Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

AKTUÁLNE: Smer-SD urobil dobre, že odišiel z mimoriadnej schôdze NR SR – Pavol Paška

Odchod vlády a poslaneckého klubu Smer-SD z mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR spôsobil konfrontačný a urážlivý tón nezaradeného poslanca Daniela Lipšica. V dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu to uviedol predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Lipšic za opozíciu predniesol návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

Paška pripomenul, že pred mimoriadnou schôdzou nikto z ich poslaneckého klubu nenavrhol, aby rokovanie opustili. "Keď sme začali počúvať vystúpenie Daniela Lipšica, tak klub zareagoval na základe požiadavky predsedu Roberta Fica. Ukázalo sa, že sme urobili dobre, lebo ďalší priebeh schôdze bol reprezentovaný najmä populistami a členmi neštandardných strán," vysvetlil s tým, že jediné konštruktívne vystúpenia predniesli v rozprave predstavitelia, ako ich Paška nazval, štandardných hodnotových politických strán. "Vtedy to malo hlavu - pätu, aj keď s ich argumentmi nesúhlasíme," poznamenal. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár si nemyslí, že dôvodom odchodu vládnej strany bol Lipšicov tón. Pripomenul odvolávanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD). Vtedy podľa Bugára opozícia nenavodila žiadny konfrontačný tón a vládny Smer-SD napriek tomu sálu opustil. "Ale aspoň tam ostal minister," dodal. Myslí si, že v prípade odvolávania premiéra nebol žiadny záujem zo strany Fica vypočuť si argumenty opozície.

Na druhej strane by vyjadrenia, ktoré odzneli z úst Lipšica, nepoužil, pretože podľa Bugára už išlo o urážky. Je ale presvedčený o tom, že za to, čo sa momentálne deje v parlamente, môže aj nedostatočná prísnosť vedenia NR SR. "Tá arogancia, ktorá sa prejavuje, vyvoláva napätie. A sú tam aj takí noví poslanci, ktorí si mýlia parlamentnú pôdu s hyde parkom, a z toho vyplývajú excesy," upozornil Bugár, ktorý sa od toho opätovne dištancoval. Za normálne nepovažuje, aby v sále počas rozpravy stála maketa alebo aby si na balkón nejaká politická strana priviezla vlastných ľudí, ktorí rušili parlamentné rokovanie. Paška pripustil výčitku zo strany Bugára na nedostatočnú ráznosť v zakročení pri niektorých porušeniach rokovacieho poriadku. Avšak zopakoval, že do NR SR sa dostali ľudia, ktorí nerešpektujú zaužívané pravidlá.
(TASR)