Čaká nás rok odolávania útokom a ohováraní – Stanislav Kubánek

Záver minulého roka a vstup do nového priniesli u nás na Slovensku množstvo nových informácii – a to ešte vôbec nespomínam tie zahraničné, že nie je jednoduché vybrať tie najdôležitejšie.

 

Začnem teda porovnávaním ekonomickej situácie Slovenska a Česka, dvoch krajín, ktoré niekedy tvorili jednu. Nemusím pripomínať, že v januári 1993, kedy každý z týchto dvoch novovytvorených štátov začal kráčať vlastnou cestou, naši západní susedia na tom boli oveľa lepšie. Dnes českí ekonómovia tvrdia, že sme ich nielen dobehli, ale dokonca predbehli ! Vraj práve pri vstupe do nového roku je náš HDP na jedného obyvateľa vyšší. Priznajme si, že sa to ťažko verí, údaje sú však z českých prameňov, veď predsa u nás je stále vyššia nezamestnanosť, máme obrovské rozdiely medzi jednotlivými regiónmi, to predsa všetko dobre vieme. Vláda pod vedením premiéra R. Fica to nikdy neskrývala. Naopak, snaží sa na tieto pre nás nelichotivé skutočnosti poukazovať už aj preto, aby sa rozdiely medzi – napríklad – Trenčínom a Medzilaborcami už nezvyšovali, ale naopak, znižovali. To už vôbec nehovorím o Bratislave a jej okolí. Tento región má jeden z najvyšších potenciálov v rámci EÚ vôbec!

 

Kto sleduje české médiá v týchto dňoch tak azda najväčšiu pozornosť venujú pokračujúcej devalvácii českej koruny. Väčšinu našich susedov eurá zaujímali iba vtedy, keď cestovali do niektorej z krajín eurozóny. Boli presvedčení, že ich menu nemôže nič ohroziť. Teraz však korune hrozí ďalší úbytok svojej hodnoty. Tí, ktorí z nás pravidelne navštevujú Českú republiku sa budú zrazu cítiť bohatší, budú si môcť za rovnakú sumu v eurách dovoliť po ich zámene za koruny viac než doteraz. Euro rozhodne nepreceňujem, tiež práve teraz neprežíva svoje najlepšie obdobie, ale opäť sme sa presvedčili, že eurozóna a naše miesto v nej znamená pre nás veľkú istotu. Len si spomeňme na to, koľko turbulencií prežil v uplynulých rokoch maďarský forint a aké to malo pre mnohých z nás výhody. Chodiť nakupovať do popredných budapeštianskych tržníc i drahších kamenných obchodov sa pre našincov stalo samozrejmosťou. Vieme i to, že EÚ nečakajú najlepšie časy, tie sa ľahšie budú dať prežiť v spoločnosti ďalších partnerov z eurozóny než samostatne.

 

Stalo sa, že v jednej z televíznych besied premiér Fico spomenul teoretický predpoklad o možných predčasných parlamentných voľbách už v tomto roku. Nemusím zdôrazňovať, že išlo naozaj iba o úvahu, ktorá vyplynula z diskusie a ktorá, samozrejme, nemala žiadny reálny podklad. Na veľké prekvapenie časť politických komentátorov z tzv. mienkotvorných médií začala rozvíjať smiešne teórie o tom, ako sa SMER-SD na čele so svojím predsedom a zároveň premiérom chcú vzdať svojho výsostného postavenia na súčasnej slovenskej politickej scéne – pretože si viac netrúfa viesť krajinu v zložitej domácej i zahraničnej situácii. Bublina o predčasných voľbách niekedy na jeseň tohto roku ako sa rýchlo nafúkla, tak ešte rýchlejšie spľasla. Žiadne predčasné voľby nebudú a tie riadne sa uskutočnia v marci 2016. SMER-SD ústami svojho predsedu zároveň povedal, že aj po spomínaných budúcoročných voľbách je pripravený podieľať sa na zostavení koaličnej vlády so stabilnými politickými subjektmi a spomenul, že medzi takúto patrí aj KDH. Nuž, predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ má iné predstavy. Nielen predstavy, ale aj ciele. Medzi ne patrí vystriedať nás a teda zostavovať budúcu vládu bez najsilnejšej politickej strany v krajine. Áno, aj také niečo sa v demokracii stáva. Ale kto si teraz trúfa nás vystriedať? Tá slabá a stále viac a viac roztrieštená opozícia? SDKÚ, SaS či NOVA so svojimi súčasnými preferenciami? Alebo pán Figeľ s pánmi Lipšicom a Sulíkom? Či páni Procházka a Matovič? V každom prípade bude zaujímavé sa neskôr dozvedieť, koho a čo si líder KDH pod svojim vyjadrením o stredopravej koalícii predstavuje.

 

Uvidíme, čo nám prinesie tento predvolebný rok. My sme doňho vstúpili s čistým svedomím. Prijali sme niekoľko zákonov, ktorých cieľom je predovšetkým zvýšiť životnú úroveň sociálne slabších skupín obyvateľstva. V tomto trende budeme naďalej pokračovať. Musíme však rátať s tým, že množstvo útokov voči nám sa bude stupňovať zo dňa na deň.

 

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/