Čo z toho je vlastne pravda? – Vladimír Mezencev

Jeden z našich bulvárnych denníkov priniesol rozsiahly rozhovor s odchádzajúcim prezidentom SR Andrejom Kiskom pod názvom „Prečo som po Kuciakovi zostal na lyžovačke!“. To by bolo v poriadku, ale ťažko pochopiť konštatovanie týchto novín, že smeruje do parlamentnej politiky. Ešte ho do nej čaká dlhá a namáhavá cesta, pričom vôbec nie je isté, že sa do nej vlastne dostane. Nakoniec, už aj niektorí potencionálni partneri, teda predstavitelia politických strán a hnutí, sú vo svojich vyjadreniach o spolupráci s ním veľmi opatrní. Predovšetkým preto, lebo úplne nevylučujú možnosť trestného stíhania tohto prezidenta SR (2015 – 2019) z údajných finančných machinácií firiem, ktoré mu patrili.

 

Napriek tomu redaktori tohto denníka si pána prezidenta tak trochu podali ako v ringu  a preto mu na položené otázky nebolo ľahké odpovedať. Nečudo, že sa tak zaplietol do poloprávd a vykrúcačiek. Tak napríklad redaktori mu vytýkali, že v čase objavenia tiel zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol s rodinou na lyžovačke v Alpách a dovolenku mal teda v takejto závažnej situácii ukončiť... Z prezidentovej odpovede vyberáme: „...Bol som presvedčený, že polícia a orgány činné v trestnom konaní hneď od začiatku budú konať tak, ako majú. V takomto prípade by som pokladal za nevhodné, aby som ja ako prezident do toho akokoľvek zasiahol. Hneď by ma obvinili z politikárčenia.

 

Redaktorov zrejme táto jeho odpoveď neuspokojila, pretože konštatovali, že pán prezident nemusel zasahovať, ale mohol byť na Slovensku, ako je to bežné vo vyspelých demokraciách, že pri závažných udalostiach prezidenti, premiéri, ministri nezostávajú dovolenkovať.

 

Potom už pán prezident vôbec netvrdil, že vzhľadom na jeho postavenie by bolo nevhodné, aby do toho akokoľvek zasiahol. Pre zmenu tvrdil (citát z denníka): „Venoval som sa tomu s plnou vážnosťou a zodpovednosťou. S mojimi poradcami sme vtedy každý deň 2-3 hodiny telefonicky rozoberali, čo sa deje, aký postup zvoliť...“. Takže, čo je vlastne pravda? Čo mu vlastne v tých dlhých telefonických rozhovoroch poradcovia radili? Možno to, čo povedal v ďalšej časti rozhovoru, že... „Veď sa to mohlo skončiť aj tak, že za dva dni všetkých pochytajú a bolo by to vyriešené... Andrej Kiska však prvú časť tohto rozhovoru doslova „priklincoval“ svojou poslednou vetou: „Keby som tu sedel od začiatku, tak sa tým nič nezmení.“.

 

Nuž, čo sa zmenilo, keď sa vrátil domov? Nič. Mnohí z nás by mu tú dovolenku dopriali aj celý rok, veď doma nič nerobil a teda ani nič nepokazil. Mňa ako občana však zaujíma aj teraz iba tá časť jeho vyjadrenia o dlhých rozhovoroch s jeho poradcami o tom, aký postup zvoliť... Tak má naozaj zlých poradcov, keď sa s nimi dopracoval k tým postupom, ktoré potom prezentoval na verejnosti. Veď predsa stále robil to, čo nemal: namiesto toho, aby občanov spájal, tak ich stále viac a viac rozdeľoval. Nečudo, keď aj v jednom zo svojich posledných rozhovoroch vo funkcii hlavy štátu jednou vetou vyvracia všetko to, čo povedal v predchádzajúcej...