Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čo píšu svetové médiá – Dušan D. Kerný

Dnes azda človek číta noviny ani nie preto, aby sa niečo dozvedel, ale aby vedel, odkiaľ vietor fúka. A ako sa vyznať v tomto novom svete generáciám, ako napríklad ja, ktoré zažili ešte, že správy ohlasovali na vidieku bubeníci a potom miestny rozhlas. A dnes majú v chodiacom telefóne, mobile, smartfóne, čo chcú v písme, obraze aj vo zvuku. Len zdanlivo je to rozpor, že odpovede pre dnešný svet môžete nájsť osobitne v týchto dňoch v chráme ktoréhokoľvek vierovyznania – tá základná odpoveď je hľadať to, čo dnešok neposkytuje. A to sú morálne istoty, morálne autority. Na bratislavskom hradnom vŕšku sledujeme len malú časť toho, ako sa politiky postupne zmocnila nenávisť a hlavným motorom sa stalo úsilie zničiť nielen politického súpera, ale aj politického oponenta.

 

 

Pohľad na americkú politickú scénu nám  poskytuje už niekoľko rokov nevídane bezohľadné súperenie. Pritom ide o politický systém, ktorý pre nás bol dlhý čas príťažlivým vzorom a v posledných troch desaťročiach aj vzorom mnohými bezvýhradne nasledovaným, jediným správnym.

 

ROZVRAT POMEROV

Neboli sme v tom sami, inváziu, ktorá po roku 2003 rozvrátila Irak a následne celý Blízky východ a vyvolala vlnu migrácie, ktorá ohrozila Európu, podporilo šestnásť spojeneckých štátov z Európskej únie. Zažil som, ako sme s mladými diplomatmi, ktorí sú dnes už roky veľvyslancami, nasávali atmosféru parlamentných rozpráv v Dolnej snemovni alebo v nemeckom bundestagu. Ak sa poslancovi pokĺzol jazyk nevhodným slovom, okamžite sa sám alebo na výzvu ctihodnému kolegovi ospravedlnil. Pozrite sa, čo sa deje dnes na britskej politickej scéne, v britskom parlamente, ktorý bol pre nás vzorom parlamentných tradícií. Rozvrat pomerov sledujeme v Británii, v Nemecku v jednotlivých spolkových krajinách, o rakúskych škandáloch ani nehovoriac, rozklad vzťahov je v Španielsku, kde sa politickí odporcovia odsudzujú na desaťročia väzenia, trinásti katalánski politici dostali dovedna, ak som dobre rátal, okolo sto rokov za mrežami, a tí, ktorých zvolili do Európskeho parlamentu, v ňom nemôžu zasadnúť.

 

SILNEJŠÍ A SLABŠÍ

A to sme stále na pôde jedného zo základných pilierov nášho jestvovania, na pôde Európskej únie. V tom, ako sa formovala najnovšia personálna zostava Európskej komisie, vidíme vlastne, ako sa Únia delí na silnejšie a slabšie štáty. Vidíme aj, ako Francúzsko s podporou aspoň piatich ďalších zastavilo integráciu štátov západného Balkánu, na ktorej slovenskej politike tak záleží, veď inak by tak nechápala problémy Srbska a Srbov a nezotrvávala na neuznaní jednostranného vyhlásenia samostatnosti Kosovom.  Ale najmä Francúzsko provokatívne pri tejto blokáde vlastne požaduje po tom, čo štáty splnili všetky požadované podmienky prístupového procesu, aby sa vytvorili nové požiadavky. A francúzske návrhy budú zrejme získavať podporu. Ale to je len aktuálny stav politického počasia. V ňom vidíme, že rozhodnutia silnejšieho štátu majú omnoho väčší dosah. Sú dve Európy. Toto nerovné usporiadanie Európy ukazuje aj nedostatok demokracie, rovnoprávnosti našich hlasov. A v takejto situácii zastihla západnú časť Európskej únie kríza doterajšieho usporiadania. Je to kríza nielen liberálnej demokracie, ale vlastne  aj kríza  celého európskeho projektu.

 

VLNA PROTESTOV

Vo svete  vidíme celú vlnu protestov, v Čile obyvatelia hlavného mesta v rámci protestov podpálili metro a jeho vozne, na druhom konci sveta v Hongkongu masové protesty trvajú už mesiace a nechýbajú násilné akcie. Irakom, kde mala invázia, podporovaná aj nami a našimi vojakmi, priniesť demokraciu, dnes zmietajú masové protesty proti korupčnej vláde, ktorá by tam bez vojenskej invázie nikdy nebola. O Líbyi, ktorá bola pozoruhodnou kombináciou autoritárskeho režimu s rozsiahlym silným sociálnym programom pre domáce obyvateľstvo, povedzme so sociálnou bytovou politikou, možno dnes hovoriť len ako o drastickom prípade úplného rozvratu štátu spôsobeného intervenciou silných štátov EÚ a NATO. Dlhoročné následky rozvratu sledujeme aj v Afganistane. Európska únia mala pred svojím rozšírením oveľa väčšiu váhu ako po rozšírení, že svet bol v lepšom poriadku za starých čias bez veľkých vojenských intervencií. Ešte nikdy predtým sa tak kategoricky do jedného vreca nedávali národno-konzervatívni politici – maďarský Viktor Orbán, poľská strana Právo a spravodlivosť s ruským Vladimírom Putinom,  a jedným dychom sa nehovorilo o tom, že v anglosaskom priestore sa biely nacionalizmus prejavil v politike Donalda Trumpa, prezidenta USA, a v celom procese vystúpenia Británie z Európskej únie.

 

ZAČIATOK 1989

Dnes neviete, čo vás vo večerných správach očakáva kde sa vraždí, kde sa zabíja, kde masy okupujú ulice, kde masy požadujú pád vlády a volajú po posilnení alebo udržaní demokratických práv. V The New York Times (NYT) kon-štatuje David Brooks, že od roka 1989  nikdy neboli sociálne nepokoje také silné a v takom rozsahu ako teraz. Hovorí, že  tieto sociálne nepokoje to je niečo, čo je desaťnásobne dôležitejšie a silnejšie ako možné následky zbavenia prezidenta Trumpa úradu, pritom obe udalosti spolu súvisia. Semeno dnešných nepokojov bolo zasiate pred troma desaťročiami, keď sa rozpadol Sovietsky zväz a rozšírila sa globalizácia, bol to čas rozkvetu liberálneho demokratického kapitalizmu, fundamentalizmu trhu, trhovej ekonomiky. Medzitým, konštatuje autor NYT, všetci vieme, čo mnohí z nás nechceli vidieť, a to, že globalizovaný demokratický kapitalizmus vyvolá protireakciu, pretože globalizovaný kapitalizmus bol duchovne priveľmi povrchný, priveľmi kozmopolitický a vykorenený, mnohí mali pocit, že ich odtrháva od ich kultúry.