Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Úroveň demokracie ukážu kampane – Dušan D. Kerný

V polovici marca bude prvé kolo prezidentských volieb. Už teraz sa kampaň sústreďuje na to, aby sa konalo alebo nekonalo v sobotu 29. Marca druhé kolo. Kampaň už ukazuje skutočnú tvár politickej zrelosti tzv. elít, ako aj médií a mediálnej reklamy. Značná časť uchádzačov o kreslo v Grasalkovičovom paláci sa vlastne profiluje ako protikandidáti R. Fica a sústreďuje sa na množstvo problémov, a nie na program riešenia. Oficiálnymi kandidátmi sú premiér Robert Fico (Smer-SD), podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), poslanec NR SR za SaS Peter Osuský, Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.

OSTRÉ ATAKY
Spomedzi už známych kandidátov najostrejšie vystúpili v úlohe protikandidátov R. Fica Milan Kňažko a Ján Čarnogurský – v súzvuku s nekandidujúcim I. Mikloškom kategoricky obvinili Roberta Fica z úniku pred zodpovednosťou za splnenie vládneho programu do kresla prezidenta. Spomedzi uchádzačov mal v prieskumoch najviac šancí Andrej Kiska, poslanec NR SR Pavol Hrušovský s podporou troch bývalých vládnych strán skončil ako druhý, nezaradený bývalý poslanec vládnej KDH, poslanec NR SR Radoslav Procházka ako tretí, za ním M. Kňažko a nakoniec najmenej – necelých šesť percent získal J. Čarnogurský. Niektorí z uchádzačov sa zúčastnili na besede v Spišskej Kapitule – poslanec NR SR Peter Osuský, Ján Čarnogurský, Andrej Kiska a poslanec NR SR Radoslav Procházka v besede podporili za istých podmienok odluku cirkvi od štátu.

REKLAMNÉ BALÓNIKY
Peter Osuský má podporu bývalého predsedu NR SR Richarda Sulíka, známeho matičnej verejnosti v súvislosti so snahou o odstránenie nápisu a sochy kráľa Svätopluka. Sulíkov postup ako predsedu strany SaS privodil pád vlády Ivety Radičovej, teraz voličom odporúčal na predvolebnom turné po Slovensku kandidáta P. Osuského nielen ako vhodného pre liberálov, ale ako stelesnenie spravodlivosti, dôstojnosti a politického rozhľadu. Mediálny vzruch vniesol do kampane predstaviteľ OĽaNO Igor Matovič vyhlásením, že známy lekár, rektor Zdravotníckej univerzity sv. Alžbety MUDr. Vladimír Krčméry by prevalcoval všetkých kandidátov roztrieštenej a spojenectva neschopnej pravice, pravda, keby bol súhlasil s návrhom OĽaNO kandidovať.