Ľudia sa poslancov najviac pýtajú na dôchodky, zdravotníctvo a ako pracujú – Erik TomášBratislava 1. septembra (TASR) - Dôchodky, zdravotníctvo, zamestnanosť, extrémizmus, kauzy či samotné fungovanie parlamentu. To sú najčastejšie témy, o ktorých ľudia hovoria s poslancami počas Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR. 

Mária so svojimi dvoma dcérami Nerou Júliou a Ninou Máriou sa prišli pozrieť, ako funguje parlament. "Mňa zaujíma rokovacia sála. Nemám obľúbeného poslanca, ale vyskúšam si poslanecké kreslo," povedala TASR Nera Júlia. Ninu Máriu zas láka rečnícky pult, pri ktorom poslanci rozprávajú k zákonom. "Tam sa chcem postaviť," poznamenala.

Staršia pani Helena zo Šoporne sa prišla predovšetkým pozrieť, ako parlament vyzerá v skutočnosti. "Nič sme sa nepýtali, boli sme pozrieť parlament. Je to trošku také bludisko, ale páčilo sa nám," zhodnotila návštevu, počas ktorej chcela vidieť miesta poslancov aj novinárov. 

"Rezonujú sociálne otázky, ľudia sa pýtajú na dôchodky a ich valorizáciu, ale aj otázky rodinnej politiky," opísal pre TASR Erik Tomáš zo Smeru-SD. Je podľa neho možné, že takéto akcie môžu prispieť aj k tomu, aby sa ľudia mali v konečnom dôsledku lepšie, keďže poslanci môžu rozhovormi s nimi získať podnety na riešenie problémov.

"Dosť sa sťažujú na zdravotníctvo," opísal svoju skúsenosť zo stretnutí s ľuďmi na DOD šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Občania sa podľa jeho slov sťažujú na to, že všade musia platiť za zdravotnú starostlivosť a tiež na to, že starostlivosť nie je adekvátna. "Nie každý si môže dovoliť adekvátnu zdravotnú starostlivosť, pomaly už všetko si musia doplácať. Tu mi pán vysvetľoval, čo všetko musel doplácať s dcérou u zubára," priblížil Kollár. Pri príležitosti Dňa Ústavy SR zdôraznil, že základný zákon štátu má v prvom rade garantovať občanom to najdôležitejšie právo, a tým je právo na život.

"Hovorili sme o dôchodkoch, zamestnanosti, zdravotníctve. Ale top téma bola kandidatúra nášho predsedu Bélu Bugára," povedala pre TASR poslankyňa Mosta-Híd Irén Sarkózy. Jej stranícky kolega Andrej Hrnčiar doplnil, že ľudí zaujíma aj extrémizmus. "A hovoria aj o problémoch, ktoré ich trápia v ich mestách a obciach," uviedol.

Podľa Martina Klusa zo SaS sa ľudia zaujímajú o prácu poslancov, kde robia a ako. "Pre mňa je dôležité, že mám možnosť sa porozprávať o ich starostiach, ktoré majú a prípadne, im viem pomôcť. Často sú to problémy sociálneho a zdravotného charakteru. Majú pocit, že sa štát nestará tak, ako by bolo žiaduce. Niektorí žiadajú o pomoc napríklad pri dedičských konaniach, so zdĺhavými súdnymi konaniami," opísal Klus. 

Veronika Remišová z OĽaNO sa na DOD stretla s rôznymi podnetmi. "Ľudia často prídu aj s nejakými kauzami, s problémami, ktoré nevedeli vyriešiť na súdoch, na polícii," uviedla. Podobne je na tom aj predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. "Ľudia môžu vidieť priestory, v ktorých pracujeme, môžu sa stretnúť so svojimi poslancami. Snažíme sa, aby videli, že pre nich chceme tvoriť čo najlepšie zákony," podotkol. Občania chodia podľa jeho slov s rôznymi otázkami a pripomienkami. "Niektorí sa vyžalujú. Vypočuli sme si ich návrhy, názory," dodal.