Absurdné divadlo v ČR – Dušan Konček

Václav Havel sa musí tam, kde je (nevedno či v nebi a či v pekle) poriadne smiať. Taký scenár absurdného divadla nedokázal nikdy napísať, hoci nič poriadneho nenapísal. Po priamej voľbe prezidenta ČR, akoby prechádzalo cez krajinu našich susedov a aj bratov pravidelné zemetrasenie. Len čo sa vrátil dnes už expremiér P. Nečas z Ruska tiahli po Prahe policajti s baranidlami a zatýkali jedna radosť, habali aj peniaze i zlato. Českí bratia netušia kto to všetko spustil, lebo určite to nebol predstaviteľ štátneho zastupiteľstva z Olomouca Ivo Ištván (krásne české meno, nie ?), na niečo podobné je to príliš „malý pán“. Niektoré média vo svete už napísali, že české zemetrasenie riadi z pozadia CIA a českí novinári z niektorých médií sa pretekajú v tom, kto odhalí viac tých, čo chodia pravidelne na americké veľvyslanectvo, či tých, ktorých školili v USA na „boj proti korupcii“. Údajne boj proti korupcii bol základom pádu vlády Petra Nečasa, ktorého už aj vyšetrujú a žiadajú Poslaneckú snemovňu o jeho vydanie, hoci ten sa sám dožadoval, aby ho vypočuli. Jeho šéfka kancelárie je vo väzbe, kde je jej určite smutno a bolo by jej veselšie, keby tam bol aj jej srdcu blízky expremiér Peter. Do tohto absurdného divadla zasiahol občanmi priamo zvolený prezident Miloš Zeman, ktorý poveril pána Rusnoka zostavením úradníckej vlády, hoci koalícia mu mávala pred nosom l01 hlasmi v 200 člennej Poslaneckej snemovni, ktorá chcela za premiérku pani Nemcovú, veľmi podobnú Babičke Boženy Nemcovej.

A tak pán Rusnok akože hľadal odborníkov a kto hľadá aj nájde a tak našiel novú vládu. A ako čerešničku na torte zverejnil aj posledného ministra, ktorého našiel, ministra financií pána Fischera. Teda toho pána, ktorý už raz viedol úradnícku vládu, v priamej voľbe kandidoval celkom vážne za prezidenta, kde sa poriadne zadlžil. A hľa, hneď ako ho pán nový premiér Rusnok zverejnil ako budúceho ministra financií, milióny zo zadlženia sa začali scvrkávať a zrazu dlh už prestal byť dlhom a pán Fischer úž úraduje ako ľaliový a čistý minister financií. Nová vláda ešte nemá dôveru parlamentu, začiatkom augusta by o dôveru mala PS požiadať. Ale v hre je veľa, opozícia chce rozpustenie parlamentu a nové voľby a koalícia (ODS, TOP 09 a LIDEM) by nerada stratila teplé poslanecké miestečká a tak bojuje za „babičku“ Nemcovú. Pravdoláskári obviňujú prezidenta Miloša Zemana, že porušuje ústavné zvyklosti, načo im ten odkázal, že zvyklosti sú idiotské, nie sú v ústave, a čo nie je v ústave neplatí.. Driemajúci exminister Schvarzengberg, inak nedoštudovaný lesník v rakúskom denníku Kleine Zeitung prirovnal konanie M. Zemana v nástupu nacizmu k moci v roku l933 a k roku 1948 (samozrejme nedoštudovaný lesník si takéto porovnanie môže dovoliť, lebo nevie o čom hovorí). Zemetrasenie v ČR však ako keby nemalo konca, ak by vláda pána Rusnoka nezískala dôveru v PS, hrozí druhý pokus o zostavenie vlády a potom aj tretí. Druhý pokus, aby sa nebodaj nedostal k moci Nečas v sukni už eliminuje ČSSD, ktorá na jednej strane chce predčasné voľby a na druhej na druhý pokus zostavovať aj vládu. Hoci niektorí predstavitelia sociálnych demokratov vo vláde pána Rusnoka figurujú a pozastavili si členstvo v sociálnej demokracii. Na Hrade sa spokojne usmieva šachista Miloš Zeman, rozohral šachovú partiu za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Karpov či Fischer neblahej pamäti.

Bývalý vicekancelár V. Klausa, Peter Hájek, opakuje pravidelne, že nejde o nič iné, iba o dostavbu Temelína, kde figurujú s ponukou Američania a s exkluzívnou Rusi, ktorí ju ponúkli Nečasovi. Rusnokova vláda bez dôvery už stihla povedať, že ona o Temelíne asi nerozhodne. To znamená, že absurdné divadlo bude pokračovať celé leto a možno aj celú jeseň. Do toho všetkého sa ešte zamotali demonštrácie proti Rómom, kde už nefigurujú extrémisti, ale obyčajní ľudia zo sídliska a polícia má doslova manévre. Nezávidíme českým bratom túto situáciu, lebo európska kríza sa dostáva zatiaľ ešte len do druhej fázy a takéto zemetrasenie môže českú ekonomiku poriadne nabúrať. Len, aby nejaké iskry nepreskočili aj cez pomyselné hranice aj na Slovensko...