Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Úloha štátu nezanikla – Dušan D. Kerný

Predvolebná kampaň lomcovala reklamným priestorom na Slovensku. Po niekoľkých rokoch vidíme, aké nové reklamné postupy, kto a ako nasadil. Zrazu nás oslovujú politici dôverne krstnými menami. Zdôverujú sa, ako nemôžu spávať, kým nepresadia, aby sme platili menej, tam či onam.

Na Slovensku je vyše pol milióna živnostníkov. Je jasné, že pre mnohých je to len východisko z núdze. Na Slovensku je vyše milióna dôchodcov. A mnohí z nich už nemajú to východisko z núdze. Už teraz je zrejmé, že budúci dôchodcovia si budú musieť na dôchodok ušetriť. Ale mnohí nevedia ako. Odborné médiá sa dohadujú, či „vonku“ robí štvrť milióna ľudí alebo až 300 000. V každom prípade je to v našich dejinách jedna z najväčších vĺn odchodu za prácou. Tentoraz „návrat do Európy“ v jednom spoločnom priestore.

Ale aj tak sa situácia opakuje, vyľudňujú sa, alebo bez práce sú celé oblasti. „Návrat“ do Európy sme si asi predstavovali inak. Predovšetkým sa ukázalo, že úloha štátu nijako nezanikla. Naopak, v mnohých oblastiach vzrástla. Štátne výdavky, ich podiel na tvorbe HDP sú dôležité. Hneď niekoľko povolaní sa dovoláva štátu, hoci by ich problémy mala riešiť samospráva, ale nejde to.

 

Pre mnohých padla ideológia, že každý sa o seba musí postarať sám. Padla aj ideológia o škodlivosti štátu ako zlého hospodára. Osobitne o škodlivosti Slovenského štátu. Dali sme si v podstate za predficovskej éry privatizovať zdravotníctvo tak, že teraz požadujeme od štátu, aby ťahal gaštany z ohňa chaosu, kým jeho autori sú buď poradcovia na Ukrajine, alebo kdesi v Karibiku. Ešte aj televízny formát Milujem Slovensko, pri ktorom sa uvoľníme a oddýchneme si od škriepok, je prevzatý. Majú ho aj Česi, či Rusi. Pravda, milujeme Česko, či Rusko. Nemusíme milovať Slovenskom doslova, ale ako Slováci musíme urobiť niečo spolu, držať spolu, a nenechať sa rozdeľovať. Predsa sme to už neraz dokázali.