...Nech im jazyk odpadne – Rudolf Slezák

 

 

Francúzsky spisovateľ Bernard Michel, vo svojej knihe - Smrť dvojhlavého orla, zaznamenal okrem iného, aj ceremoniál, ktorý prebiehal pred kapucínskym kostolom, kde malo byť uložené telo  Franz Jozefa. Sprievod sa zastavil, ceremoniár, zabúchal na bránu a z poza nej sa ozval hlas:

- Kto sa dožaduje vstupu?

- Som Rakúsky cisár, Český a Uhorský kráľ...

-Takého nepoznám, kto sa dožaduje vstupu?

-Som cisár František, Jeruzalemský kráľ, veľkoknieža....

-Takého nepoznám. Kto sa dožaduje vstupu?

- Som František, úbohý hriešnik a úpenlivo prosím o milosť Božiu.

-Vstúpte, ozval sa hlas a brána sa otvorila.

Takto si Habsburgovci pochovávali cisárov a kráľov, ktorí vzišli z ich rodu. Nie každému mocnárovi sa však podarilo dožiť sa tak vysokého veku a pri zdravom rozume, ako sa to podarilo Franz Jozefovi. Mnohých zavraždili, ako sa to stalo v Rusku, iných vyhadzovali z okien, sťali, alebo tých novodobých jednoducho zastrelili, ako poznáme prípad Lincolma Kennedyho, Allendeho... Je veľa mocných ľudí, ktorých ku koncu ich života,verejnosti ani len neukazovali, pretože sa z nich stali obyčajné ľudské trosky, ktoré premohli ťažké fyzické i duševné choroby. Je to prípad Margaret Thatcherovej, Ronalda Regana, Pinocheta....ale aj Brežneva, Gottwalda, Lenina a ďalších. Môžeme mať akýkoľvek názor na týchto mocnárov, no neposmievajme sa im chorobám, pretože nikto z nás nevie, ako a kedy skončí jeho vlastný  pozemský život. Neposmievajme sa ani tým, ktorých rodinu navštívilo nešťastie, v podobe všelijakých duševných chorôb. Allen Dulles, bol napr. mužom ktorého poznal celý svet, no nepoznal ho jeho vlastný syn, ktorého museli zatvoriť do blázinca. Napokon aj Pilsudský bol istý čas v blázinci. Až keď sa stal diktátorom, začal tvrdiť, že svoju chorobu iba predstieral. Nech to bolo akokoľvek, nikto by nemal so životom a chorobami iných ľudí, kalkulovať a hlavne nie posmešne. Mali by sme vedieť, že nikomu pri jeho odchode zo sveta, nebudú už na nič ani jeho tituly, ani majetky, tak ako si nimi nevykúpili kráľovstvo Božie Habsburgovci Toto všetko však platí aj pre tých, čo sa snažia získať bohatstvo a slávu za každú cenu, aj vtedy ak privolávajú choroby na hlavy iných.  Nech im jazyk odpadne...odkázal im nedávno hovorca Kremľa, keď už mal plné zuby toho, ako sa v Bieloruských a Poľských médiách objavili prvé informácie o tom, že Vladimír Putin má rakovinu. Nedočkajú sa toho, dodal  ešte.

Okamžite na to reagoval takmer všetok americký bulvár a celým svetom preleteli správy, že Putin má rakovinu miechy, potom vraj pankreas ... čo sú najnebezpečnejšie rakovinové ochorenia, aké by človek skutočne nemal priať ani svojim najväčším nepriateľom. Je to rovnako odporné, ako keď senátor McCain svojho času, odkázal Putinovi...pozeraj ako dopadol Kaddáfi, aj teba to čaká....Bolo to vtedy, keď sme všetci videli, ako sfanatizovaný dav vláči po uliciach jeho rodného mesta, skrvavené telo starého plukovníka. V mene slobody a demokracie, ktorej však v jeho bývalej krajine, nie je  o nič viacej ani po rokoch. Videli sme ako obesili v Iraku  diktátora Husajna, ako Talibanci vykastrovali a potom na verejné osvetlenie v Kábule, obesili svojho prezidenta. Je vari od tých čias svet bezpečnejší? Je Islamský Kalifát, to čo sme chceli? Ako to skončí v Sýrii? Bude lepšie a bezpečnejšie, ak si vystrieľame všetkých diktátorov, alebo iba otvárame dvierka ešte horším a nebezpečnejším? Čo ak by namiesto Putina alebo Obamu nastúpili McCain a Žirinovskij? Asi by sme už nemuseli dnes riešiť ani Ukrajinu, Krym alebo Donbas, ani sami seba. Ako tomu bude za tri, štyri roky, keď tu už nebude Vladimír Putin? Nestane sa z Ruska  ďalší Irak alebo ďalšia Sýria? Toľko života dávajú Putinovi západné média.

Alexander III, bol tiež jeden z mocnárov, ktorý rozhodovali o osude svojho impéria. Počas jeho posledného rozhovoru, mu minister Richter referoval: Naša krajina je ako veľký medený kotol, v ktorom sa varí kvas. Okolo chodia ľudia a kladivkami zanitúvajú dierky ktoré sa objavujú čoraz častejšie. Tak je to aj s týmto svetom. Ak vypadne väčší kus, nastane výbuch a to znamená vojnu. Ak si niekto myslí, že keď Putin zomrie, budeme sa mať lepšie a budeme žiť bezpečnejšie? ... no neviem, dejiny idú svojou vlastnou cestou. Aj Hitler sa zo všetkého najviac tešil z choroby a smrti, amerického prezidenta, lebo veril, že sa všetko obráti v jeho prospech. Všetci vieme, ako to dopadlo.