Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ústava vyžaduje rešpekt a nie dopĺňovanie podľa ľubovôle – Stanislav Kubánek

Opoziční Sloboda a solidarita a MOST – HÍD prichádzajú s nápadom na novelizáciu Ústavy Slovenskej republiky. Presnejšie na zmenu pojmu „národ“ na „občania“ v jej preambule. Týmto svojim prístupom, ako aj doterajším vzťahom k základnému zákonu štátu ide z ich strany o spochybnenie kľúčového zákona garantujúceho základy právneho štátu.

Práve Béla Bugár so svojimi stranami bol za posledných desať rokov súčasťou troch koaličných vlád, ktoré prehliadali ústavnú garanciu, že Slovenská republika je trhovo a sociálne orientovaná ekonomika. Sociálna orientácia ekonomiky absolútne nevyhovuje ani liberálom zo SaS. Zrejme aj preto prichádzali, respektíve podporovali reformy, opatrenia a kroky sledujúce liberalizáciu, privatizáciu a podporu čo najslabšieho štátu s minimálnymi zásahmi do chodu a regulácie spoločnosti. Požiadavky trhu a túžby po privatizácii štátneho majetku boli pre týchto a im podobných politikov základnou esenciou politických rozhodnutí. Aj preto „sociálna orientácia“ bola len holá veta a „trhová orientácia“ sa stala modlou vládnych zlepencov. Bolo to nerovnovážne, nesystémové a proti samotnému duchu ústavy.

Napriek tomu nám ponúkajú falošný obraz svojho vzťahu, úcty a rešpektu k základnému zákonu štátu. Namiesto toho, aby nám v praktickej politike preukázali ako to myslia s celým textom, ako dokážu jeho posolstvo pretaviť do politických rozhodnutí, teraz sa pokúšajú vytvoriť dojem, že zmena z ľudu na občanov je to kľúčové v boji proti kríze, v boji za udržanie zamestnanosti, sociálnych istôt a garanciu života v slušnej spoločnosti. Som presvedčený, že tak vážny dokument ako je Ústava Slovenskej republiky nepotrebuje dopisovanie slovíčok podľa ľubovôle, ale rešpekt, ktorý sa dá dokázať verejnými rozhodnutiami v praktickej politike. Iniciátori zmien to zatiaľ nedokázali. Asi ani nemohli, lebo ich vzťah k ústave je len symbolický a plný falošných dojmov.