Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čitáreň Slovenského rozhľadu – Dušan D. Kerný

LIDOVÉ NOVINY, príloha Orientace, Praha. Začiatkom roka sa vo Francúzsku očakávali polemiky a intelektuálne prestrelky na tému oslabovanie a miznutie národnej identity. Signál na to mal vyslať román Michela Houellbecqua pod zvodným názvom Soumission – teda Podrobenie či skôr Odovzdanie sa, Podriadenie sa či prípadne Kapitulácia. Román sa zaoberá Francúzskom v roku 2030, potom, čo v prezidentských voľbách zvíťazí moslim a príslušne sa začne meniť aj celý štát.

 

Literárna provokácia, výmysel autora však prišiel na pulty kníhkupectiev v čase brutálneho teroristického útoku na parížsku redakciu satirického časopisu, knihu stiahol autor z predaja, sám odišiel z Paríža a jediné verejné vystúpenie sa konalo pri prezentácii v nemeckom Kolíne.

 

V románe majú voliči voľbu medzi umiernenou moslimskou stranou a národným frontom Le Penovej, víťazí islamista a mení Francúzsko. Ženy nesmú pracovať a tak mizne nezamestnanosť, francúzsky štátny rozpočet nemá deficit, lebo má podporu ropných štátov Kataru a Saudskej Arábie, v prísnych zákonoch sa vytvára globalizácia na islamský spôsob a Francúzsko sa stáva súčasťou Euroarabska. Toľko literárny výmysel.

 

Januárový vývoj vo Francúzsku a obavy z terorizmu v celej Európe zrejme pritiahnú pozornosť aj slovenského publika k francúzskej literatúre, stali sa nechceným marketingom pre román a autora M. Houellebecqua. To isté vydanie LN /17.1./ obsahuje aj prílohu LN  Česká pozice, informace pro svobodné lidi.

 

 

PRÁVO, príloha SALON, Praha. Známy filozof a pravidelný autor prílohy SALON  Václav Bělohradský uverejnil 22. januára esej ktorá nielenže na Slovensku nemá páru, čo je napokon vedľajšie, ale je súčasťou nového európskeho poznania. V. Bělohradský sebe vlastným štýlom zasadzuje uvažovanie do širokých dejinných kultúrnych súvislostí, počnúc citáciami Dejín peloponézskej vojny od Thúkydídesa a cez citácie ďalších autorít nás vedie k poznaniu že „USA nahradzujú stále viditeľnejšie etiku zodpovednosti etikou presvedčenia povyšovania amerických záujmov nad ľudské práva, čo vidno najlepšie na konfrontačnom ľudskoprávnom atlantizme. Politika obrany ľudských práv nie je tak nič iné, ako strategická mediálna konštrukcia, ktorá slúži k delegitimizácii každého spoločenstva, ktorého usporiadanie je alternatívne voči záujmom oligarchického kapitalizmu euroamerického typu.

 

 

LE MONDE DIPLOMATIQUE, 1/2015, Paríž.  V prvom tohtoročnom vydaní sa jeden z najčítanejších mesačníkov svojho druhu na svete zaoberá témami, ktoré sú u nás, dá sa povedať, za horizontom záujmu. Zaujímavá je analýza pod názvom  Sicílske disko - krstní otcovia z Ríma. Zaoberá sa temnou stránkou európskej a talianskej pomoci nelegálnym migrantom do Talianska z Blízkeho východu a severnej Afriky. Dnes všeobecne známa tragédia desaťtisícov utečencov cez Stredozemské more, ktoré sa stalo najväčším európskym cintorínom sa v LMD analyzuje ako obchod, ktorý je výhodnejší ako obchod z drogami – a to zo strany európskych inštitúcií pre pomoc migrantom, Podtitulok analýzy to napovedá, znie Korupčný obchod so starostlivosťou o utečencov.

 

Skutočný obraz pomerov v Afganistane obsahuje rozsiahla analýza Krajina Paštúnov o pohraničí medzi Afganistanom a Pakistanom, územím. Hovorí o krajine, kde je najväčšia produkcia heroínu, ópia na svete a zároveň z druhej strane hranice uložený jeden z najväčších arzenálov atómových zbraní  - pakistanský. K vydaniu je priložený  50 stránkový Atlas pôdy, celosvetová vedecká štúdia vytlačený na kvalitnom papieri s množstvom údajov a grafov. Štúdia varuje pred vyčerpanosťou pôdy a je súčasťou Medzinárodného roka ochrany pôdy, ktorý vyhlásila OSN.