – Ribbentrop, keď Poľsku zobrali Galíciu, Podkarpatská Rus chce autonómiu. Veľmi zaujímavý je aj ukrajinský zákon, podľa ktorého všetko čo sa udialo za vlády Sovietov je neplatné, čiže potom je aj Krym ruský, Galícia poľská, Besarábia rumunská a Podkarpatská Rus československá, či slovenská, lebo sme bližšie? A čo vlastne znamená to, že Poľsko požiadalo o jadrové zbrane na svojom území, teda jadrové zbrane by mala krajina, kde je rusofóbia a aj germanofóbia súčasťou kultúry. A čo na to krajiny V4? To sú tiež otázky na ktoré niet odpovedí, jedno je však isté, ak sa Európa nezdá liberalizmu, stane sa z nej časom Blízky Východ a Európu čaká niečo podobného ako „arabská jar“. Páni z USA a Anglicka vytvorili nového Hitlera, teraz kolektívneho „Chalifát“. Cieľom je vytvoriť chaos v Euroázii, zrušenie národných štátov, vrátane Európy, utilizácia prebytočného osídlenia, zrušenie a asimilácia bielej rasy a vytvorenie na ostatkoch Starého sveta akúsi globálnu civilizáciu s kastami „Bohov“ a dvojnohých zbraní“. Už sa to vlastne začalo, je tu Ukrajina, je tu Katalánsko.

 

Európski byrokrati nebudú vedieť zvládnuť nápor emigrantov a tak budú vytvárať gettá alebo veľké rezervácie, viď Turecko alebo Srbsko, odkiaľ by sa potom mladí dobre pripravení ľudia ostávali do európskych miest a mestečiek, kde sa dostanú do konfliktov s políciou a domácimi usadlíkmi, začnú sa množiť konflikty, čo sa už tiež deje. Na nových teritóriách budú vznikať etnické a religiózne diaspóry či enklávy so svojimi zákonmi. V Európe sa objavia nové „zóny inferna“ ako napríklad Kosovo s narkotikami a zbraňami. Rusko, ktoré mohlo s Európou čeliť tomuto infernu vtiahli do Sýrie a urobia mu ešte ďalšie polienka pod nohy, okrem Ukrajiny ešte Kaukaz. Európa musí jednoducho konať, čím skôr tým lepšie.