Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Šancu dajme mladej generácii – Jozef Kuchár

Komunálne voľby sa blížia rýchlym tempom. Bezprostredne po ich vyhlásení sa rozbehol predvolebný boj. Charakterizuje ho reklamná kampaň, na ktorej opäť zarobia rôzne firmy, agentúry aj jednotlivci. Aká bude jej konečná účinnosť a do akej miery ovplyvní účasť voličov, to takmer nikoho z radov predstaviteľov jednotlivých strán a straničiek netrápi. Pre nich je dôležité víťazstvo za každú cenu.

 

O mandát poslanca sa uchádzajú aj rôzni karieristi, neschopní, ale aj nedovzdelaní predovšetkým preto, že sú v tomto čase v správnych straníckych tričkách. Doslova sa natlačili na rôzne výhodné pozície. Vďaka svojej bezohľadnosti, neobjektívnosti sa im už mnoho rokov na slovenskej politickej scéne až príliš dobre darí. Mnohí šéfovia strán, ktorí ich v tomto nemorálnom úsilí podporujú si ešte stále nechcú uvedomiť, že takto škodia celej spoločnosti. Niektorí, čo sú vyše dvadsaťročné obdobie v politike sa nenaučili, že každý zápas, aj ten predvolebný, musí mať svoju kultúru a etiku. Musí rešpektovať princíp úcty človeka k človeku, ale aj k politickému protivníkovi.

 

Žiaľ, raz opäť na svoje prichádzajú intrigáni aj politickí turisti. Väčšina občanov je sklamaná, znechutená a oprávnene roztrpčená z doterajšieho priebehu príprav na komunálne voľby. Zdá sa, že aj po nich do poslaneckých lavíc zasadnú aj tí, čo v obciach a mestách prijímali nekvalitné protiľudové rozhodnutia a uznesenia, ktoré občanom nepomohli a neboli užitočné, ani potrebné. Slúžili len úzkej skupine jednotlivcov. Neuveriteľné je, že na kandidátky sa dostali ľudia, ktorí mali vážne problémy so zákonom, alebo elementárnou etikou.

 

Voliči by si mali uvedomiť, že pre spoločnosť nie je dobre, keď jednotlivec za každú cenu robí politickú kariéru s cieľom získať výhody pre seba i svojich blízkych bez ohľadu na svoje schopnosti, odbornú prípravu, morálku a osobné možnosti. Musia vyžadovať, aby každý kandidát usilujúci sa o poslanecký mandát alebo kreslo primátora či starostu, presvedčivo pred ľuďmi dokázal, že žije morálnym životom, že napriek mocenskému postaveniu v spoločnosti si dokázal udržať čistotu duše a charakteru. Každý kandidát by mal dokázať, že je mu cudzí klientelizmus a úplatkárstvo. Šancu musia dostať konečne takí, ktorí sú ochotní obetavo, profesionálne riešiť zložité problémy s ohľadom na potreby a záujmy všetkých občanov, najmä kandidáti z radov mladej generácie.