Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Čas nesplniteľných sľubov – Jozef Kuchár

V súčasnom období sa do centra pozornosti väčšiny občanov našej republiky dostávajú voľby poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Boj o voliča sa rozprúdil všetkými smermi. Až príliš často je bezohľadný, s veľkou dávkou arogancie i nenávisti k politickým protivníkom. Väčšina voličov očakávala v predvolebnej kampani reálnu a prijateľnejšiu politickú kultúru, viac úcty k voličom aj k faktom. Je veľmi sklamaná. Celkom oprávnene pochybuje o úprimnosti slov, ktorými ju oslovujú viacerí kandidáti, najmä z terajšej opozície. Ale žiaľ aj z koaličných vládnych radov.

 

Z ich prejavov cítiť, že sa nedokázali zmieriť so stratou moci, ktorú vo voľbách stratili. Možno aj preto mnohým chýba reálny pohľad na terajšie dianie v spoločnosti, príkladnejšie správanie a reálnosť rôznych sľubov. Ukazuje sa, že pre niektorých kandidátov je volič na vedľajšej koľaji. Musí riešiť obrovskú dilemu – koho voliť, komu veriť, koho podporovať a koho jednoducho odmietnuť.

 

Je žalostné, že na kandidátkach mnohých strán o miesta poslancov sa uchádzajú aj ľudia, ktorých v uplynulom volebnom období nikto nevolil a tí zvolení pre lepší a kvalitnejší život občanov takmer nič neurobili. Práve im by voliči nemali veriť bez ohľadu na ich politickú príslušnosť. Politickí turisti nemôžu byť dôveryhodní.

 

Je zarážajúce, že niektorí kandidáti reprezentujúci strany, ktoré majú vo svojom názve „kresťanské“, sa v boji o volebný úspech nesprávajú príkladne a dôstojne. Navyše, ostré kritické slová na adresu oponentov nehovoria s patričnou dávkou argumentov a bez spoločenského a etického vybočenia. Možno aj preto práve im treba čoraz častejšie na stretnutia s občanmi pripomínať slová z BIBLIE: „Dajte si pozor na tých, čo vyvolávajú rozbroje a pohoršenie a vyhýbajte sa im, lebo slúžia iba svojmu bruchu, sladkými rečami a poklonami zrádzajú srdcia nevinných. Chráňte sa falošných prorokov, ktorí k vám prichádzajú v ovčom rúchu, ale vo vnútri sú to draví vlci.“

 

Na Slovenskej politickej scéne pôsobia aj intrigáni striedajúci politickú príslušnosť podľa potreby a z večera na ráno sa ponúkali na rôzne kandidátky. Niektorí aj uspeli. Voliči ich veľmi dobre poznajú a vedia, čoho boli, sú a budú schopní v boji o poslanecký mandát vykonať. Svoje sľuby takmer nikdy neplnili. Voliči by konečne mohli rozhodnúť o ich osude a definitívnom odchode zo slovenskej politickej scény.