AKTUÁLNE: Zvážil som všetky aspekty – I. Gašparovič

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval Jaromíra Čižnára za nového generálneho prokurátora. Urobil tak mesiac po tom, ako bol Čižnár zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora v NR SR. "Zvážil som všetky aspekty právne aj ostatné, ktoré by mohli namietať vaše vymenovanie. Zistil som, že niet takého dôvodu, preto som takto rozhodol," povedal Čižnárovi po vymenovaní prezident. Vyzval ho, aby využíval svoje postavenie v tom, aby sa slovenská prokuratúra postavila na "oveľa pevnejšie nohy", a aby zmeny na prokuratúre robil s rozvahou.

"Okrem zmien personálnych a organizačných mienim zintenzívniť činnosť prokuratúry v takých základných oblastiach, napríklad je to ochrana maloletých a žien pred akýmkoľvek násilím alebo akýmkoľvek zneužívaním," povedal pri slávnostnom akte Čižnár. Ďalej chce, aby prokuratúra intenzívne vstupovala do trestných stíhaní v daňových veciach. "Je neprípustné, aby v tomto období štát prichádzal o stovky miliónov eur a tí, ktorí dane majú platiť, sú beztrestní," vyhlásil. Tiež chce, aby sa procesy na prokuratúre podstatne zrýchlili a konania na prokuratúre netrvali aj niekoľko rokov. Novinári sa o vymenovaní generálneho prokurátora dozvedeli len niekoľko minút pred samotným aktom. Prečo prezident zvolil takýto postup, jeho hovorca nevysvetlil. Jaromír Čižnár po vymenovaní za generálneho prokurátora medzi novinárov neprišiel. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová uviedla, že dnes sa s médiami ani nestretne, pretože má nabitý program. Na novinárske otázky by však podľa nej mohol osobne odpovedať "v najbližších dňoch".

"Bavili sme sa o ústave, o zákonoch, o trestnom konaní, o rýchlosti trestného konania," povedal o dnešnom stretnutí s Čižnárom predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Na vymenovaní v prezidentskom paláci sa zúčastnil spolu s premiérom Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom aj doposiaľ zastupujúcim generálnym prokurátorom Ladislavom Tichým. O dnešnom akte sa podľa svojich slov dozvedel v utorok (16.6.) večer alebo už na obed. Myslí si, že Čižnár bude dobrým generálnym prokurátorom, pretože svoju razantnosť a odbornú profesionalitu preukázal už na svojich doterajších pozíciách. Harabin si myslí, že aj keby ústavný súd vyhovel Čentéšovej ústavnej sťažnosti proti nevymenovaniu za generálneho prokurátora, nemôže nastať problém. Prezident podľa neho postupoval v súlade s ústavou. Jaromír Čižnár získal v tajnej voľbe 18. júna 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. Na voľbe sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD. Opozícia totiž považuje za právoplatne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého prezident odmietol vymenovať. Samotnú voľbu preto označila za bod zlomu či čierny deň pre ústavnosť.

Čižnár deň pred svojím zvolením v parlamente povedal, že ak Ústavný súd (ÚS) SR potvrdí, že on svojou účasťou na voľbe porušil práva Jozefa Čentéša, odstúpi z funkcie generálneho prokurátora. Ak však ÚS povie, že Čentéšove práva porušil napr. prezident SR Ivan Gašparovič tým, že ho nevymenoval, Čižnár vo funkcii ostane. "Ak ÚS potvrdí, že boli Čentéšove práva porušené mojím zavinením, odstúpim. Ak ale povie, že ich porušil prezident, tak ja mám niesť zodpovednosť?" pýtal sa podpredsedu výboru Radoslava Procházku (nezaradený). Ten Čižnára vyzval, aby dal prísľub, že v prípade porušenia Čentéšovych práv odstúpi a zabráni tak dvojvládiu na Generálnej prokuratúre (GP) SR. Čižnár však nechápe, prečo sa mu dáva za vinu, že nekoná prezident alebo ÚS. "Som postavený do pozície, že som porušil nejaký sľub. Je pravda, že v januári som sľúbil, že sa nemienim zúčastňovať na tejto hre, lebo som chcel byť korektný voči pánovi Čentéšovi. Právne sa nezmenilo nič, ale od januára sa vyblokoval ÚS. Čakal som tiež, či ma Rada prokurátorov odporučí aj v novom zložení," vysvetlil. Jaromír Čižnár zároveň odmietol obvinenia, že vo funkcii bude niekomu slúžiť. "Skúšali to na mňa mnohí, ale neuspeli. Ak budete mať o mne poznatky, že drukujem nejakej politickej strane, môžete mi to povedať, ja odstúpim," odkázal opozícii a pripomenul, že "odstíhal aj kauzu sociálne podniky z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD)".

Prezident SR Ivan Gašparovič (v popredí vpravo) vymenoval za nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára 17. júla 2013 v Bratislave. V pozadí zľava predseda vlády SR Robert Fico, minister spravodlivosti SR Tomáš Borec a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. FOTO TASR - Michal Svítok

Prezident SR Ivan Gašparovič (v popredí vpravo) vymenoval za nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára 17. júla 2013 v Bratislave. V pozadí zľava predseda vlády SR Robert Fico, minister spravodlivosti SR Tomáš Borec a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. FOTO TASR - Michal Svítok