ŠPORT: Stanislav Varga, vynikajúci hráč, úspešný slovenský reprezentant aj tréner – Jozef Kuchár

K výrazným postavám v bohatej histórii prešovského futbalu sa už dávnejšie a na popredné miesto zaradil Stanislav Varga (1972). Patrí k mužom, ktorí mnoho rokov šírili úspechy slovenského futbalu aj za hranicami našej vlasti. S jeho menom sa spájajú predovšetkým víťazstvá mužstva Tatrana Prešov a Slovana Bratislava. S hrou zvanou futbal začínal v Lipanoch v jeho rodnom meste. Pomerne rýchlo sa vypracoval medzi najlepších. Na prvoligovej scéne začal pôsobiť v roku 1994 v ligovom drese Tatrana pod vedením trénerov Igora Nováka a neskôr Vojtecha Malagu. Svojimi výkonmi a celkovým prístupom k povinnostiam bol príkladom pre celé mužstvo, ktoré v tom čase tvorili: Jakubech, Seman, Vidumský, Bajtoš, Čmiľanský, Hluško, Puhák, Skalka, Matta, Zvara, Petruš, Leško, Höger, Kocúrek, Novák, Kočiš, Kentoš, Nenadič a Chihuri. Potom prestúpil do Slovana Bratislava a bol v tíme, ktorý v roku 1999 získal titul Majstra Slovenska.

 

Jeho výkony si všimli domáci experti a celkom zákonite získal reprezentačný dres, v ktorom našu krajinu reprezentoval v 54 medzištátnych a medzinárodných zápasoch. Meno Varga často zaznievalo aj v zahraničných futbalových kluboch. V lete v roku 1999 sa stal kmeňovým hráčom tímu Premier League AFC Sunderland, potom hral za West Bromwich Albion, Celtic Glasgow aj v anglickom klube za FC Burnley do konca sezóny 2007-2008.

 

Po skončení aktívnej kariéry sa venoval trénerskej práci . Vrátil sa do rodného kraja a pôsobil v Lipanoch ako tréner mládeže aj dospelých v rokoch 2011 - 2013. Potom v roku 2014 prevzal trénerskú taktovku v Tatrane s cieľom prinavrátiť Prešov do najvyššej súťaže. Pod jeho vedením sa to podarilo. Bol piatok, 10. júna 2016, do hľadiska staručkého štadióna prišla po dlhšom čase početnejšia návšteva. Prilákal ju boj domácich futbalistov o postup do najvyššej súťaže. Stanovený cieľ sa podarilo splniť vďaka víťazstvu nad mužstvom zo Serede v pomere 3:0. Stalo sa tak po troch rokoch náročnej a cieľavedomej práce. Tréner Varga svoje dlhoročné skúsenosti a rôzne poznatky o hre zvanej futbal získané na domácich aj zahraničných ihriskách, úspešne a dôsledne presadzoval. Veľmi dobre si aj v týchto slávnostných chvíľach uvedomuje, že vrcholový šport v každom prípade vyžaduje odbornú kvalifikovanú prácu, dôslednosť a vytrvalosť. Rýchlo zabudol na rôzne príkoria, ťažkosti a problémy, ktoré sprevádzali jeho mužstvo v minulých rokoch.

 

O postup do najvyššej súťaže sa zaslúžili hráči: Talian - Bujňák, Bartek, Dzurík, Petko - P. Jacko, Keresteš, Kačala, Micherda, Katona, Voda, Hruška, Macko, Tubonemi.

Jeho túžbou je, aby sa v novej sezóne na prešovskom štadióne hral kvalitný futbal, prinášal radosť a potešenie nielen z výsledkov, ale aj z kvalitnej hry, ktorá by prispela k početnejším návštevám a väčšej priazni divákov. V tejto súvislosti sa žiada zdôrazniť, že jeho futbalové kvality ocenili mnohí tréneri, rôzni  ale aj hráči. Váži si všetky uznania, ktoré dostal. Medzi nimi aj miesto v Jedenástke dvadsaťročia prvej slovenskej futbalovej ligy (1993 - 2013). V ankete Únie ligových klubov vybrala odborná komisia najprv kandidátov na jednotlivé posty a najlepších potom v internetovom hlasovaní rozhodli fanúšikovia. Hlasovania sa zúčastnilo vyše štyritisíc priaznivcov, ktorí rozhodli o tom, že do jedenástky dvadsaťročia sa dostal ako jediný bývalý hráč FC Tatran Prešov a v súčasnosti úspešný tréner zeleno-bielych.

 

Do nastávajúcej etapy, ktorá bude náročná a zložitá, želáme prešovskému kormidelníkovi mnoho elánu a vytrvalosti pri zdolávaní rôznych prekážok na ceste k ďalším úspechom.