Americký moderátor klamal o vojne v Iraku, stiahol sa – Vladimír Dobrovič

New York 8. februára (TASR) - Americká televízna stanica NBC začala vyšetrovať svojho obľúbeného moderátora správ Briana Williamsa, ktorý bol usvedčený z klamstva. Vyšetrovanie sa týka jeho spravodajstva z Iraku v roku 2003 a o hurikáne Katrina v roku 2005, uviedol v sobotu denník Washington Post s odvolaním sa na interné informácie NBC.

 

Williams okrem iného opakovane tvrdil, že počas vojny v Iraku bol vo vrtuľníku, ktorý zostrelili bazukou. Potom však vyšlo najavo, že sedel v inom vrtuľníku, ktorý pristál pri zostrelenej helikoptére až o hodinu neskôr. Tento týždeň sa opakovane ospravedlnil s tým, že si vrtuľníky pomýlil.
Za spravodajstvo o hurikáne Katrina priamo z ťažko zasiahnutého mesta New Orleans získal Williams cenu Peabody Award. Neskôr však urobil niekoľko rozporuplných vyhlásení o tom, čo videl. Najprv napríklad tvrdil, že počul o mužovi, ktorý spáchal samovraždu skokom zo štvrtého poschodia multifunkčnej haly Superdome. Potom vyhlásil, že samovraždu videl na vlastné oči. Denník Washington Post v tom čase s odvolaním sa na predstaviteľa Národnej gardy informoval, že k samovražde skutočne došlo, muž však neskočil zo štvrtého poschodia.

 

Samotný Williams, ktorý moderuje spravodajskú reláciu Nightly News with Brian Williams, v sobotu oznámil, že kvôli tejto záležitosti dočasne odchádza z obrazovky a do jeho návratu ho zastúpi kolega. Williamsovu reláciu sledovalo denne okolo deväť miliónov divákov.

 

Môj dodatok: Žiaľ, ako som už napísal na Slovensku máme medzi novinármi aj takzvaných novinárov (a to nie len v bulvárnej tlači), ktorí v záujme senzácií a možno i pre osobné výhody, ktoré ako neschopní žurnalisti by ináč nemali, si „vymýšľajú“ a rôzne svoje zbožné želania a nepravdy vydávajú za skutočnosť. Pre čistotu nášho mediálneho prostredia by určite prospelo, keby sa nad uvedeným krokom Briana Williamsa zamysleli a dali zbohom pôsobeniu v slovenských médiách.