Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čo robí organizácia severného Atlantiku v strednej Európe? Nech si ide do svojich priestorov! – Vladimír Mikunda

Aj toto zaznelo počas posledného z jarnej série zhromaždení „Za mier a proti základniam NATO na Slovensku“, ktoré sa konalo vo štvrtok 18. júna 2015 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

 

Z vystúpení hlavných rečníkov:

 

Ján Čarnogurský

Minulý týždeň Američania oznámili, že chcú v strednej a východnej Európe rozmiestniť najskôr ťažké zbrane pre päť tisíc svojich vojakov. Zároveň americké noviny vymenovali sedem krajín od Pobaltska až po Bulharsko, v ktorých majú byť rozmiestnené a z tejto línie je vynechaná len jedna krajina. Slovensko!

Slovensku sa nehovorí ani, že tu budú a ani, že tu nebudú..., ale už to je náš úspech!!! Nebyť týchto našich zhromaždení proti základniam NATO, tak určite by sme aj my boli  v tomto zozname. Preto si buďme vedomí, že „my chránime Slovensko!“.    

A naozaj ho chránime, pretože istý ruský generál už oznámil, že keď to Američania urobia, tak oni na svojej strane hraníc taktiež zvýšia počty vojakov. Navyše, o začiatku použitia týchto zbraní a amerických vojakov nebude rozhodovať štát, v ktorom sa tieto zbrane nachádzajú, o tom sa bude rozhodovať v Amerike. To americký prezident, generál... rozhodne. Nasadnite do tých tankov a choďte...

 

Zatiaľ Slovensko síce nie je v zozname týchto krajín, ale kedykoľvek nás do neho môžu pridať.

Na budúci týždeň je v Bruseli konferencia ministrov obrany členských krajín NATO. Bude tam aj náš minister obrany Martin Glváč. Odkazujeme mu z tohto námestia, aby išiel do Bruselu a v Bruseli vystupoval tak, že nechceme americké zbrane na svojom území a nedovolíme, aby americkí vojaci prišli na slovenské územie.

Toto naše stanovisko nehovoríme len tu na námestí, treba kompetentným posielať listy v tomto zmysle. (Viď: http://www.srspol.sk/clanek-podpisova-akcia-proti-rozmiestnovaniu-americkych-zbrani-na-uzemi-sr-pripojte-sa-11054.html)

Ak nebudeme robiť tlak na našich politikov, naši politici ustúpia zahraničnému tlaku a nakoniec dovolia aj umiestnenie u nás amerických zbraní, aj príchod amerických vojakov a začiatok paľby smerom na východ.

No a to, že „východ“ odpovie, to je potom už len logika vecí!

Američania chcú túto vojnu vybojovať až do posledného Stredoeurópana, Rusa, Ukrajinca... Nesmieme im to dovoliť!

 

Uvedomme si, ako za štyri mesiace, čo sa tu stretávame, Západ vystupňoval vojnovú rétoriku. Naša rétorika je iná, naša rétorika je mier, ale tejto vojnovej rétorike sa musíme postaviť.

 

Toto je naše posledné zhromaždenie pred letnou prestávkou. Ale ubezpečujem Vás, že ak by to niekto chcel využiť a priviezť sem, či zbrane, alebo dokonca vojakov, dáme vám vedieť, zvoláme vás a hoci by to bolo aj v najteplejšom júli alebo v auguste, prídeme sem a dáme najavo, že zbrane, ani cudzích vojakov na slovenskom území nechceme.

Mimochodom, o prítomnosti cudzích vojakov na Slovensku, podľa Ústavy SR, musí rozhodnúť Národná rada Slovenskej republiky. A preto, keby sa tak stalo, keby sem chceli prísť cudzí vojaci, musí o tom rozhodovať NR SR a potom, vyzývam vás, veľmi pozorne sledujte, kto a ako hlasoval. A k tomu vás opakovane vyzývam, že za takých poslancov a také politické strany, ktorí by hlasovali za povolenie cudzích vojakov na slovenskom území, v nasledujúcich parlamentných  voľbách nehlasujte!

 

V poslednom v našich médiách stále sa opakuje aká silná a aká šikovná je ruská propaganda. Pomaly všetko zlé čo sa deje vo svete, tak je výsledkom ruskej propagandy. A naši občania, vy, vy ste takí naivní, že jednoducho uveríte ruskej propagande, hoci tá propaganda nehovorí pravdu, klame...

Ja na to hovorím – a čo tak, položiť si jednoduchú otázku – čo ak má tzv. ruská propaganda pravdu? Čo ak je pravda, že najskôr Západ odtrhol Kosovo od Srbska a až potom sa oddelil Krym od Ukrajiny? (A bez vojny – zahučalo zhromaždenie.) Čo ak najskôr strieľali snajperi na Majdane do policajtov a aj do civilov, a zatiaľ všetky dôkazy hovoria, že to boli snajperi objednaní vedúcimi vtedajších demonštrantov, čiže ľudia súčasnej kyjevskej moci. Čo ak sa objaví otázka, že najskôr sa objavili v kyjevskom parlamente ľudia z vtedajších demonštrantov so samopalmi a prinútili vtedajších ukrajinských poslancov aby v rozpore s ukrajinskou ústavou odvolali vládu aj prezidenta?

Až potom sa objavili tzv. zelení mužíci na Kryme, aby zabránili aj sem preneseniu násilia?

 

Naše médiá chcú bojovať proti ruskej propagande, ale napríklad nás do médií nepustia! Aby sme, dajme tomu, im hovorili o tom čo môže byť a čo nemusí byť ruská propaganda.

Ako chcú bojovať proti ruskej propagande keď tu máme opäť jednostrannú mediálnu diktatúru. 

My sa nebojíme keď nás nechcú pustiť do médií a keď nás jednostranne chcú negatívne zobrazovať, pretože na našej strane je pravda a sila!

 

František Škvrnda

Ja vždy začínam týmto: Nie trom veciam – cudzím vojakom na našom území, cudzím vojenským základniam a cudzím vojenským skladom!

Pentagon neustále robí kroky aby sa tieto veci naplnili.

 

Chcem dnes poukázať na dve veci, ktoré poukazujú na čo sú vlastne základne NATO?

Prvým je dnešný smutný osud Grécka.  Nikde sa neuvádza, ani gréckym premiérom, že príčinou gréckeho dlhu je aj veľká grécka armáda a veľké grécke vojenské výdavky.

Gréci sa boja Turkov, ale Turci majú ešte väčšiu vojenskú základňu v Incirliku. Načo sú obaja v tomto pakte keď majú základne pretože sa navzájom boja alebo si nedôverujú. Môžeme sa tiež opýtať – prečo je rozdelený Cyprus? Prečo to veľké NATO so svojimi základňami tento problém nevyriešilo? 

Keď sa zriadia základne na území ktoréhokoľvek štátu, nie je to preto, aby sa chránil ten štát, ale preto, aby sa z toho územia mohli ohrozovať alebo priamo útočiť na iné štáty!

Keď budú základne v strednej Európe, myslíte si že to bude ohrozovať Líbyu, Irak, Saudskú Arábiu, Jemen, Somálsko...? Každý si vie spočítať, že koho asi môžu tieto základne ohrozovať.

Druhý príklad je Španielsko. Včera (17. 6.) podpísali zmluvu o rozšírení prítomnosti vojakov na leteckej základni pri meste Morón. Vojaci z nej majú zasahovať v Stredomorí, v severnej a v subsaharskej Afrike. Automaticky z toho plynie otázka – nestačí Španielom tých utečencov, čo tam majú doteraz?

 

Navyše tieto vojská nepodliehajú európskemu, ale africkému veleniu USA.

Hanba a opovrhnutie všetkým, ktorí podporujú rozširovanie základní NATO v Európe!

 

Uverejňujú sa výsledky výskumov, že klesá podpora NATO vo verejnej mienke viacerých štátov. Najmä v Nemecku! Došlo to po udalostiach v Líbyi, Sýrii, na Ukrajine...

Na Slovensku sa organizátori týchto prieskumov na tieto veci radšej ani nepýtajú a ak sa pýtajú, tak naši transatlantickí kamaráti robia všetko pre to, aby sa tieto informácie do médií nedostali!

 

Aby sme mali peknú dovolenku, tak transatlantickým kamarátom musíme povedať, ak je NATO vojenský pakt v severoatlantickom priestore, tak nech ide do toho priestoru. Stredná Európa nikdy severným Atlantikom nebola! A ani nebude.

 

Jalal Sulejman

Z niektorých novín sa ozýva, že na Slovensku som hosť, tak čo si to dovoľujem! A ja im odpovedám, že som tu a chránim Slovensko. A pre mňa je to česť byť tu s vami!

 

Vojnoví štváči, spolu so svojimi druhmi z Českej republiky napísali otvorený list a vyzývali cudzie vojská, aby okupovali strednú Európu. Na tomto zozname nie je Slovenská republika. Toto je náš úspech, priatelia! Toto je náš úspech, lebo sme tu!

Úspech sme pocítili hneď pri prvom a druhom našom protestnom zhromaždení. Jednak sa začalo protestovať aj v iných slovenských mestách a taktiež, nedopadli sme ako v českej republike, kde sa (US ARMY) premávali s technikou a s vlajkami. U nás na to odvahu nemali. 

 

Vyzývame poslancov a všetkých politikov aby sa k nám pripojili, pretože nás hlas je hlas mieru. Nech žije mier!

Mier je ako voda. Svoju cestu si nájde. Mýli sa ten, ten kto si myslí, že donekonečna bude len na neutrálnej pôde. Nemám na mysli námestie pred vládou, či pred parlamentom... v tejto republike sú aj iné organizácie a inštitúcie, ktoré ešte stále majú morálny kredit. Vyzývame generalitu aby nám dali odpoveď, či naše hranice sú chránené alebo nie! 

Ak vojakov posielame kade-tade po svete, po letnej prestávke sa obrátime aj na tamojšie inštitúcie. Lebo za mier sa oplatí bojovať. Cez deň, v noci, v zime i v lete.

Ďakujem vám za vašu občiansku odvahu.

 

Roman Ruhig

Lotyšský minister obrany nám hovorí, že sa bojí Ruska a tým zdôvodňuje prečo tam chce americké zbrane.  Ale čoho sa to vlastne bojí? Akej činnosti Ruska?  Veď Rusko si momentálne chráni len svoje územie!

 

Nedávno kongres vyhlásil, že ukrajinské jednotky sú fašistické (dobrovoľnícky prápor Azov – pozn. red.), no  ako je možné, že Pentagon ich ide podporovať? Aj tam je to rozpoltené? Čo vlastné chcú tí Američania? Vojnu?

 

Nedávno som sa na internete dočítal, že Američania sú ako supy. A ja hovorím, že my sme tu mierové holubice a je nás viac! ...takže supy nech odletia naspäť domov.

Supy sa živia mŕtvolami, no my sme živé bytosti. Život prináša mier a nie vojna. Vojna prináša smrť.

Tú nechceme a preto nechceme ani žiadne americké vojenské základne na Slovensku a ani vo východnej Európe. Ba ani v Európe.

 

Spontánne vystúpenia

František Turan

Spojené štáty americké už 70 rokov šíria po svete neporiadok, neplechu. Na ich území skoro 300 rokov nepadla žiadna bomba (Ale padli, japonské. Na Pearl Harbor, na dva Aleutské ostrovy a výbušniny, ktoré im tam posielali na balónoch Japonci – pozn. red.).

Naše médiá, nie sú naše, ani jedny noviny nie sú slovenské (to nie je pravda – pozn. red.)... Najhoršie na tom teraz je naša mladá generácia, lebo je úplne odtrhnutá od reality.

Preto musíme s mladou generáciou pracovať a musíme ich presvedčiť, že tu predsa ide o ich budúcnosť.

 

Peter Zajac-Vanka

Svoj príspevok venoval už v podstate medzinárodnej pesničke v podaní Marty Kubišovej „Řekni, kde ty kytky jsou...“

Aj na tom je vidieť, že istú časť americkej kultúry uznávame, pretože pesničku zložil v 60-tych rokoch americký pesničkár Pete Seeger na počesť hrdinov a obetí 2. sv. vojny. Slová, ktoré prerozprával český textár, naozaj vystihujú situáciu, ktorú nechceme a preto sa nad nimi zamyslime.

Táto pesnička už dnes nie je len o obetiach 2. sv. vojny, ale aj o mŕtvych na Donbase, o mŕtvych v Jemene, o mŕtvych v Sýrii, o mŕtvych v Líbyi...

 

Juraj Moncman

Chcem len pripomenúť, že čo máme na tejto Zemi najcennejšie – predsa svoj život! No život sa dá žiť iba keď je mier. Preto ho musíme obhajovať.

 

Preto budem stále opakovať – ja nechcem NATO a my, všetci, nechceme NATO. Lebo NATO je vojna!

 

Dušan Borovský

Albert Einstein svojho času povedal- Masy nie sú vojny chtivé, pokiaľ nie sú otrávené propagandou.

Súčasná propaganda denno-denne sa tlačí na mladých ľudí a tí sú z toho dezorientovaní. Jeden príklad toho je zostrelenie malajzijského lietadla nad Ukrajinou. Ak si spomínate, nemecký týždenník Spiegel uverejnil obrázky 300 mŕtvych a veľký obrázok Putina, akoby vraha. Odvtedy už by mali mať stokrát dôkazy, no napriek tomu sa o lietadle nič nehovorí.

Toto bola mierená propaganda, pripravovali nás na vojnu proti Rusku (dôkaz tohto tvrdenia je vo video rozhovoroch s V. V. Piakinom – pozn. red.).

 

Chcem vás požiadať, vyzvite našich cirkevných hodnostárov, biskupov, kňazov aby sa sem prišli zúčastniť. Cirkev nám je to dlžná!

V Prvej a v Druhej svetovej vojne cirkev žehnala kanóny a zúčastňovala sa aktívne na pripravovaní más do vojny. Preto vy, ktorí ste veriaci a hovoríte s kňazmi, vyzvite ich aby prišli sem. My potrebujeme ich viac a potrebujeme byť silnejší. Len tak zachránime mier.

 

Rudolf Briška

Dňa 4. 4. 2015 keď ruský minister Lavrov videl môj transparent Stop NATO, prišiel ku mne a riekol – ďakujem, pozdravujem vás a buďte dlho živý!

 

Ruská federácia má bohaté skúsenosti s vojnou. Tento národ má absolútne morálne právo na akékoľvek spôsoby a metódy svojej obrany. Ja by som sa cítil omnoho bezpečnejšie, ak by na našom území bola ruská vojenská základňa.

 

x x x

Vo štvrtok (18. 6. ) doobeda predniesol aj prezident A. Kiska v parlamente svoju správu o stave republiky. Povedal v nej aj toto:

„Hovorme si pravdu, v čom má Slovensko na viac. A buďme nároční, aby sme si mohli o rok povedať, že sme sa posunuli o krok vpred. Aby si ľudia mohli povedať: Toto je náš štát, naša republika, naša zodpovednosť,“ povedal A. Kiska.

Áno - toto je náš štát, naša republika, naša zodpovednosť! A preto nech by nám ktokoľvek a pod akoukoľvek zámienkou vnucoval sem cudzie základne, aj na pozadí týchto prezidentových slov sa mu nedá povedať inak, ako vlastizradca!